statiunea-venus-romania
Despre asociatieStatut 2014 RNS - 2014 Membrii asociatieiClasamenteContact
Anunturi
 
 

ACVT organizează Cupa Porcului 2017

Îmbarcarea va avea loc vineri, 15.12.2017, între orele 7.00 și 7.30 la sediul ACVT din Chișoda. Lansarea va avea loc din localitatea Oradea în data de 15.12.2017.

Taxa de participare este 50lei/porumbel.

Până în acest moment și-au anunțat participarea următorii: Hanciu Florin, Stan M. + Ilie M., Burciu Daniel, Gorduna Laurențiu, Dungă Gheorghe, Ursachi Radu, Soos Young Andrei, Alămureanu Ilie, Olar Bogdan, Casaleanu Florin, Stoin Sergiu, Ghilezan Gabriel, Geran Florin, Corduneanu Dumitru, Belega Dan, Ionele Cătălin, Lupșe Decebal, Mermezan Lucian.

Premierea va avea loc în data de 17.12.2017, începând cu ora 12 la sediul ACVT din Chișoda. Vor fi premiați cu cupe și premii (în funcție de numărul celor participanți) primele 3 păsări sosite. 

Pentru înscrieri, doritorii sunt rugați să-l contacteze pe dl. Florin Hanciu. 





Comunicat ACVT

În conformitate cu deciziile AG din data de 19.11.2017, președintele interimar al ACVT convoacă AG pentru data de 19.12.2017, ora 18 la sediul din Chișoda cu următoare ordine de zi.

În urma solicitării Președintelui interimar al ACVT, dl. Florin Hanciu este de acord ca ACVT să organizeze la locația din Chișoada AG din data de 19.12.2017, ora 18, fără să plătească chirie pentru spațiul utilizat.

1. Prezentarea raportului comisiei de cenzori

2. Alegeri pentru funcțiile vacante de la nivelul ACVT

Comitetul ACVT, posturi:

Președinte ACVT - vacant

Vicepreședinți - sunt cooptați automat președinții de cluburi

Administrator - Bulata Viorel.

Tehnici sportiv - vacant

Secretar - vacant

Membri în comitet - Vintilă Dorin (membru), Lupșe Decebal (membru), Striblea Ovidiu (membru).

Comisia de disciplină, posturi:

Președite - vacant

Membru - vacant

Membru - vacant

Comisia de cenzori, posturi:

Președite - Sabin Cristea

Membru - Gagiu C-stin

Membru - Cîrdei Liviu

 

Cei care doresc să candideze trebuie să depună cerere scrisă până la data de 15.12.2017 la dl. Stoin Sergiu. Candidatul la funcția de Președinte va depune alături de cererea scrisă și un plan de dezvoltare al ACVT. Nu se admite depunerea de candidaturi după termenul stabilit.

Pot avea drept de vot toți cei care au fost activi în anul 2017, dar și cei care au plătit deja înscrierea la FNCPR în contul ACVT pentru anul 2018, până la data AG.

 

3. Alegeri pentru funcția de președinte al clubului Timișoara

Cei care doresc să candideze trebuie să depună cerere scrisă până la data de 15.12.2017 la dl. Stoin Sergiu. Pot avea drept de vot toți cei care au fost activi în anul 2017 pe centrul Timișoara, dar și cei care au plătit deja înscrierea la FNCPR în contul ACVT, pe centrul Timișoara, pentru anul 2018, până la data AG.

 

4. Schimbarea statului ACVT în acord cu cerințele statutului F.N.C.P.R.

 

5. Diverse





AG ACVT, 19.11.2017

Deciziile AG

1. Raportul financiar și de activitate al Comitetului ACVT pentru anul 2017

               S-a votat comisia de cenzori, compusă din Stabin Cristea, Gagiu C-stin și Cârdei Liviu. Comisia se va întâlni cu dl. Stoin Sergiu pentru a analiza situația financiară, în cursul acestei săptămâni. Comisia va întocmi un raport de constatare pe care-l va prezenta președintelui ACVT și AG din data de 19.12.2017. 

2. Discutarea situației membrilor cu restanțe față de ACVT.

               S-a decis în unanimitate ca persoanele care au restanțe la ACVT să nu se poată înscrie în asociație în 2018 decât după ce vor achita restanțele.

3. Validarea alegrilor de club

               Au fost validate alegerile de la cuburile Făget, Lovrin, Timișoara, Deta și Lugoj. Președinții cluburilor din Lovrin, Deta și Lugoj vor aduce la sediul ACVT și vor predat secretarului ACVT procesul verbal al alegerilor de club până la data viitoarei AG.

4. Alegerea noilor membrii ai Comitetului de conducere al ACVT

               S-a votat ca președinții de club să fie automat membrii în comitetul ACVT.

               Au fost aleși în comitet următorii: Vintilă Dorin (membru), Lupșe Decebal (membru), Striblea Ovidiu (membru), Bulata Viorel (administrator), Stoin Sergiu (tehnici sportiv). Celelalte posturi ale comitetului, inclusiv cel de președinte au rămas vacante. Din cazau locurilor vacante în comitet, președintele interimar al ACVT a anunțat că în data de 19.12.2018, ora 18 la sediul din Chișoda va fi organizată o nouă  AG pentru completarea comitetului.

5. Schimbarea statului ACVT în acord cu cerințele statutului F.N.C.P.R.

               Punctul a fost reprogramat pentru AG din data de 19.12.2017.

6. Diverse

               Ulterior celor discutate, domnii Stoin și Hanciu au comunicat Președintelui interimar al ACVT următoarele:

               Dl. Stoin Sergiu a transmis că demisionează din funcția de tehnici sportiv al ACVT și de îndatoririle funcției pentru anul 2018 nu se va mai ocupa.

               Dl. Florin Hanciu a transmis că demisionează din funcția de Președinte al Clubului Timișoara. Totodată, dl. Hanciu a transmis că își retrage sprijinul pentru ACVT și că după alegerea noului comitet al ACVT, acesta va trebuie să găsească o nouă locație ca sediu de asociație și de îmbarcare pentru clubul Timișoara, locația pusă de domnia sa la dispoziție la sediu din Chișoada fiind, începând cu anul 2018, indisponibilă pentru activitățile ACVT și/sau clubului Timișoara.





Lotul ACVT pentru Expoziția provincială Oradea 2017

Notă: Rezervele de lot pot fi prezentate în expoziție numai în măsura în care o pasăre din lot se retrage. În acest caz, oridinea selectării rezervelor este cea din tabelul de mai jos.

Conform comunicatului organizatorului, AC BH, biletele la banchetul provincial costă 90lei/persoană. Numărul de locuri pe asociație trebuie centralizat și transmis organizatorului de către conducerea ACVT. În acest context, cei care doresc să participe la banchet, sunt rugați să contacteze pe dl. Stoin Sergiu până la data de 29 noiembrie ora 18.

Nr. crt. Serie inel An Crescator Categorie Loc. provincie
1 385413 2012 Cabau Florian Berlin Palmares 1
2 761090 2015 Tanase C-tin AS Fond 1
3 315835 2011 Cabau Florian AS Fond Palmares 3 ani 1
4 408604 2013 Ionele Catalin Fond Palmares 1
5 583976 2014 Ghilezan Gabriel Fond Palmares 3 ani 1
6 870524 2015 Stoin Sergiu Viteza Palmares 1
7 325271 2016 Striblea Samuel As Maraton 2
8 377067 2012 Stan M. + Ilie M. AS Speed Palmares 3 ani 2
9 181866 2015 Ghilezan Gabriel Berlin Palmares 2
10 385339 2012 Cabau Florian Fond Palmares 3 ani 2
11 870533 2015 Stoin Sergiu Viteza Palmares 2
12 177606 2015 Stanciu Nicolae Maraton extrem palamares 2
13 408383 2013 Cristea Sabin As Maraton 3
14 589325 2014 Cabau Florian AS National Palmares 3
15 589211 2014 Cabau Florian General Palmares 3
16 94512 2015 Stoin Sergiu Viteza Palmares 3
17 303232 2016 Cabau Florian AS Fond 4
18 322270 2016 Stanciu Nicolae As Maraton 4
19 341102 2017 Cabau Florian General 4
20 3071133 2017 Stoin Sergiu Viteza 4
21 418233 2013 Cabau Florian AS Maraton Palmares 4
22 177523 2015 Lupse Decebal Nicolae AS Fond Palmares 5
23 589340 2014 Cabau Florian Fond Palmares 5
24 418482 2013 Cabau Florian Fond Palmares 3 ani 5
rezervă 95897 2014 Izvernar Gheorghe AS National Palmares 6
rezervă 303154 2016 Cabau Florian Fond 6
rezervă 303167 2016 Cabau Florian General 6
rezervă 590034 2014 Vintila Dorin Vasile Maraton Palmares 9
rezervă 307199 2016 Stoin Sergiu Viteza Palmares 9
rezervă 307720 2016 Iancu Ioan Tiberiu AS Fond 10
rezervă 408778 2013 Birnoiu Nicu AS Fond Palmares 11
rezervă 175441 2015 Cabau Florian Fond Palmares 11
rezervă 330038 2017 Stoin Sergiu Viteza 12
rezervă 586825 2014 Talpes Alin Maraton Palmares 3 ani 12

 





ANUNȚ - Expoziția Provinciei de Vest, 2017

Toți cei care doresc să prezinte porumbeii în Expoziția proviniciei de Vest care va avea loc la Oradea în data de 9 dcembrie, sunt rugați să sune la dl. Stoin Sergiu până luni 13.11.2017, ora 20 și să anunțe păsările pe care doresc să le prezinte în lotul ACVT. După acest termen nu se mai primiesc înscriei și nu se mai fac modificări în lotul de expoziție. 

Cei care dores să participe la Banchetul provincial sunt rugați să-l contacteze pe dl. Ston Sergiu, până la data de 27 noiembrie, pentru a rezerva locuri. Costul unui bilet la Banchetul provincial este de 90lei.





Plata cotizațiilor FNCPR (75lei/crescător) și a inelelor (0,8lei/inel) se face direct în contul ACVT,

specificându-se următoarele

numele și premunele, numărul de inele, ex: Stan M. + Ilie M. (75 lei + 75 lei), 100 inele (80lei)

Datele necesare pentru depunerea sumelor în contul ACVT sunt cele de mai jos:

Asociația Columboflă Voiajorul Timiș, Loc. Chișoada,str. Primăverii nr. 69, Timiș

CUI 27146335

Banca Românească: IBAN RO11BRMA0999100065157515





ANUNȚ

19.10.2017

În conformitate cu deciziile Consiliului Director al F.N.C.P.R. din 15.10.2017, Președintele ACVT convoacă adunări generale pentru organizarea cluburilor componente ale ACVT și a asociației județene, după cum urmează:

 

5 noiembrie 2017 - Adunări generale ale cuburilor

Aceste vor avea loc începând cu ora 10 la sediile cluburilor, conform celor de mai jos:

  • Clubul Timișoara - sediu Chișoda - pot participa toți membrii ACVT activi în 2017 pe centrul Timișoara; Responsabil organizare adunare - dl. Sergiu STOIN.
  • Clubul Lovrin - sediu Lovrin - pot participa toți membrii ACVT activi în 2017 pe centrul Lovrin; Responsabil organizare adunare - dl. Florian CĂBĂU.
  • Clubul Făget - sediu Făget, începând cu ora 16, pot participa toți membrii ACVT activi în 2017 pe centrul Făget; Responsabil organizare adunare - dl. Dorin MOGA.

În cadrul adunărilor vor fi votate cele trei funcții de conducere ale cluburilor: președinte club, responsabil tehnic club și casier club. Se va întocmi procesul verbal al adunării, de către un secretar de adunare desemnat de către membrii prezenți. Procesul verbal va fi adus la cunoștința Adunării generale ACVT în data de 19.11. 2017.

Candidaturile scrise pentru funcțiile de club precizate mai sus se depun până la date de 1 noiembrie 2017, ora 16 la responsabilul cu organizarea adunării generale a clubului.

  

19 noiembrie 2017 - Adunare generală a ACVT

Pot participa toți membrii ACVT activi în 2017 pe cele trei centre.

Va avea loc începând cu ora 10 la sediile din Chișoda,având următoarea ordine de zi:

1. Raportul financiar și de activitate al Comitetului ACVT pentru anul 2017

2. Discutarea situației membrilor cu restanțe față de ACVT. În acest moment, aceștia sunt următorii: Mărcin Doru, Mate Vlad, Szoke Iosif, Fejer Vasile, Ienciu C-stin, Andrei Alin.

3. Validarea alegrilor de club

4. Alegerea noilor membrii ai Comitetului de conducere al ACVT

5. Schimbarea statului ACVT în acord cu cerințele statutului F.N.C.P.R.

6. Diverse

Candidaturile scrise pentru toate funcțiile din Comitetul de conducere al ACVT se depun până la data de 15 noiembrie 2017, ora 16 la dl. Sergiu STOIN.





Lansare Jihlava ora 08:30, iar desigilarea va fi comunicata ulterior.





Jihlava 07.10.2017

Îmbarcare, vineri 06.10. 2017, centrul Timișoara ora 08.00, centrul Arad ora 08.00.

Lansare, sâmbătă 07.10. 2017.

Toți crescătorii participanți trebuie să achite 50 lei/crescător, fără limită de păsări angajate.





La propunerea transportatorului, toți membrii columbofili ACVT care au concurat în acest an competițional la concursurile cu maturi pot participa gratuit la etapele de concurs scrise pe fond verde în tabelul de mai jos, cu condiția să cipeze toate păsările pe care le angajează. Cheltuielile de concurs pentru acești crescători și pentru etapele în cauză vor fi suportate de către transportator și nu de ACVT.

La etapa Abda 3 - derby - crescătorii care au concurat până acum la concursurile de pui organizate de ACVT concurează gratuit, iar cei care nu au concurat la pui vor achita 50lei/crescător, fără limita de păsări.

La etapa Jihlava - derby, toți crescătorii participanți trebuie să achite o taxă de 50lei/crescător.

Crescătorii din alte județe pot participa la etapele derby contra sumei de 50lei/etapă/crescător.

Plan de zbor
Etapa Denumire etapă Km Categoria de concurs Data lansare Centre de îmbarcare
12 Abda 1 350 viteză - deminfond 09.09.2017 Timișoara, Lovrin, Făget
13 Kecskemét 1 170 viteză 13.09.2017 Timișoara, Lovrin, Făget
14 Abda 2 - derby 350 viteză - deminfond 17.09.2017 Timișoara, Lovrin, Făget
15 Kecskemét 2 170 viteză 23.09.2017 Timișoara, Lovrin, Făget
16 Abda 3 - derby 350 viteză - deminfond 30.09.2017 Timișoara, Lovrin, Făget
17 Kecskemét 3 170 viteză 07.10.2017 Timișoara, Lovrin, Făget
18 Jihlava - derby 585 Demifond-Fond 07.10.2017 Timișoara, Lovrin, Făget

 





Din cauza prognozei meteo nefavorabile pentru ziua de sămbătă, etapele programate pentru acestă zi sunt avansate în ziua de vineri, după programul de mai jos.

Dabas, 01.09.2017

îmbarcare joi (31.08.2017) ora 17.00 centrul Făget, ora 19.30 centrul Timișoara.

Lansare vineri 01.09.2017.

Pentru etapa de Dabas, voturile comitetului de lansare (Ilie, Stoin, Dungă, Hanciu, Lupșe, Vintilă, Burciu) au fost exprimate astfel: 3 voturi vineri, 3 voturi sâmbătă, 1 vot luni. În aceste condiții, președintele ACVT a decis lansare pentru ziua de vineri. 

 

Székesfehérvár, 01.09.2017

îmbarcare joi (31.08.2017) ora 19.00 centrul Lovrin.

Lansare vineri 01.09.2017.

 





Campionatul puilor

Membrii ACVT pot opta pentru a zbura toate păsările cu cip sau pentru a zbura doar 25 de păsări cu cip și restul fără cip. Este exclusă opțiunea de a zbura toate păsările fără cip.

Mențiuni:

a) taxa de participare pentru crescătorii care zboară doar păsări cu cip este de 250lei/crescător care a concurat la maturi în 2017 și 350/crescător care nu a concurat la maturi în 2017, iar pentru cei care zboară și păsări fără cip de 350lei/crescător care a concurat la maturi în 2017 și 400/crescător care nu a concurat la maturi în 2017. Sumele vor fi colectate de către dl. Sergiu STOIN (pentru centrul Timișoara) și de către dl. Florian GOIA (pentru centrul Lovrin) începând cu data de 04.08.2017, până la data de 18.08.2017.

b) crescători care au și păsări fără cip pot angaja aceste păsări doar la acele etape unde participă cu păsările cu cip (minimum 25) și doar în limita locurilor disponibile în mașină, totodată este obligatorie prezentarea unei fișe de star și pentru păsările fără cip, astfel încât comitetul să poată verifica corectitudinea îmbarcărilor și evitarea cazurilor în care un crescător angajează păsările altor crescători.

c) păsările fără cip nu se pot îmbarca în lăzi comune cu cele cu cip.

d) în taxa de participare de la punctul a nu intră și etapa Jihlava (Derby) din data de 14.10.2017; la această etapă taxa de participare este de 50lei/crescător. La această etapă vor putea participa numai păsări cu cip.

e) etapele de concurs vor fi organizate după programul de mai jos; la aceste etape comisiile vor fi constituite la fața locului.

f) membrii ACVT pot participa la etapele de concurs doar dacă plătesc integral taxa prevăzută la punctul a, indiferent la câte etape de concurs vor să participe efectiv. În acest sens, responsabili de centru vor prezenta comisiilor de îmbarcare, la fiecare îmbarcare, o listă cu persoanele care au drept de a concura. În cazul în care responsabilul de centru nu prezintă comisiilor lista de îmbarcare și, în consecință, îmbarcă și columbofili care nu au plătit taxe de participare, responsabilul de centru va achita 50lei/crescător pentru etapa în cauză. În cazul în care lista este prezentată de către responsabilul de îmbarcare dar nu este respectată de către membrii comisiei de îmbarcare aceștia vor achita fiecare 50lei/crescător pentru etapa în cauză și le vor fi anulate rezultatele de la etapa respectivă.

Etapa Denumire etapă Km Categoria de concurs Centrul Data lansare
1 Lovrin 50 antrenament Timișoara 15.08.2017
2 Cenad 90 antrenament Timișoara 17.08.2017
3 Kistelek 110 viteză Timișoara 19.08.2017
4 Kecskemét 173 viteză Lovrin 19.08.2017
5 Cenad 160 viteză Făget  
6 Kistelek 110 viteză Timișoara 22.08.2017
7 Dabas 220 viteză Lovrin 22.08.2017
8 Kistelek 236 viteză Făget  
9 Kecskemét 220 viteză Timișoara 25.08.2017
10 Dabas 220 viteză Lovrin 25.08.2017
11 Kistelek 236 viteză Făget  
12 Dabas 174 viteză Timișoara + Făget 28.08.2017
13 Székesfehérvár 280 viteză Lovrin 28.08.2017
14 Abda  350 viteză - deminfond Timiș 02.09.2017
15 Kecskemét 220 viteză Timiș 09.09.2017
16 Abda - derby 350 viteză - deminfond Timiș 16.09.2017
17 Kecskemét 220 viteză Timiș 23.09.2017
18 Abda - derby 350 viteză - deminfond Timiș 30.09.2017
19 Kecskemét 220 viteză Timiș 07.10.2017
20 Jihlava - derby 585 Demifond-Fond Timiș 14.10.2017

 





Tabor (29.07.2017)

Îmbarcare joi 27.07.2017, ora 15 centrul Lovrin și ora 17 Timișoara.

Comisiile vor fi formate la fața locului, ordinea de îmbarcare fiind decisă în funcție de ordinea sosirii la centrul de îmbarcare.





Pentru etapele de fond si maraton, desigilarea va avea loc maine, 21.06.2017 ora 19:00





Nordhausen

îmbarcare sâmbătă 17.06.2017, începînd cu ora 12, după progamul de mai jos.

Conform deciziilor luate de către reprezentanții celor 6 județe din zona de maraton din care face parte și județul TM, etapele de maraton național, vor fi premiate pe modelul Berlin 2016. Pentru realizarea premierii, la îmbarcare, toți crescătorii vor achita 50lei/crescător pentru fondul de premiere al ambelor etape de maraton.

Comisia pentru centrul Lovrin 12:00 - 13:30.

Comisia pentru centrul Făget 14:00 - 14:30.

Comisia nr. 1
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 Vintila Dorin V8 12:00 da 40
2 Iancu Ioan Tiberiu V8 12:00 da 30
3 Lupse Decebal V8 12:00 da 10
4 Jebelean Ioan  V8 12:00 da 17
5 Vior Alexandru V8 12:00 da 7
6 Olar&Vintila mg 12:00 da 22
7 Ilia Marcel mg 12:00 da 8
8 Nistoran Marius mg 12:00 da 10

 

Comisia nr. 2
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 Pricop Calin bz 12:00 da 6
2 Striblea Ovidiu bz 12:00 da 15
3 Cristea Sabin bz 12:00 da 19
4 Tanase C-tin bz 13:00 nu 40
5 Magyar Tiberiu bz 13:15 nu 4
6 Soos Jung bz 13:15 nu 5
7 Gligor Igor bz 13:15 nu 30
8 David Ionel bz 13:25 nu 22
9 Talpes Ovidiu bz 13:35 nu 17
10 Stiopu Ioan bz 13:45 nu 60
11 Ianos iosif bz 14:00 nu 6
12 Vucan Cristian bz 14:00 nu 40
13 Guran Petru bz 14:15 nu 22
14 Leonte Emanuel bz 14:25 nu 17
15 Maier ioan Gabriel bz 14:30 nu 11
16 Toth Gabriel bz 14:30 nu 6

 

Comisia nr. 3
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 Novac Ioan bz 12:00 da 10
2 Curea C-tin & Dinu bz 12:00 da 47
3 Gorduna Laurentiu bz 12:00 da 12
4 Hanciu Florin bz 13:00 nu 10
5 Man Vasile bz 13:10 nu 10
6 Mihaileanu & Ivan bz 13:20 nu 45
7 Talpes Alin  bz 13:35 nu 34
8 Stanciu Nicolae bz 13:45 nu 13
9 Csipai &Fii bz 13:55 nu 7
10 Mermezan Lucian bz 13:55 nu 30
11 Blau Marius bz 14:05 nu 7
12 Sarbu Cornel bz 14:05 nu 6
13 Varga Milanco bz 14:05 nu 20
14 Craciun Flavius bz 14:15 nu 25
15 Belega Dan bz 14:15 nu 2
16 Adrian Madlin Bozovici bz 14:15 nu 20

 

Comisia nr. 4
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 Ionele Catalin br 12:00 da 17
2 Dunga Gheorghe br 12:00 da 10
3 Alamurean Lucian br 12:00 da 15
4 Muntean Marius br 13:00 nu 5
5 Stan M. + Ilie M. Br 13:00 nu 20
6 Perian Titus br 13:10 nu 20
7 Zuba Lucian br 13:20 nu 35
8 Zarie Mircea br 13:30 nu 20
9 Bugarin Remus br 13:40 nu 17
10 Gagiu C-tin br 13:50 nu 22
11 Casalean Florin br 14:00 nu 5
12 Dina Cristian br 14:05 nu 7
13 Bulata Viorel br 14:10 nu 4
14 Turcitu + Ioica br 14:15 nu 6

 

Comisia nr. 5
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 Dukai & Izbiceanu br 12:00 da 5
2 Ghilezan Gabriel br 12:00 da 12
3 Barnoiu Nicu br 12:00 da 50
4 Vaida Mihai br 13:00 nu 5
5 Nicorescu Ciprian br 13:05 nu 5
6 Ticu Marian br 13:10 nu 52
7 Leu Trandafir br 13:25 nu 6
8 Preda Nicolae br 13:30 nu 8
9 Striblea Samuel br 13:35 nu 38
10 Ionascu Cornel br 13:45 nu 12
11 Prigoreanu Mihai br 13:55 nu 8
12 Ramneantu Oliviu br 14:00 nu 7
13 Striblea Ovidiu br 14:05 nu 4
14 Dragomir Aurel br 14:10 nu 6

Tabor

îmbarcare sâmbătă 17.06.2017, începând cu ora 18, după programul de mai jos.

Comisia nr. 1
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 Vintila Dorin V8 18:00 DA 60
2 Iancu Ioan Tiberiu V8 18:00 DA 18
3 Lupse Decebal V8 18:00 DA 25
4 Jebelean Ioan  V8 18:00 DA 15

 

Comisia nr. 2
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 Striblea Ovidiu bz 18:00 DA 11
2 Gorduna Laurentiu bz 18:00 DA 5
3 Magyar Tiberiu bz 18:00 DA 6
4 Curea C-tin & Dinu bz 18:00 DA 35
5 Soos Jung bz 18:30 NU 5
6 Cristea Sabin bz 18:30 NU 15
7 Stanciu Nicolae bz 18:40 NU 3
8 David Ionel bz 18:40 NU 30
9 Ignea Laurentiu bz 18:50 NU 10
10 Fodor Iosif bz 19:00 NU 27
11 Ghera Marcel bz 19:10 NU 25
12 Varga Milanco bz 19:20 NU 16
13 Kapusi Ludovic bz 19:30 NU 35
14 Leonte Emanuel bz 19:40 NU 13

 

Comisia nr. 3
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 Pricop Calin bz 18:00 DA 35
2 Izvernar Ghita bz 18:00 DA 10
3 Tanase C-stin bz 18:00 DA 10
4 Belega Dan bz 18:30 NU 8
5 Gligor Igor bz 18:35 NU 32
6 Csipai &Fii bz 18:45 NU 23
7 Mermezan Lucian bz 18:55 NU 10
8 Blau Marius bz 19:00 NU 5
9 Ciurdar Ciprian bz 19:05 NU 20
10 Sarbu Cornel bz 19:15 NU 10
11 Guran Petru bz 19:20 NU 5
12 Adrian Madlin Bozovici bz 19:30 NU 18

 

Comisia nr. 4
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 Nicorescu Ciprian br 18:00 DA 9
2 Dunga Gheorghe br 18:00 DA 15
3 Alamurean Lucian br 18:00 DA 50
4 Muntean Marius br 18:30 NU 5
5 Stan M. + Ilie M. br 18:35 NU 10
6 Zarie Mircea br 18:45 NU 10
7 Corduneanu Dumitru br 18:55 NU 20
8 Preda Nicolae br 19:05 NU 30
9 Striblea Samuel br 19:15 NU 8
10 Perva Iosif br 19:15 NU 35
11 Casalean Florin br 19:25 NU 5

 

Comisia nr. 5
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 Ionele Catalin br 18:00 DA 25
2 Turcitu Gabriel br 18:00 DA 13
3 Barnoiu Nicu br 18:00 DA 40
4 Ghilezan Gabriel br 18:30 NU 8
5 Vaida Mihai br 18:35 NU 4
6 Bugarin Remus br 18:40 NU 14
7 Gagiu C-tin br 18:50 NU 55
8 Cionca Aurel br 19:00 NU 10
9 Dukai & Izbiceanu br 19:10 NU 5
10 Deliman Decebal br 19:10 NU 30
11 Ramneantu Oliviu br 19:20 NU 12
12 Prigoreanu Mihai br 19:30 NU 8
13 Dragomir Aurel br 19:30 NU 10

 





Membrii ACVT care doresc să distribuie către ACVT cei 2% din impozitul pe venit pot găsi mai jos procedura de urmati și formularele aferente. Dacă doriți să faceți acest lucru îl puteți face până la data de 25 MAI 2017, urmând pașii de mai jos.

Pasul 1 Alegeți formularul potrivit în funcție de sursa dvs. de venit

Pentru cei care au venituri din salarii si/sau pensii formularul este regăsibil la link-ul următor https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/formulare/D230_OPANAF_3695_2016.pdf

Pentru cei care au venituri din alte surse (ex. inchirieri, PFA, activitati liberale, etc.) formularul este regăsibil la link-ul următor https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/formulare/D200_OPANAF_3695_2016.pdf

Atentie la listarea formularelor, sunt multe pagini(sunt si instructiuni), este necesar a fi printat și completat doar formularul in sine.

Pasul 2. Completați formularul cu atenție, referindu-vă la anul 2016.

Asociația Columbofilă Voiajorul Timiș (ACVT), cu sediul în Chișoda, str. Primăverii nr. 69,  Cod fiscal 27146335, Cont bancar nr. RO11BRMA0999100065157515 deschis la Banca Românească.

Pasul 3. Trimiteți formularul. Legea vă permite depunerea formularului prin mai multe metode:

              1. Direct la registratura organului fiscal

              2. Prin Poșta Română, cu scrisoare recomandată, la Administrația Finanțelor Publice a localității de domiciliu

              3. La Administrația Finanțelor Publice corespunzătoare sursei de venit (de ex. adresa companiei / instituției angajatoare).

 





Pentru organizarea antrenamentelor de Lovrin (14 Aprilie) și Cenad (17 Aprilie),cei care doresc să participe la aceste antrenamente sunt rugați să confirme participarea prin sms la numărul 0724068788,până joi 13 aprilie, ora 12. Taxa de participare, incluzând participarea la ambele etape, este de 40 lei/crescător. Etapele se vor organiza numai dacă numărul celor doritori poate acoperi costurile de transport.



MAINE ,26.03.2017 INTRE ORELE 11:00-12:30 SE VOR COLECTA TAXELE DE ZBOR PE ANUL 2017, LA CHISODA,RESPECTIV COTIZATIA DE CRESCATOR, PE CEMTRUL TIMISOARA.

PERSOANELE INTERESATE DE INELELE GOLD 2017, LE POT ACHIZITIONA TOT MAINE, 26.03.2017, CONTRA SUMEI DE 20 LEI/buc.





DUMINICA 19.03.2016, INTRE INTERVALUL ORAR 11:00-12:30, LA CHISODA, SE VOR COLECTA TAXELE DE ZBOR PE  ANUL 2017, MAI EXACT TAXA DE CRESCATOR , PE CENTRUL TIMISOARA.

PE ACEASTA CALE SUNT RUGATI TOTI MEMBRII COLUMBOFILI SA SE INCADREZE IN INTERVALUL ORAR MAI SUS MENTIONAT.





Anul competițional 2017





Taxele pentru participarea la concursuri vor fi colectate de către reprezentanții de centru sau pot fi virate direct în contul ACVT la Banca Românească (IBAN RO11BRMA0999100065157515)

  • Sergiu STOIN - centrul Timișoara
  • Dorin MOGA - centrul Făget
  • Florian GOIA - centrul Lovrin

Conform deciziilor AG a ACVT, din data de 05.03.2017, calculele financiare sunt realizate considerând un număr estimativ de 128 de crescători și 7700 de păsări. Comitetul de Conducere al ACVT îți asumă responsabilitatea realizării tuturor etapelor bugetate, doar în condițiile în care aceste cifre vor fi atinse (128 crescători cu 7700 păsări). Totodată, conform celor hotărâte la AG a ACVT, în taxele de concurs sunt incluse cinci etape din planul de zbor de la pui.

La solicitarea mai multor membri, președintele ACVT a convocat ședință de comitet în data de 14.03.2017, ora 18 și a supus planul de zbor și bugetul revizuirii de către comitet. Au fost prezenți toți membri comitetului, dar și alți 5 membri ai ACVT. Bugetul a fost revizuit prin eliminarea unor etape din taxa de zbor. Cele hotărâte sunt prezentate mai jos.

 

Taxa de crescător (740lei) trebuie achitată până la data de 2 aprilie, iar taxa pentru păsări (4,50lei/pasăre până la 150 de păsări inclusiv, iar de la 151, suma de 2,00lei/pasăre) până la data de 20 aprilie. Colectarea taxelor se va face conform grilei de taxare de mai jos.

Nr. porumbei Taxă crescător Taxă pasăre Taxă totală
1 740,00 4,50 744,50
2 740,00 4,50 749,00
3 740,00 4,50 753,50
4 740,00 4,50 758,00
5 740,00 4,50 762,50
6 740,00 4,50 767,00
7 740,00 4,50 771,50
8 740,00 4,50 776,00
9 740,00 4,50 780,50
10 740,00 4,50 785,00
11 740,00 4,50 789,50
12 740,00 4,50 794,00
13 740,00 4,50 798,50
14 740,00 4,50 803,00
15 740,00 4,50 807,50
16 740,00 4,50 812,00
17 740,00 4,50 816,50
18 740,00 4,50 821,00
19 740,00 4,50 825,50
20 740,00 4,50 830,00
21 740,00 4,50 834,50
22 740,00 4,50 839,00
23 740,00 4,50 843,50
24 740,00 4,50 848,00
25 740,00 4,50 852,50
26 740,00 4,50 857,00
27 740,00 4,50 861,50
28 740,00 4,50 866,00
29 740,00 4,50 870,50
30 740,00 4,50 875,00
31 740,00 4,50 879,50
32 740,00 4,50 884,00
33 740,00 4,50 888,50
34 740,00 4,50 893,00
35 740,00 4,50 897,50
36 740,00 4,50 902,00
37 740,00 4,50 906,50
38 740,00 4,50 911,00
39 740,00 4,50 915,50
40 740,00 4,50 920,00
41 740,00 4,50 924,50
42 740,00 4,50 929,00
43 740,00 4,50 933,50
44 740,00 4,50 938,00
45 740,00 4,50 942,50
46 740,00 4,50 947,00
47 740,00 4,50 951,50
48 740,00 4,50 956,00
49 740,00 4,50 960,50
50 740,00 4,50 965,00
51 740,00 4,50 969,50
52 740,00 4,50 974,00
53 740,00 4,50 978,50
54 740,00 4,50 983,00
55 740,00 4,50 987,50
56 740,00 4,50 992,00
57 740,00 4,50 996,50
58 740,00 4,50 1.001,00
59 740,00 4,50 1.005,50
60 740,00 4,50 1.010,00
61 740,00 4,50 1.014,50
62 740,00 4,50 1.019,00
63 740,00 4,50 1.023,50
64 740,00 4,50 1.028,00
65 740,00 4,50 1.032,50
66 740,00 4,50 1.037,00
67 740,00 4,50 1.041,50
68 740,00 4,50 1.046,00
69 740,00 4,50 1.050,50
70 740,00 4,50 1.055,00
71 740,00 4,50 1.059,50
72 740,00 4,50 1.064,00
73 740,00 4,50 1.068,50
74 740,00 4,50 1.073,00
75 740,00 4,50 1.077,50
76 740,00 4,50 1.082,00
77 740,00 4,50 1.086,50
78 740,00 4,50 1.091,00
79 740,00 4,50 1.095,50
80 740,00 4,50 1.100,00
81 740,00 4,50 1.104,50
82 740,00 4,50 1.109,00
83 740,00 4,50 1.113,50
84 740,00 4,50 1.118,00
85 740,00 4,50 1.122,50
86 740,00 4,50 1.127,00
87 740,00 4,50 1.131,50
88 740,00 4,50 1.136,00
89 740,00 4,50 1.140,50
90 740,00 4,50 1.145,00
91 740,00 4,50 1.149,50
92 740,00 4,50 1.154,00
93 740,00 4,50 1.158,50
94 740,00 4,50 1.163,00
95 740,00 4,50 1.167,50
96 740,00 4,50 1.172,00
97 740,00 4,50 1.176,50
98 740,00 4,50 1.181,00
99 740,00 4,50 1.185,50
100 740,00 4,50 1.190,00
101 740,00 4,50 1.194,50
102 740,00 4,50 1.199,00
103 740,00 4,50 1.203,50
104 740,00 4,50 1.208,00
105 740,00 4,50 1.212,50
106 740,00 4,50 1.217,00
107 740,00 4,50 1.221,50
108 740,00 4,50 1.226,00
109 740,00 4,50 1.230,50
110 740,00 4,50 1.235,00
111 740,00 4,50 1.239,50
112 740,00 4,50 1.244,00
113 740,00 4,50 1.248,50
114 740,00 4,50 1.253,00
115 740,00 4,50 1.257,50
116 740,00 4,50 1.262,00
117 740,00 4,50 1.266,50
118 740,00 4,50 1.271,00
119 740,00 4,50 1.275,50
120 740,00 4,50 1.280,00
121 740,00 4,50 1.284,50
122 740,00 4,50 1.289,00
123 740,00 4,50 1.293,50
124 740,00 4,50 1.298,00
125 740,00 4,50 1.302,50
126 740,00 4,50 1.307,00
127 740,00 4,50 1.311,50
128 740,00 4,50 1.316,00
129 740,00 4,50 1.320,50
130 740,00 4,50 1.325,00
131 740,00 4,50 1.329,50
132 740,00 4,50 1.334,00
133 740,00 4,50 1.338,50
134 740,00 4,50 1.343,00
135 740,00 4,50 1.347,50
136 740,00 4,50 1.352,00
137 740,00 4,50 1.356,50
138 740,00 4,50 1.361,00
139 740,00 4,50 1.365,50
140 740,00 4,50 1.370,00
141 740,00 4,50 1.374,50
142 740,00 4,50 1.379,00
143 740,00 4,50 1.383,50
144 740,00 4,50 1.388,00
145 740,00 4,50 1.392,50
146 740,00 4,50 1.397,00
147 740,00 4,50 1.401,50
148 740,00 4,50 1.406,00
149 740,00 4,50 1.410,50
150 740,00 2,00 1.412,50
151 740,00 2,00 1.414,50
152 740,00 2,00 1.416,50
153 740,00 2,00 1.418,50
154 740,00 2,00 1.420,50
155 740,00 2,00 1.422,50
156 740,00 2,00 1.424,50
157 740,00 2,00 1.426,50
158 740,00 2,00 1.428,50
159 740,00 2,00 1.430,50
160 740,00 2,00 1.432,50
161 740,00 2,00 1.434,50
162 740,00 2,00 1.436,50
163 740,00 2,00 1.438,50
164 740,00 2,00 1.440,50
165 740,00 2,00 1.442,50
166 740,00 2,00 1.444,50
167 740,00 2,00 1.446,50
168 740,00 2,00 1.448,50
169 740,00 2,00 1.450,50
170 740,00 2,00 1.452,50
171 740,00 2,00 1.454,50
172 740,00 2,00 1.456,50
173 740,00 2,00 1.458,50
174 740,00 2,00 1.460,50
175 740,00 2,00 1.462,50
176 740,00 2,00 1.464,50
177 740,00 2,00 1.466,50
178 740,00 2,00 1.468,50
179 740,00 2,00 1.470,50
180 740,00 2,00 1.472,50
181 740,00 2,00 1.474,50
182 740,00 2,00 1.476,50
183 740,00 2,00 1.478,50
184 740,00 2,00 1.480,50
185 740,00 2,00 1.482,50
186 740,00 2,00 1.484,50
187 740,00 2,00 1.486,50
188 740,00 2,00 1.488,50
189 740,00 2,00 1.490,50
190 740,00 2,00 1.492,50
191 740,00 2,00 1.494,50
192 740,00 2,00 1.496,50
193 740,00 2,00 1.498,50
194 740,00 2,00 1.500,50
195 740,00 2,00 1.502,50
196 740,00 2,00 1.504,50
197 740,00 2,00 1.506,50
198 740,00 2,00 1.508,50
199 740,00 2,00 1.510,50
200 740,00 2,00 1.512,50
201 740,00 2,00 1.514,50
202 740,00 2,00 1.516,50
203 740,00 2,00 1.518,50
204 740,00 2,00 1.520,50
205 740,00 2,00 1.522,50
206 740,00 2,00 1.524,50
207 740,00 2,00 1.526,50
208 740,00 2,00 1.528,50
209 740,00 2,00 1.530,50
210 740,00 2,00 1.532,50
211 740,00 2,00 1.534,50
212 740,00 2,00 1.536,50
213 740,00 2,00 1.538,50
214 740,00 2,00 1.540,50
215 740,00 2,00 1.542,50
216 740,00 2,00 1.544,50
217 740,00 2,00 1.546,50
218 740,00 2,00 1.548,50
219 740,00 2,00 1.550,50
220 740,00 2,00 1.552,50
221 740,00 2,00 1.554,50
222 740,00 2,00 1.556,50
223 740,00 2,00 1.558,50
224 740,00 2,00 1.560,50
225 740,00 2,00 1.562,50
226 740,00 2,00 1.564,50
227 740,00 2,00 1.566,50
228 740,00 2,00 1.568,50
229 740,00 2,00 1.570,50
230 740,00 2,00 1.572,50
231 740,00 2,00 1.574,50
232 740,00 2,00 1.576,50
233 740,00 2,00 1.578,50
234 740,00 2,00 1.580,50
235 740,00 2,00 1.582,50
236 740,00 2,00 1.584,50
237 740,00 2,00 1.586,50
238 740,00 2,00 1.588,50
239 740,00 2,00 1.590,50
240 740,00 2,00 1.592,50
241 740,00 2,00 1.594,50
242 740,00 2,00 1.596,50
243 740,00 2,00 1.598,50
244 740,00 2,00 1.600,50
245 740,00 2,00 1.602,50
246 740,00 2,00 1.604,50
247 740,00 2,00 1.606,50
248 740,00 2,00 1.608,50
249 740,00 2,00 1.610,50
250 740,00 2,00 1.612,50
* - suma totală se majorează până la o sumă rotundă, ex: dacă în grilă apare 1325,60 lei; în fap crescătorul va plăti 1326lei

Planurile de zbor se regăsesc în tabelele de mai jos. În taxele de mai sus, sunt cuprinse numai etapele scrise pe fond verde și galben. Pentru etapele scrise pe fond roșu, cei care vor dori să participe trebuie să achite taxa de transport la momentul îmbarcării. Totodată, conform deciziilor luate de către reprezentanții celor 6 județe din zona de maraton din care face parte și județul TM, etapele de maraton național, scrise pe fond galben, vor fi premiate pe modelul Berlin 2016. Pentru realizarea premierii, la îmbarcare, toți crescătorii vor achita 50lei/crescător pentru fondul de premiere (transportul acestor etape este inclus în taxa de zbor colectată).

Plan de zbor
Etapa Denumire etapă Km Categoria de concurs Data lansare Centre de îmbarcare
1 Lovrin 54 antrenament 14.04.2017 Timișoara
2 Cenad 90 antrenament 17.04.2017 Timișoara
3 Kistelek 110 viteză 22.04.2017 Timișoara
4 Cenad 160 viteză 23.04.2017 Făget
5 Kecskemét 173 viteză 23.04.2017 Lovrin
6 Kecskemét 173 viteză 25.04.2017 Timișoara
7 Kistelek 236 viteză 26.04.2017 Făget
8 Dabas 220 viteză 26.04.2017 Lovrin
9 Dabas 220 viteză 29.04.2017 Timișoara
10 Dabas 337 viteză 30.04.2017 Făget
11 Dabas 220 viteză 30.04.2017 Lovrin
12 Abda 370 Viteza-Demifond 07.05.2017 Timiș
13 Dabas 220 viteză 13.05.2017 Timișoara
14 Cenad 160 viteză 14.05.2017 Făget
15 Székesfehérvár 280 viteză 14.05.2017 Lovrin
16 Jihlava 585 Demifond-Fond 21.05.2017 Timiș
17 Kecskemét 173 viteză 27.05.2017 Timiș
18 Tabor 637 Demifond-Fond 03.06.2017 Timiș
19 Kecskemét 173 viteză 10.06.2017 Timiș
20 Most 750 Maraton olimpic 16.06.2017 Timiș
21 Nordhausen 950 Maraton 16.06.2017 Timiș
22 Tabor 637 Demifond-Fond 17.06.2017 Timiș
23 Kecskemét 173 viteză 24.06.2017 Timiș
24 Tabor 637 Demifond-Fond 01.07.2017 Timiș
25 Kecskemét 173 viteză 01.07.2017 Timiș
26 Stendal 980 Maraton 07.07.2017 Timiș
27 Frankfurt Oder 850 Maraton olimpic 07.07.2017 Timiș
28 Tabor 637 Demifond-Fond 15.07.2017 Timiș
29 Dabas - derby 220 viteză 15.07.2017 Timiș
30 Abda - derby 370 Viteza-Demifond 22.07.2017 Timiș
31 Berlin 980 Maraton 30.07.2017 Timiș
32 Tabor 637 Demifond-Fond 30.07.2017 Timiș
33 Dabas - derby 220 viteză 30.07.2017 Timiș
           
           
Plan de zbor
Etapa Denumire etapă Km Categoria de concurs Data lansare Centre de îmbarcare
1 Kistelek 110 viteză 05.08.2017 Timișoara
2 Kecskemét 173 viteză 06.08.2017 Lovrin
3 Cenad 160 viteză 06.08.2017 Făget
4 Kistelek 110 viteză 12.08.2017 Timișoara
5 Dabas 220 viteză 13.08.2017 Lovrin
6 Kistelek 236 viteză 13.08.2017 Făget
7 Kecskemét 220 viteză 19.08.2017 Timișoara
8 Dabas 220 viteză 20.08.2017 Lovrin
9 Kistelek 236 viteză 20.08.2017 Făget
10 Dabas 174 viteză 26.08.2017 Timișoara + Făget
11 Székesfehérvár 280 viteză 27.08.2017 Lovrin
12 Abda  350 viteză - deminfond 02.09.2017 Timiș
13 Kecskemét 220 viteză 09.09.2017 Timiș
14 Abda - derby 350 viteză - deminfond 16.09.2017 Timiș
15 Kecskemét 220 viteză 23.09.2017 Timiș
16 Abda - derby 350 viteză - deminfond 30.09.2017 Timiș
17 Kecskemét 220 viteză 07.10.2017 Timiș
18 Jihlava - derby 585 Demifond-Fond 14.10.2017 Timiș
           

 





În urma ședinței de Comitet ce a avut loc astăzi 01.02.2017, conducerea ACVT supune atenției membrilor asociației următoarele:

1. Adunarea generală a ACVT va avea loc în data de 5 martie 2017, ora 10 la sediul din Chișoda, cu următoarea ordine de zi:

               a) discutarea și aprobarea planului de zbor pentru anul 2017;

               b) discutarea și aprobarea bugetului asociației pe anul 2017;

               c) completarea comitetului de conducere pe posturile vacante (Vicepreședinte centru Lovrin și Administrator). Cei care doresc să ocupe aceste posturi sunt rugați să se adreseze dl. Stoin Sergiu și să înainteze o cerere scrisă.

               d) diverse.

2. Cele trei persoane delegate la Adunarea FNCPR din data de 25 februarie ce va avea loc la Brașov sunt: Stoin Sergiu, Goia Florian și Jucșor Liviu.

3. Comitetul de conducere supune atenției membrilor propunerile de planuri de zbor de mai jos. Aceștia sunt rugați să analizeze planurile, astfel încât în cadrul AG din data de 5 martie să poată propune alternative de îmbunătățire.

T1. Plan de zbor, maturi 2017, propunere

Etapa Denumire etapă Categoria de concurs Data lansare Centre de îmbarcare
1 Lovrin antrenament 22.04.2017 Timișoara
2 Cenad antrenament 25.04.2017 Timișoara
3 Kistelek viteză 29.04.2017 Timișoara
4 Cenad viteză 29.04.2017 Făget
5 Kecskemét viteză 30.04.2017 Lovrin
6 Kecskemét viteză 03.05.2017 Timișoara
7 Cenad viteză 03.05.2017 Făget
8 Dabas viteză 04.05.2017 Lovrin
9 Dabas viteză 06.05.2017 Timișoara
10 Kistelek viteză 06.05.2017 Făget
11 Dabas viteză 07.05.2017 Lovrin
12 Dabas viteză 13.05.2017 Timișoara
13 Dabas viteză 13.05.2017 Făget
14 Kecskemét viteză 14.05.2017 Lovrin
15 Abda Viteza-Demifond 20.05.2017 Timișoara, Lovrin, Făget
16 Kiskunfelegyhaza  viteză 27.05.2017 Timișoara, Lovrin, Făget
17 Jihlava Demifond-Fond 03.06.2017 Timișoara, Lovrin, Făget
18 Dabas viteză 10.06.2017 Timișoara, Lovrin, Făget
19 Tabor Demifond-Fond 17.06.2017 Timișoara, Lovrin, Făget
20 Magdeburg Maraton 17.06.2017 Timișoara
21 Abda - derby Viteza-Demifond 17.06.2017 Timișoara, Lovrin, Făget
22 Kiskunfelegyhaza  viteză 24.06.2017 Timișoara, Lovrin, Făget
23 Tabor Demifond-Fond 01.07.2017 Timișoara, Lovrin, Făget
24 Abda - derby Viteza-Demifond 01.07.2017 Timișoara, Lovrin, Făget
25 Dabas viteză 08.07.2017 Timișoara, Lovrin, Făget
26 Schwerin Maraton 08.07.2017 Timișoara
27 Tabor Demifond-Fond 15.07.2017 Timișoara, Lovrin, Făget
28 Dabas viteză 15.07.2017 Timișoara, Lovrin, Făget
29 Most Mare-fond 22.07.2017 Timișoara
30 Kiskunfelegyhaza  viteză 22.07.2017 Timișoara, Lovrin, Făget
31 Magdeburg Maraton 29.07.2017 Timișoara
32 Tabor Demifond-Fond 29.07.2017 Timișoara, Lovrin, Făget
33 Abda - derby Viteza-Demifond 29.07.2017 Timișoara, Lovrin, Făget

T2. Plan de zbor, pui 2017, propunere

Etapa Denumire etapă Categoria de concurs Data lansare Centre de îmbarcare
1 Kistelek viteză 05.08.2017 Timișoara
2 Kecskemét viteză 06.08.2017 Lovrin
3 Kistelek viteză 12.08.2017 Timișoara
4 Dabas viteză 13.08.2017 Lovrin
5 Kecskemét viteză 19.08.2017 Timișoara
6 Dabas viteză 20.08.2017 Lovrin
7 Dabas viteză 26.08.2017 Timișoara
8 Kecskemét viteză 27.08.2017 Lovrin
9 Abda - derby viteză - deminfond 02.09.2017 Timișoara, Lovrin, Făget
10 Kecskemét viteză 02.09.2017 Timișoara, Lovrin, Făget
11 Kistelek viteză 09.09.2017 Timișoara, Lovrin, Făget
12 Abda - derby viteză - deminfond 16.09.2017 Timișoara, Lovrin, Făget
13 Kiskunfelegyhaza  viteză 23.09.2017 Timișoara, Lovrin, Făget
14 Abda - derby viteză - deminfond 30.09.2017 Timișoara, Lovrin, Făget
15 Kistelek viteză 07.10.2017 Timișoara, Lovrin, Făget
16 Jihlava - derby Demifond-Fond 14.10.2017 Timișoara, Lovrin, Făget

 





 
LISTA PORUMBEI BIFATI PENTRU EXPOZITIA NATIONALA FNCPR 2016 | Timis
## Matricol An Crescator Cod Norma Clasament TPUNC TDIST
1 581388 2014 Curea C-tin + Dinu TM28 CONCURSURI NATIONALE NATIONAL 0.20 1059437
2 334877 2012 Lupse Decebal Nicolae TM232 AS Fond maturi 49.54 3019735
3 589325 2014 Cabau Florian TM18 AS National maturi 280.28 3581178
4 175501 2015 Cabau Florian TM18 AS National tineret 761.73 3673701
5 175231 2015 Cabau Florian TM18 AS National tineret 814.62 3564261
6 179623 2015 Cleja Bogdan TM253 AS National tineret 856.42 3896529
7 179996 2015 Stan M. + Ilie M. TM22 AS National tineret 935.38 4072916
8 408604 2013 Ionele Catalin TM203 Fond maturi 11.65 1830104
9 303147 2016 Cabau Florian TM18 General pui 98.89 1708398
10 179976 2015 Stan M. + Ilie M. TM22 General tineret 54.99 2667922
11 177605 2015 Stanciu Nicolae TM343 Maraton tineret 18.08 2079723
12 870524 2015 Stoin Sergiu TM247 Viteza tineret 24.85 874255
13 420141 2013 Vintila Dorin Vasile TM188 d general 56.92 3989832
14 315835 2011 Cabau Florian TM18 AS Fond Palmares maturi 431.91 6002676
15 315645 2011 Cabau Florian TM18 AS Maraton Palmares 3 ani maturi 402.94 8205317
16 377067 2012 Stan M. + Ilie M. TM22 AS Speed Palmares 3 ani maturi 981.55 9810534
17 414069 2013 Stan M. + Ilie M. TM22 Berlin Palmares maturi 49.88 1989242
18 314006 2011 Curea C-tin + Dinu TM28 Berlin Palmares 3 ani maturi 158.46 3071568
19 583976 2014 Ghilezan Gabriel TM231 Fond Palmares maturi 96.88 4020319
20 418482 2013 Cabau Florian TM18 Fond Palmares 3 ani maturi 219.55 5474449
21 385339 2012 Cabau Florian TM18 General Palmares 3 ani maturi 320.66 7154972
22 418678 2013 Cabau Florian TM18 General Palmares 3 ani maturi 358.85 6193781
 








Personale interesate să participe la Banchetul ACVT de premiere, din data de 17 decembrie 2016 sunt rugate să anunțe pe domnul Stoin Sergiu la nr de telefon 0724068788. Pentru prezența la Banchet se vor lua în calcul doar telefoanele primite cel târziu în data de 15.12.2016. 





   MEMBRII COLUMBOFILI CARE DORESC SA ISI TRIMITA PORUMBEII LA EXPOZITIA NATIONALA, SUNT RUGATI SA TRIMITA SMS LA NUMARUL DE TELEFON 0724068788 (SOIN SERGIU) CARE SA CONTINA NUMELE SI PRENUMELE CRESCATORULUI, SERIA SI ANUL PORUMBELULUI SI CATEGORIA PANA LA DATA DE 19.12.2016.

  PE ACEASTA CALE SUNT RUGATI TOTI MEMBRII CLUMBOFILI CE DORESC SA PARTICIPE LA EXPOZITIA NATIONALA SAU OLIMPIADA SA SE INCADREZE IN TIMPUL MENTIONAT MAI SUS.





Zborul porcului 2016.

Îmbarcare 8 decembrie, ora 18, sediul din Chișoda. Lansare 9 decembrie de la Kiskunfelegyhaza (sau Salonta).
Cei interesați să participe sunt rugați să contacteze pe dl. Dungă Gh. la nr. de telefon 0721549099.

Taxa de participare 50lei/porumbel.

Fondul se va împărți după cu urmează, în limita sumelor strânse:

Premiere: Locul 1 - cupă + 300 lei; Locul 2 - cupă + 200lei; Locul 3 - cupă + 100lei. 

Protocol: un purcel de 50kg.

Transport.

Pentru detalii Dungă Gh. la nr. de telefon 0721549099.





Adunarea generală a ACVT va avea loc sâmbătă 17 decembrie, ora 14, la sediul din Chișoda. Ordinea de zi este următoarea:

  • Prezentarea datelor financiare ale ACVT pe anul 2016.
  • Analiza rezultatelor columbofile ale ACVT la nivel județean, provincial și național pe anul 2016.
  • Perspective pentru organizarea expoziției județene.
  • Analiza modalităților de transport pentru anul 2017 și a taxei de zbor.
  • Comitetul ACVT.
  • Diverse.

Tot sâmbătă 17 decembrie, ora 17, la sediul din Chișoda va avea loc și Banchetul ACVT în cadrul căruia vor fi premiați membri ACVT în conformitate cu regulamentul asociației. Biletului de participare la banchet în care este inclus meniul este de 80lei/persoană. Participarea la Banchet poate fi achitată la dl. Stoin Sergiu.

Comitetul de conducere,





    LOTUL  ACVT PENTRU EXPOZITIA PROVINCIEI DE VEST CE SE VA DESFASURA LA CARANSEBES IN PERIOADA 11-13.11.2016 ESTE ASTEPTAT IN VEDEREA PRELUARII PASARILOR IN DATA DE 11.11.2016 IN INTERVALUL ORAR 13:00-14:00 LA LOCATIA CRESCATORIEI TANDEMULUI STAN M.+ILIE M. SITUATA PE STRADA GENEVA NR.20.

     PASARILE VOR FI PRELUATE DE CATRE PRESEDINTE( ILIE MARIAN) SI TENHIC( STOIN SERGIU).

    PE ACEASTA CALE SUNT RUGATI TOTI MEMBRII COLUMBOFILI CE AU PORUMBEI PREZENTI IN EXPOZITIA PROVINCIALA SA SE INCADREZE IN INTERVALUL ORAR PRECIZAT MAI SUS.

   MEMBRII COLUMBOFILI CE DORESC SA  PARTICIPE LA BANCHETUL ORGANIZAT LA EXPOZITIA PROVINCIALA SUNT RUGATI SA TRIMITA SMS ( PANA LA ORA 20:00 AZI, 07.11.2016) LA NUMARUL DE TELEFON, 0724/ 068788, CU NUMELE SI PRENUMELE SI NUMARUL DE PERSOANE CU CARE VA LUA PARTE LA FESTIVITATE PENTRU REZERVAREA LOCURILOR.





Lotul ACVT pentru Expoziția Provinciei de Vest, Caransebeș 11-13  noiembrie 2016

Selecția păsărilor a fost realizată în funcție de locul ocupat în campionatul provincial. Au fost selectate doar păsările care se află în top 20 provincial. În cazul păsărilor clasate în top 20 provincial la mai multe categorii, desemnarea a luat în calcul cea mai bună plasare în clasament. Deasmenea s-a ținut cont de dorința proprietarilor de a prezenta pasărea.

Loc provincie Nume Columbofil Judet Numar inel An Sex Categorie Lot TM
1 Cabau Florian TM 315645 2011 M as maraton 3 ani DA
1 Cabau Florian TM 589325 2014 M as national maturi DA
1 Dehelean Daniel TM 560776 2011 M porumbelul anului DA
1 Stanciu Nicolae TM 177605 2015 F maraton extrem tineret DA
2 Cabau Florian TM 175501 2015 M as național tineret DA
2 Cabau Florian TM 385339 2012 M fond 3 ani DA
2 Jebelean Ioan TM 169908 2015 M as maraton tineret DA
3 Cabau Florian TM 315835 2011 F as fond maturi 2 ani DA
3 Cabau Florian TM 385358 2012 M mare fond maturi DA
3 Stan M. + Ilie M. TM 179976 2015 F as speed tineret DA
3 Stanciu Nicolae TM 177606 2015 F maraton extrem tineret DA
4 Cabau Florian TM 175231 2015 M as național tineret DA
4 Cabau Florian TM 175441 2015 F fond tineret DA
4 Cabau Florian TM 418482 2013 F fond 3 ani DA
4 Cabau Florian TM 589211 2014 M as fond maturi DA
4 Ionele Catalin TM 408604 2013 F fond maturi DA
4 Stan M. + Ilie M. TM 377067 2012 F as speed 3 ani DA
5 Cabau Florian TM 418678 2013 M general 3 ani DA
5 Cleja Bogdan TM 179623 2015 M as național tineret DA
6 Cabau Florian TM 175364 2015 M as fond tineret DA
6 Stan M. + Ilie M. TM 179996 2015 M as național tineret DA
7 Stan M. + Ilie M. TM 414069 2013 M Berlin 2 ani DA
7 Stoin Sergiu TM 870524 2015 M viteză tineret DA
8 Gogut Alin TM 49 2015 M as fond tineret DA
9 Tirsinaru și Fiii TM 761364 2015 F general tineret DA
10 Stanciu Nicolae TM 177631 2015 M maraton extrem tineret DA
11 Andruseac Vasile TM 179095 2015 F as fond tineret DA
12 Stoin Sergiu TM 870533 2015 M viteză tineret DA
15 Stiopu Ioan TM 409489 2013 F as maraton maturi DA
16 Dukai L. & Izbiceanu I. TM 179872 2015 M fond tineret DA
2 Lupșe Decebal Nicolae TM 334877 2012 M as fond DA
17 Vaida Mihai TM 377187 2012 M Berlin 2 ani DA
18 Andruseac Vasile TM 179083 2015 M mare fond tineret DA
18 Gligor Igor TM 411590 2013 M as maraton maturi 2 ani DA
1 Vintilă Dorin Vasile TM 420141 2013 F general maturi 2 ani DA
20 Stiopu Ioan TM 409535 2013 M maraton extrem 2 ani DA

 





Cotizații 2017

Cotizațiile pentru anul 2017 vor fi colectate după cum urmează:

  • Centrul Făget - Moga Dorin
  • Centrul Lovrin - Goia Florian: duminica, 23 octombrie 2016, ora 15, la sediul de îmbarcare din Lovrin
  • Centrul Timișoara - Stoin Sergiu, sâmbătă, 22 octombrie 2016, ora 10, la sediul din Chișoda.

Personale care doresc să se înscrie, trebuie să ia în calcul următoarele:

  • 75 lei cotizația FNCPR.
  • 0,6lei/inel.
  • 100 lei avans concursuri anul 2017.
  • vor specifica responsabililor de centrul un număr orientative de porumbei cu care intenționează să participe la concursurile din anul 2017.
  • pe baza numărului de crescători care vor achita avansul și a numărului de porumbei declarat de aceștia se va calcul bugetul anului 2017 și totalul taxelor de zbor, conform formulei de calcul din regulamentul ACVT.

 





Jihlava clasament Derby-pariuri - Centrul Timișoara

1 Jebelean Ioan - 300 lei TM204 Timisoara Duboz 618134 324704 2016 * P 1 17 44 21 5.593.500 1105.09
2 Vintila Dorin Vasile - 200 lei TM188 Timisoara Ghiroda 586365 301050 2016 * P 1 18 26 46 6.017.667 974.41
3 Badalau Victor - 100 lei CS615 Timisoara Calnic 650797 292310 2016 * P 2 9 12 9 8.011.500 812.33
4 Panita Stelian CS346 Timisoara Resita 653643 281708 2016 * P 2 9 20 56 8.099.333 807.03
5 Badalau Victor CS615 Timisoara Calnic 650797 292305 2016 * P 2 9 18 25 8.074.167 806.02
6 Stan M. + Ilie M. TM22 Timisoara Timisoara 583975 307068 2016 * P 2 8 34 5 7.630.833 765.28
7 Pisla + Doban + Gruescu CS722 Timisoara Resita 656435 290791 2016 * P 2 11 5 20 9.143.333 717.94
8 Pisla + Doban + Gruescu CS722 Timisoara Resita 656435 290783 2016 * P 2 11 24 5 9.330.833 703.51
9 Csipai § Fii TM248 Timisoara Sag 587949 321558 2016 * P 2 10 37 38 8.866.333 663.13
10 Panita Stelian CS346 Timisoara Resita 653643 281722 2016 * P 2 13 18 59 10.479.833 623.72
11 Csipai § Fii TM248 Timisoara Sag 587949 321549 2016 * P 2 11 52 20 9.613.333 611.60
12 Vintila Dorin Vasile TM188 Timisoara Ghiroda 586365 301008 2016 * P 2 12 20 6 9.891.000 592.83

 





 Derby BOJIN ZDRAVCO: Jihlava 01.10.2016

Îmbarcarea va avea loc în data de 29 septembrie pe trei centre, după cu urmează:

  • Arad - ora 18⁰⁰, responsabil centru SÂRAC Ioan
  • Timișoara - ora 19³⁰, responsabil centru STOIN Sergiu
  • Lovrin - ora 20⁰⁰, responsabil centru BURGUȘ Cosma

Condiții de participare

Pot participa crescători membrii FNCPR din orice județ. Pentru a participa la etapă crescătorii trebuie să achite taxa de transport în valoare de 50lei/crescător, fără limită de păsări. La această etapă pot fi îmbarcate doar păsări cu chip și/sau cu cleme de concurs, nu sunt acceptate pentru îmbarcare păsări care nu participă în concurs.

Primele trei locuri pe clasamentul general, atât la pasăre, cât și la crescător vor fi premiate de către ACVT cu cupe și diplime în memoria regretatul nostru coleg Bojin Zdravco.





LANSARE KISKUNFELEGYHAZA 08:15, DESIGILARE AZI 25.09.2016, ORA 18:00.





  IMBARCARE KISKUNFELEGYHAZA 24.09.2016, CU LANSARE IN 25.09.2016.

 CENTRUL TIMISOARA VA IMBARCA LA ORA 18:00, IAR CENTRUL LOVRIN DE LA ORA 19:00.





LANSARE ABDA 08:15, DESIGILARE AZI 18.09.2016, ORA 18:00, PE AMBELE CENTRE ( TIMISOARA SI LOVRIN)





IMBARCAREA PENTRU ETAPA DE ABDA VA AVEA LOC SAMBATA, 17.09.2016, la orele 18:00 pentru centrul Timisoara, iar pentru centrul Lovrin de la orele 19:00, iar lansarea va avea loc in 18.09.2016.



ATENTIE!!!!!!!

DESIGILAREA ETAPEI DE ABDA VA AVEA LOC AZI, 11.09.2016'ORA 18:00 PE AMBELE CENTRE ( TIMISOARA SI LOVRIN)





LANSARE ABDA 08:00, DESIGILARE AZI, 11.09.2016, ORA 18:00.





  IMBARCARE ABDA, MAINE,10.09.2016, LA ORELE 18:00 CENTRUL TIMISOARA, IAR CENTRUL LOVRIN DE LA ORA 19:00, CU LANSARE IN 11.09.2016.





LANSARE DABAS ORA 07:30, DESIGILARE AZI, 04.09.2016, ORA 18:00 ( AMBELE CENTRE).





     IN 03.09.2016 SE VA ORGANIZA IMBARCAREA PENTRU ETAPA DABAS, CU LANSARE IN 04.09.2016, ASTFEL CENTRUL TIMISOARA VA INCEPE IMBARCAREA DE LA ORA 18:00, IAR CENTRUL LOVRIN DE LA ORA 19:00.





CENTRUL TIMISOARA A LANSAT PORUMBEII DE LA KECSKEMET LA ORA 07:15.

CENTRUL LOVRIN A LANSAT PORUMBEII DE LA DABAS LA 07:20, IAR DESIGILAREA VA AVEA LOC AZI, 31.08.2016 LA ORA 18:00.





CENTRUL LOVRIN IMBARCA AZI, 30.08.2016, ORA 19:00 PERNTRU ETAPA DE DABAS, CU LANSARE IN 31.08.2016.





    CENTRUL TIMISOARA DESIGILEAZA ETAPA DE KISKUNFELEGYHAZA MARTI, 30.08.2016, ORA 18:00, IAR DE LA 18:30 SE VA IMBARCA PENTRU ETAPA DE KECSKEMET, CU LANSARE IN 31.08.2016.





  CENTRUL LOVRIN A LANSAT PORUMBEII DE LA DABAS LA ORA 07:15, IAR DESIGILAREA VA AVEA LOC AZI 27.08.2016, ORA 18:00.

  CENTRUL TIMISOARA A LANSAT PORUMBEII DE LA KISKUNFELEGYHAZA LA ORA 07:16, IAR DESIGILAREA VA AVEA LOC LUNI, 29.08.2016, ORA 18:00.





   CENTRUL TIMISOARA, AMANA ETAPA DE KISKUNFELEGYHAZA, ASTFEL CA IMBARCAREA VA AVEA LOC VINERI, 26.08.2016, ORA 18:00, CU LANSARE IN DATA DE 27.08.2016.

  CENTRUL LOVRIN , AMANA ETEPA DE DABAS, ASTFEL CA IMBARCAREA VA AVEA LOC VINERI, 26.08.2016, ORA 19:00, CU LANSARE IN DATA DE 27.08.2016.





 CENTRUL TIMISOARA A LANSAT PORUMBEII DE LA KISTELEK LA ORA 08:30, IAR DESIGILAREA VA AVEA LOC AZI, 20.08.2016, ORA 18:00.

CENTRUL LOVRIN A LANSAT PORUMBEII DE LA KECSKEMET LA ORA 07:15, IAR DESIGILAREA VA AVEA LOC AZI, 20.08.2016, ORA 18:00.

 





   PRIMA ETAPA DE ZBOR LA PUI 2016

   CENTRUL TIMISOARA VA IMBARCA MAINE, 19.08.2016, ORA 18:00, PENTRU ETAPA DE KISTELEK, CU LANSARE IN DATA DE 20.08.2016.COMISIILE DE IMBARCARE SE VOR ORGANIZA LA FATA LOCULUI.

  CENTRUL LOVRIN, VA IMBARCA MAINE,19.08.2016, ORA 18:00, PENTRU ETAPA DE KECSKEMET, CU LANSARE IN DATA DE 20.08.2016.  





Campionatul puilor

Membrii ACVT pot opta pentru a zbura toate păsările cu cip sau pentru a zbura doar 20 de păsări cu cip și restul fără cip. Este exclusă opțiunea de a zbura toate păsările fără cip.  

Mențiuni:

a) taxa de participare pentru crescătorii care zboară doar păsări cu cip este de 350lei/crescător, iar pentru cei care zboară și păsări fără cip de 400lei/crescător. Sumele vor fi colectate de către dl. Sergiu STOIN (pentru centrul Timișoara) și de către dl. Florian GOIA (pentru centrul Lovrin) începând cu data de 29.07.2016, până la data de 10.08.2016. După această dată cei care doresc să participe vor plăti 400lei/crescător dacă au doar păsări cu cip, respectiv 450lei/crescător dacă au și păsări fără cip.

b) crescători care au și păsări fără cip pot angaja aceste păsări doar la acele etape unde participă cu păsările cu cip și doar în limita locurilor disponibile în mașină, totodată este obligatorie prezentarea unei fișe de star și pentru păsările fără cip, astfel încât comitetul să poată verifica corectitudinea îmbarcărilor și evitarea cazurilor în care un crescător angajează păsările altor crescători.

c) păsările fără cip nu se pot îmbarca în lăzi comune cu cele cu cip.

d) în taxa de participare de la punctul a nu intră și etapa Jihlava (Derby) din data de 01.10.2016; la această etapă taxa de participare este de 50lei/crescător. La această etapă vor putea participa numai păsări cu cip.

e) etapele de concurs vor fi organizate după programul de mai jos; la aceste etape comisiile vor fi constituite la fața locului.

f) la etapele de viteză și vinteză-demifiond desemnate ca etape derby, columbofilii care nu sunt membrii ACVT pot participa munai cu păsări cu cip, fără limită de număr, plătind o taxă de participare de 50lei/crescător.

g) membrii ACVT pot participa la etapele de cuncurs doar dacă plătesc integral taxa (350 lei, respectiv 400lei), indiferent la câte etape de concurs vor să participe efectiv.

Etapa Denumire etapă Data lansare Centre de îmbarcare
1 Kistelek 20.08.2016 Timișoara
2 Kecskemét 20.08.2016 Lovrin
3 Kiskunfelegyhaza  24.08.2016 Timișoara
4 Dabas 24.08.2016 Lovrin
5 Kecskemét 27.08.2016 Timișoara
6 Dabas 27.08.2016 Lovrin
7 Dabas - derby 31.08.2016 Timișoara, Lovrin
8 Abda - derby 04.09.2016 Timișoara, Lovrin
9 Kiskunfelegyhaza - derby 10.09.2016 Timișoara, Lovrin
10 Abda - derby 17.09.2016 Timișoara, Lovrin
11 Kiskunfelegyhaza - derby 24.09.2016 Timișoara, Lovrin
12 Jihlava - derby 01.10.2016 Timișoara, Lovrin
13 Kiskunfelegyhaza - derby 08.10.2016 Timișoara, Lovrin
14 Kecskemét - derby 15.10.2016 Timișoara, Lovrin

 





  IMBARCARE TABOR, AZI 28.07.2016, ORA 18:00 PE CENTRUL TIMISOARA SI ORA 19:30 PE CENTRUL LOVRIN.

  COMISIILE DE IMBARCARE SE VOR ORGANIZA LA FATA LOCULUI.





    DIN CAUZA APARITIEI UNEI PROBLEME DE ULTIM MOMENT, DELEGATUL STATBILIT LA ETAPA DE BERLIN NU MAI POATE MERGE, ASTFEL CA SE CAUTA O PERSOANA CARE SA FIE DELEGATA LA ETAPA DE BERLIN.

    PERSOANELE INTERESATE SUNT RUGATE SA SUNE LA NUMARUL DE TELEFON 0724068788.





Berlin 29.07.2016, Tabor 30.07.2016 și Abda 06.08.2016

 

Etapa de Abda din data de 30.07.2016, a fost reprogramată pentru data de 06.08.2016, cu îmbarcare în data de 05.08.2016 ora 18 pe centrele Chișoda și Lovrin.

 

Tabor îmbarcare 28.07.2016

În vederea organizării transportului, membrii columbofili care doresc să participe la etapa de Tabor sunt rugați să trimită SMS la nr. 0724068788, până miercuri, 27.07.2016, ora 18, după modelul de mai jos. 

Columbofil care dorește să facă parte din comisia de îmbarcare: nume și prenume, nr. porumbei, comisie > ex. Stan M. + Ilie M., 15, comisie.

Columbofil care nu dorește să facă parte din comisia de îmbarcare: nume și prenume, nr. porumbei > ex.> Stan M. + Ilie M., 15.

Etapa de Tabor va fi organizată în regim Derby. Columbofilii din afara județelor partenere (TM, BH, AR, SJ, SM) care doresc să participe vor achita suma de 50 lei/crescător, fără limită de număr de porumbei.

 

Berlin îmbarcare 26.07.2016, ora 18.30, după programul de mai jos:

Toți membrii ACVT vor îmbarca la centrul din Chișoda. Transportul se va face cu masina asociației AR. Columbofilii care doresc să participe la etapa de Berlin vor achiata suma de 95 de lei, din care: 45 pentru fondul de premiere și 50 pentru asigurarea transportului.

Comisia nr. 1
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 NICORESCU CIPRIAN Br. 18:30 DA 8
2 DUKAI + IZBICEANU Br. 18:30 DA 14
3 LUPSE DECEBAL Br. 18:30 DA 15
4 PERVA IOSIF Br. 19:00 NU 25
5 ZUBA LUCIAN Br. 19:15 NU 10
6 BIRNOIU NICU Br. 19:25 NU 20
7 GAGIU C-TIN Br. 19:35 NU 20
8 ALAMUREANU ILIE Br. 19:45 NU 15
9 MANIU MARIUS Br. 19:55 NU 3
10 PRIGOREANU MIHAI Br. 20:00 NU 5
11 Ghilezan Gabriel Br. 20:05 NU 5

 

Comisia nr. 2
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 VINTILA DORIN Br. 18:30 DA 25
2 TICU MARIAN Br. 18:30 DA 8
3 Dungă Gh. Br. 18:30 DA 10
4 Stoin Sergiu Br. 19:00 NU 5
5 Stan M. + Ilie M. Br. 19:05 NU 23
6 IONELE CATALIN Br. 19:20 NU 8
7 Dina Cristian Br. 19:30 NU 9
8 STRIBLEA SAMUEL Br. 19:40 NU 5
9 VAIDA MIHAI Br. 19:50 NU 4
10 TURCITU GABRIEL Br. 19:55 NU 3
11 JEBELEAN IOAN Br. 20:00 NU 14
12 PREDA NICOLAE Br. 20:10 NU 18

 

Comisia nr. 3
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 Burguș Cosma Bz. 18:30 DA 400
2 Goia Florian Br. 18:30 DA
3 Căbău Florian Bz. 18:30 DA
4 Făget  Br. 19:00 nu 28
5 Nistoran Marius Mg. 19:00 nu 5
6 OLAR BOGDAN MG 19:00 nu 20
7 Ilia Marcel MG 19:00 nu 7

 

Comisia nr. 4
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 CRISTEA SABIN Bz. 18:30 DA 15
2 CUREA C-TIN Bz. 18:30 DA 40
3 STANCIU NICOLAE Bz. 18:30 DA 18
4 Izvernar Gh. Bz. 18:30 DA 5
5 HANCIU FLORIN Bz. 19:00 NU 10
6 LEONTE EMANUEL Bz. 19:10 NU 5
7 TANASE C-TIN 1+2 Bz. 19:15 NU 15
8 MIHAILEANU CRISTIAN Bz. 19:25 NU 5
9 GLIGOR IGOR Bz. 19:30 NU 13
10 Csipai si Fii Bz. 19:35 NU 5
11 Gorduna Laurentiu Bz. 19:40 NU 5
12 TALPES ALIN Bz. 19:45 NU 7
13 PRICOP CALIN Bz. 19:50 NU 7
14 Ianos Iosif Bz. 19:55 NU 3
15 VUCAN CRISTIAN Bz. 20:00 NU 8
16 IANCU IOAN TIBERIU Bz. 20:05 NU 5
17 Stiopu Ioan Bz. 20:10 NU 25
18 GHERA MARCEL Bz. 20:25 NU 8
19 SABADIS IOAN Bz. 20:35 NU 5
20 SARBU CORNEL Bz. 20:40 NU 4
21 LEU TRANDAFIR Bz. 20:45 NU 4

 





Kecskemet lansare 23.07.2016, ora 6.40. Desigilarea se va face astazi, 23.07.2016, ora 18.





Abda şi Most - desigilare 20.07.2016, ora 18, ambele etape.

Berlin (30.07.2016)

În vederea organizării transportului, membrii columbofili care doresc să participe la etapa de Berlin sunt rugați să trimită SMS la nr. 0724068788, până miercuri, 20.07.2016, ora 18, după modelul de mai jos. 

Columbofil care dorește să facă parte din comisia de îmbarcare: nume și prenume, nr. porumbei, comisie > ex. Stan M. + Ilie M., 30, comisie.

Columbofil care nu dorește să facă parte din comisia de îmbarcare: nume și prenume, nr. porumbei > ex.> Stan M. + Ilie M., 30.





Comunicat,

Moga Dorin (Vicepreședintele ACVT) și Jucșor Liviu (membru în comitetul ACVT) au transmis preşedintelui ACVT propunerea ca începând cu anul competiţional 2017, membrii columbofili de la centrul Făget să-şi asigure transportul porumbeilor la locurile de lansare cu maşina proprie a centrului Făget, caz în care membrilor acestui centru nu li se mai percepe taxa de 100 euro/crescător pentru maşina asociaţiei. Totodată, membrii centrului Făget vor achita către ACVT sumele aferente cheltuielilor asociaţiei legate de alte aspecte decât cele de transport la fel ca toţi ceilalţi membrii ai asociaţiei, exemplu: pentru responsabil tehnic, pentru administrator, pentru deplasări FNCPR, pentru curierat, delegat lansator etc. 

Preşedintele ACVT este de acord cu această propunere şi o susţine.





Most 19.07.2016

Abda 19.07.2016

Most îmbarcare duminică 17.07.2016, ora 8, centrul Chisoda. 

Comisia nr. 1
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 CASALEANU FLORIN Br. 08:00 DA 7
2 VINTILA DORIN Br. 08:00 DA 15
3 GAGIU C-TIN Br. 08:00 DA 15
4 Stan M. + Ilie M.  Br. 08:30 NU 10
5 ALAMUREANU ILIE Br. 08:40 NU 4
6 BIRNOIU NICU Br. 08:50 NU 10
7 DRAGOMIR AUREL Br. 09:00 NU 6
8 GHILEZAN GABRIEL Br. 09:10 NU 2
9 IONELE CATALIN Br. 09:15 NU 5
10 LUPSE DECEBAL Br. 09:25 NU 10
11 MANIU MARIUS Br. 09:35 NU 8
12 NICORESCU CIPRIAN Br. 09:45 NU 3
13 PERVA IOSIF Br. 09:50 NU 45
14 SABADIS IOAN Br. 10:10 NU 5
15 TURCITU GABRIEL Br. 10:15 NU 6

 

 

Comisia nr. 2
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 CUREA C-TIN Bz. 08:00 DA 35
2 TANASE C-TIN 1+2 Bz. 08:00 DA 5
3 DAVID IONEL Bz. 08:00 DA 15
4 IANCU IOAN TIBERIU Bz. 08:30 NU 10
5 PRICOP CALIN Bz. 08:45 NU 5
6 FODOR IOSIF Bz. 08:55 NU 8
7 IZVERNAR GHEORGHE Bz. 09:05 NU 6
8 STANCIU NICOLAE Bz. 09:15 NU 5
9 Csipai si Fii Bz. 09:25 NU 5

 

Comisia nr. Lovrin
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 Burguș Cosma Bz. 08:00 DA 300
2 Goia Florian Br. 08:00 DA
3 Căbău Florian Bz. 08:00 DA
4 Făget  Br. 09:00 nu 15
5 Nistoran Marius Mg. 09:00 nu 10
           

Abda îmbarcare luni 18.07.2016, ora 18 centrul Chișoda și ora 19.30 centrul Lovrin. Comisiile vor fi decise la locul de îmbarcare.

În vederea organizării transportului, membrii columbofili care doresc să participe la aceste etape sunt rugați să trimită SMS la nr. 0724068788, până mâine, miercuri, 13.07.2016, ora 18, după modelul de mai jos.

nume și prenume, nr. porumbei, comisie > ex. Stan M. + Ilie M.: Most (20), Abda (10).

                    

Campionatul puilor

Membrii ACVT pot opta pentru a zbura toate păsările cu cip sau pentru a zbura doar 20 de păsări cu cip și restul fără cip. Este exclusă opțiunea de a zbura toate păsările fără cip.  

În vederea organizării transportului și stabilirii costului / crescător, membrii columbofili care doresc să participe la etapele organizate cu păsările  de 2016 sunt rugați să trimită SMS la nr. 0724068788, până vineri, 15.07.2016, ora 18, după modelul de mai jos.  

nume și prenume, nr. porumbei  cu cip, nr. porumbei fără cip >

ex.> Stan M. + Ilie M.: 60 cu cip, 0 fără cip.

Mențiuni:

a) taxa de participare va fi stabilită în funcție de numărul de crescători care își exprimă dorința de a participa;

b) crescători care au și păsări fără cip pot angaja aceste păsări doar la acele etape unde participă cu păsările cu cip.

c) crescători care au doar păsări cu cip vor plăti taxa ce va fi stabilită, iar crescătorii care au și păsări fără cip vor plăti suplimentar 50 ron.

d) crescătorii care nu anunță și doresc ulterior să participe vor plăti taxa de participare + 75 ron. suplimentar.

e) suma exactă a taxei de participare va fi anunțată în cursul săptămâni viitoare.





   DESIGILARE AZI, 11.07.2016 , ORA 18:00, PENTRU ETAPELE DE MAGDEGURG SI KECSKEMET.





  LANSARE KECSKEMET ORA 06:30

  LANSARE MAGDEBURG ORA 06:50





     IMBARCARE PENTRU ETAPA DE KECSKEMET AZI, 08.07.2016, CU LANSARE IN DATA DE 09.07.2016, IMBARCAREA INCEPAND CU ORA 20:00 PE CENTRU TIMISOARA, IAR PE CENTRUL LOVRIN ORA 21:00.





Magdeburg (îmbarcare 07.07.2016)

Îmbarcarea va ava loc la centrul din Chișoda începând cu ora 7, după programul de mai jos. Se vor îmbarca 11păsări/boxă, rândul de sus fiind atribuit masculilor. Transportul va fi asigurat de AC Arad.

Tinând cont de faptul că etapa de Schwerin nu se va organia din cauza numărului mic de doritori, numărul de păsări din tabelele de mai jos este orientativ, crescătorii putând să-l suplimenteze cu numărul de păsări anunțate pentru etapa de Schwerin. Orindinea de îmbarcare este cea prezentată în tabele. Persoanele aflate în comisii sunt rugate să vină din timp la sediul de îmbarcare, astfel încât procesul de îmbarcare să înceapă la ora 7.00.

Crescătorii care nu au anunțat păsări la etpa de Magdeburg, ci doar la cea de Schwerin, pot îmbarca la Magdeburg numărul de păsări dorit. Aceștia vor fi preluați de comisia nr. 3.

Comisia nr. 1
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 DUNGA GHEORGHE Br. 07:00 DA 10
2 SELEGEAN TITUS Br. 07:00 DA 1
3 STRIBLEA OVIDIU Br. 07:00 DA 7
4 Stan M. + Ilie M. Br. 07:30 NU 10
5 Vintilă Dorin Br. 07:30 NU 25
6 ALAMUREANU ILIE Br. 07:40 NU 15
7 JEBELEAN IOAN Br. 07:50 NU 19
8 NICORESCU CIPRIAN Br. 08:00 NU 6
9 PERVA IOSIF Br. 08:05 NU 30
10 Zarie Mircea Br. 08:20 NU 10

 

Comisia nr. 2
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 BIRNOIU NICU Br. 07:00 DA 20
2 DUKAI + IZBICEANU Br. 07:00 DA 8
3 GAGIU C-TIN Br. 07:00 DA 12
4 Dina Cristian Br. 07:30 NU 7
5 GHILEZAN GABRIEL Br. 07:40 NU 4
6 IONELE CATALIN Br. 07:50 NU 8
7 MANIU MARIUS Br. 08:00 NU 3
8 STRIBLEA SAMUEL Br. 08:05 NU 5
9 TURCITU GABRIEL Br. 08:10 NU 5
10 VAIDA MIHAI Br. 08:15 NU 7
11 ZUBA LUCIAN Br. 08:20 NU 10

 

Comisia nr. 3
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 Ilia Marcel mg 07:00 DA 8
2 NISTORAN MARIUS mg 07:00 DA 8
3 OLAR BOGDAN mg 07:00 DA 20

 

Comisia nr. Lovrin
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 Burguș Cosma Bz. 07:00 DA 340
2 Goia Florian Br. 07:00 DA
3 Căbău Florian Bz. 07:00 DA

 

Comisia nr. 4
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 FODOR IOSIF Bz. 07:00 DA 12
2 GLIGOR IGOR Bz. 07:00 DA 10
3 PRICOP CALIN Bz. 07:00 DA 5
4 TANASE C-TIN 1+2 Bz. 07:30 NU 10
5 CRISTEA SABIN Bz. 07:40 NU 10
6 DAVID IONEL Bz. 07:50 NU 5
7 GHERA MARCEL Bz. 08:00 NU 8
8 HANCIU FLORIN Bz. 08:10 NU 10
9 SARBU CORNEL Bz. 08:05 NU 5
10 STANCIU NICOLAE Bz. 08:20 NU 7
11 GORDUNA LAURENȚIU Bz. 08:30 NU 6

 

Comisia nr. 5
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 Csipai si Fii Bz. 07:00 DA 3
2 MAN VASILE Bz. 07:00 DA 5
3 SABADIS IOAN Bz. 07:00 DA 10
4 Izvernar Gh. Bz. 07:30 NU 5
5 Stiopu Ioan Bz. 07:30 NU 35
6 CRACIUN FLAVIUS Bz. 07:40 NU 10
7 CUREA C-TIN Bz. 07:50 NU 15
8 IANCU IOAN TIBERIU Bz. 08:00 NU 3
9 LEONTE EMANUEL Bz. 08:10 NU 5

 





În vederea organizării transportului, membrii columbofili care doresc să participe la etapa de Schwerin (îmbarcare 07.07.2016) sunt rugați să trimită SMS la nr. 0724068788, până mâine, marți, 05.07.2016, ora 18, după modelul de mai jos. Persoanle care au anunțat deja nu trebuie să trmisă încă un mesaj.

Columbofil care dorește să facă parte din comisia de îmbarcare: nume și prenume, nr. porumbei, comisie > ex. Stan M. + Ilie M., 10, comisie.

Columbofil care nu dorește să facă parte din comisia de îmbarcare: nume și prenume, nr. porumbei > ex.> Stan M. + Ilie M., 30.

 

În data de 08.07.2016, ora 20 se va îmbarca pentru etapa de Kecskemét cu lansare în data de 09.09.2016, membrii columbofili care doresc să participe la etapă sunt rugați să trimită SMS la nr. 0724068788, până miercuri, 06.07.2016, ora 18, după modelul de mai jos.

Columbofil care dorește să facă parte din comisia de îmbarcare: nume și prenume, nr. porumbei, comisie > ex. Stan M. + Ilie M., 30, comisie.

Columbofil care nu dorește să facă parte din comisia de îmbarcare: nume și prenume, nr. porumbei > ex.> Stan M. + Ilie M., 30.

 





DESIGILARE  CEASURI, LUNI, 04.07.2016, ORA 18.00 PENTRU ETAPELE DE TABOR SI MOST.





    LANSARE TREBIC ORA 07:30 SI LANSARE MOST ORA 07:40. DESIGILAREA VA FI COMUNICATA ULTERIOR IN FUNCTIE DE SOSIRI.





Trebic (îmbarcare 30.06.2016)

Centrul Lovrin va îmbarca la Lovrin începând cu ora 14.

Centrul Timișoara va îmbarca la Chișoda începând cu ora 16, după programul de mai jos.

Comisia nr. 1
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 LUPSE DECEBAL Br. 16:00 DA 27
2 IONELE CATALIN Br. 16:00 DA 25
3 ALAMUREANU ILIE Br. 16:00 DA 30
4 VINTILA DORIN Br. 16:00 NU 50
5 Stoin Sergiu Br. 16:30 NU 15
6 Stan M. + Ilie M. Br. 16:30 NU 16
7 DRAGOMIR AUREL Br. 16:40 NU 8
8 DUNGA GHEORGHE Br. 16:45 NU 20
9 MANIU MARIUS Br. 16:55 NU 8
10 GHILEZAN GABRIEL Br. 17:00 NU 4
11 ZUBA LUCIAN Br. 17:05 NU 20
12 CASALEANU FLORIN Br. 17:15 NU 8
13 PREDA NICOLAE Br. 17:20 NU 40
14 DELIMAN DECEBAL Br. 17:30 NU 30
15 CIONCA AUREL Br. 17:40 NU 20
16 STRIBLEA SAMUEL Br. 17:50 NU 7
17 DUKAI + IZBICEANU Br. 17:55 NU 15
18 GAGIU C-TIN Br. 18:05 NU 15

 

Comisia nr. 2
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 DAVID IONEL Bz. 16:00 DA 20
2 IANCU IOAN TIBERIU Bz. 16:00 DA 5
3 PRICOP CALIN Bz. 16:00 DA 6
4 TANASE C-TIN 1+2 Bz. 16:00 NU 70
5 CRISTEA SABIN Bz. 16:00 NU 10
6 GLIGOR IGOR Bz. 16:00 NU 35
7 Gorduna Laurentiu Bz. 16:30 NU 8
8 GHERA MARCEL Bz. 16:35 NU 15
9 HANCIU FLORIN Bz. 16:45 NU 10
10 STANCIU NICOLAE Bz. 16:55 NU 8
11 SOOS YUNG ANDREI Bz. 17:00 NU 12
12 FODOR IOSIF Bz. 17:10 NU 12
13 LEONTE EMANUEL Bz. 17:20 NU 5
14 Csipai si Fii Bz. 17:25 NU 2
15 IZVERNAR GHEORGHE Bz. 17:30 NU 15

 

Comisia nr. 3
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 OLAR BOGDAN MG 17:00 DA 16
2 Făget  Br. 17:00 DA 25

 

Most (îmbarcare 30.06.2016)

Toți columbofili, indiferent la ce centru sunt arondați, vor îmbarca la centrul din Chișoda, începând cu ora 16, după prpgramul de mai jos.

Pentru etapa de Most se caută o persoană care dorește să meargă delegat-șofer. Persoana trebuie să aibă calitatea de șofer profesionist. Persoanele interesate sunt rugate să contacteze președintele ACVT până astăzi la ora 16.

Comisia nr. 1
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 NICORESCU CIPRIAN Br. 16:00 DA 6
2 VINTILA DORIN Br. 16:00 DA 30
3 URSACHI RADU Br. 16:00 DA 3
4 LUPSE DECEBAL Br. 16:00 NU 7
5 IONELE CATALIN Br. 16:00 NU 5
6 Stan M. + Ilie M. Br. 16:30 NU 5
7 PERVA IOSIF Br. 16:35 NU 35
8 Zarie Mircea Br. 16:45 NU 15
9 GAGIU C-TIN Br. 16:55 NU 20
10 NISTORAN MARIUS MG 17:05 NU 20
11 SELEGEAN TITUS Br. 17:15 NU 16
12 STRIBLEA OVIDIU Br. 17:20 NU 9
13 TURCITU GABRIEL Br. 17:25 NU 8

 

 

Comisia nr. 2
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 TANASE C-TIN 1+2 Bz. 16:00 DA 30
2 CRISTEA SABIN Bz. 16:00 DA 7
3 GLIGOR IGOR Bz. 16:00 DA 5
4 DAVID IONEL Bz. 16:00 NU 10
5 IANCU IOAN TIBERIU Bz. 16:00 NU 5
6 PRICOP CALIN Bz. 16:00 NU 5
7 Gorduna Laurentiu Bz. 16:30 NU 3
8 MICA DORIN Bz. 16:35 NU 19
9 STANCIU NICOLAE Bz. 16:45 NU 8
10 IZVERNAR GHEORGHE Bz. 16:50 NU 15
11 Csipai si Fii Bz. 17:00 NU 8
12 SARBU CORNEL Bz. 17:05 NU 10
13 NOVAC IOAN Bz. 17:10 NU 7

 

Comisia nr. 3
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 Lovrin   17:00 DA 160
2 Făget   17:00 DA 15

 





În vederea organizării transportului, membrii columbofili care doresc să participe la etapele de Most (îmbarcare 30.06.2016), Trebic (îmbarcare 30.06.2016), Magdeburg (îmbarcare 07.07.2016) și Schwerin (îmbarcare 07.07.2016) sunt rugați să trimită SMS la nr. 0724068788, până mâine, marți, 28.06.2016, ora 18, după modelul de mai jos.

ex. Stan M. + Ilie M.: Most (15), Trebic (10), Magdeburg (10) și Schwerin (10).

Orele exacte de îmbarcărilor vor fi anunțate în cursul zilei de miercuri.

 

În urma ședinței AG din data de 26.06.2016 s-au decis următoarele:

a) mașina de transport a asociației va fi pusă în vânzare la prețul de 5100€.

b) conducerea ACVT va începe demersurile de contractare a unei mașini de transport pentru anul competiționale 2017 cu ofertantul Burciu Daniel.

c) toate persoanele care doresc să devină membrii ai ACVT începând cu anul 2017 vor avea obligația să achite o taxă de 100€ pentru achiziționarea unei noi mașini de transport pentru ACVT.

d) administrator intermediat, până la finalul anului 2016, este dl. Sergiu STOIN, dl. Laurențiu GORDUNA va preda situația administratorului intermediar, în prezența președintelui ACVT până la data de 03.07.2016.





   LANSARE DABAS ORA 06:00, DESIGILARE AZI, 26.06.2016,ORA 18:00, LA SEDIUL DIN CHISODA PENTRU AMBELE CENTRE ( TIMISOARA SI LOVRIN). 





Dabas, 26.06.2016

Îmbarcarea pentru această etapă va avea loc pe centrele Lovrin și Timișoara în data de 25.06.2017, începând cu ora 19.30. Pentru centrul Timișoara programul de îmbarcare se va derula conform tabelelor de mai jos.

Comisia nr. 1
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 TURCITU GABRIEL Br. 19:30 DA 13
2 ALAMUREANU ILIE Br. 19:30 DA 40
3 GAGIU C-TIN Br. 19:30 DA 5
4 Stan M. + Ilie M. Br. 20:00 NU 30
5 Stoin Sergiu Br. 20:05 NU 20
6 VAIDA MIHAI Br. 20:10 NU 8
7 DUNGA GHEORGHE Br. 20:15 NU 15
8 DELIMAN DECEBAL Br. 20:20 NU 36
9 DRAGOMIR AUREL Br. 20:30 NU 11
10 JEBELEAN IOAN Br. 20:30 NU 5
11 CIONCA AUREL Br. 20:30 NU 25
12 BIRNOIU NICU Br. 20:40 NU 35
13 PERIAM TITUS Br. 20:50 NU 30
14 GHILEZAN GABRIEL Br. 20:50 NU 2
15 MANIU MARIUS Br. 20:50 NU 5
16 PERVA IOSIF Br. 20:50 NU 65
17 LUPSE DECEBAL Br. 21:00 NU 7
18 IONELE CATALIN Br. 21:05 NU 5
19 Zarie Mircea Br. 21:05 NU 20
20 MANOLACHE CICERONE Br. 21:10 NU 60

 

Comisia nr. 2
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 SOOS YUNG ANDREI Bz. 19:30 DA 5
2 GLIGOR IGOR Bz. 19:30 DA 40
3 DAVID IONEL Bz. 19:30 DA 35
4 OLAR BOGDAN MG 20:00 NU 45
5 Disici Milan Bz. 20:15 NU 11
6 KAPUSI LUDOVIC Bz. 20:20 NU 5
7 NOVAC IOAN Bz. 20:25 NU 5
8 BLAU MRIUS Bz. 20:25 NU 5
9 IZVERNAR GHEORGHE Bz. 20:30 NU 15
10 LEONTE EMANUEL Bz. 20:40 NU 15
11 HANCIU FLORIN Bz. 20:45 NU 5

 

Desigilarea etapei va avea loc în data de 26.06.2016, ora 18 la sediul centrului Timișoara pentru toți columbofilii participanți, indiferent de centru; la acea dată fiind reprogramată și Adunarea Generală a ACVT.

Membrii columbofili care doresc să participe la etapă sunt rugați să trimită SMS la nr. 0724068788, până mâine, vineri, 24.06.2016, ora 18, după modelul de mai jos.

Columbofil care dorește să facă parte din comisia de îmbarcare: nume și prenume, nr. porumbei, comisie > ex. Stan M. + Ilie M., 57, comisie.

Columbofil care nu dorește să facă parte din comisia de îmbarcare: nume și prenume, nr. porumbei > ex.> Stan M. + Ilie M., 57.

În funcție de opțiunile exprimate, de nr. de porumbei, de sistemul de cronometrare, precum și de ora de trimitere a SMS-ului, cei participanți vor fi organizați pe comisii și repartizați pe ore de îmbarcare. Listele cu aceste date vor fi afișate în data de 24.06.2016, ora 22.00.

În spiritul echității și colegialității, persoanele care nu au făcut parte până acum din comisiile de îmbarcare sunt rugate să opteze pentru a participa în comisii. În cazul în care la centralizarea datelor se va constat că nu sunt suficiente opțiuni pentru realizarea a cel puțin 2 comisii/sistem de cronometrare, comisiile vor fi alcătuite din membri stabiliți aleator din lista participanților, în funcție de ora trimiteri sms-ului și de numărul de prezențe în comisii anterioare.

 

La solicitarea mai multor membrii columbofili și în urma votului membrilor comitetului ACVT, s-a decis ca în data de 26.06.2016 să fie organizată etapă din localitatea DABAS.

Îmbarcarea pentru această etapă va avea loc pe centrele Lovrin și Timișoara în data de 25.06.2017, începând cu ora 19.30. Desigilarea etapei va avea loc în data de 26.06.2016, ora 18 la sediul centrului Timișoara pentru toți columbofilii participanți, indiferent de centru; la acea dată fiind reprogramată și Adunarea Generală a ACVT cu următoarea ordine de zi:

  • analiza ofertelor de transport și votarea strategiei ACVT de transport al porumbeilor.
  • prezentarea situației financiare a ACVT la zi.
  • diverse.

Președintele ACVT roagă membrii columbofili să fie prezenți la AG în număr cât mai mare pentru a lua parte la adoptarea unor decizii extrem de importante pentru evoluția asociației.





DESIGILARE MAGDEBURG SI TABOR AZI, 20.06.2016, ORA 18:00.





  LANSARE TABOR ORA 07:25 SI LANSARE MAGDEBURG ORA 07:50. DSIGILAREA VA FI COMUNICATE ULTERIOR IN FUNCTIE DE SOSIRILE DE LA ETAPA DE MARATON.





Magdeburg (Genthin) 18.06.2016

Îmbarcare va avea loc joi, 16.06.2016, începând cu ora 8 pentru comisii și cu ora 9 pentru restul membrilor, după programul următor:

Columbofili de la centrul Lovrin, vor îmbarca tot la centrul Timișoara, fiind etapă de maraton. Pentru acesția se vor organiza două comisii: la Br. responsabil Goia F. la Bz. responsabil Burguș C.

Comisia nr. 1
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 IONELE CATALIN Br. 08:00 DA 15
2 PRIGOREANU MIHAI Br. 08:00 DA 30
3 Dina Cristian Br. 08:00 DA 25
4 MUNTEANU MARIUS Br. 09:00 NU 9
5 VINTILA DORIN Br. 09:10 NU 50
6 SELEGEAN TITUS Br. 09:30 NU 1
7 STRIBLEA OVIDIU Br. 09:30 NU 8
8 ZUBA LUCIAN Br. 09:40 NU 30
9 STRIBLEA SAMUEL Br. 09:50 NU 5
10 GAGIU C-TIN Br. 09:55 NU 24
11 TICU MARIAN Br. 10:05 NU 36
12 BIRNOIU NICU Br. 10:15 NU 40
13 URSACHI RADU Br. 10:25 NU 10
14 Zarie Mircea Br. 10:35 NU 15
15 NICORESCU CIPRIAN Br. 10:40 NU 6
16 PERIAM TITUS Br. 10:50 NU 20

 

 

Comisia nr. 2
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 LUPSE DECEBAL Br. 08:00 DA 17
2 Jebelean Ioan Br. 08:00 DA 40
3 Micu Ionel Br. 08:00 DA 28
4 Stoin Sergiu Br. 09:00 NU 8
5 Stan M. + Ilie M. Br. 09:05 NU 24
6 ALAMUREANU ILIE Br. 09:15 NU 45
7 DUNGA GHEORGHE Br. 09:25 NU 10
8 TURCITU GABRIEL Br. 09:30 NU 5
9 VAIDA MIHAI Br. 09:30 NU 5
10 MANIU MARIUS Br. 09:30 NU 5
11 GHILEZAN GABRIEL Br. 09:40 NU 14
12 PERVA IOSIF Br. 09:50 NU 30
13 DUKAI + IZBICEANU Br. 10:00 NU 15
14 Deliman Decebal  Br. 10:10 NU 12
15 PREDA NICOLAE Br. 10:20 NU 27
16 Bugarin Remus Br. 10:30 NU 27
17 MANOLACHE CICERONE Br. 10:40 NU 60

 

Comisia nr. 3
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 Ilia Marcel MG 08:00 DA 20
2 NISTORAN MARIUS MG 08:00 DA 13
3 Făget   08:00 DA 84

 

Comisia nr. 4
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 CUREA C-TIN Bz. 08:00 DA 40
2 IANCU IOAN TIBERIU Bz. 08:00 DA 10
3 SOOS YUNG ANDREI Bz. 08:00 DA 5
4 TANASE C-TIN 1+2 Bz. 09:00 NU 35
5 IOO ALEXANDRU Bz. 09:10 NU 5
6 MAN VASILE Bz. 09:15 NU 12
7 PRICOP CALIN Bz. 09:25 NU 15
8 GHERA MARCEL Bz. 09:35 NU 30
9 SABADIS IOAN Bz. 09:45 NU 60
10 GURAN PETRU Bz. 10:00 NU 5
11 MIHAILEANU CRISTIAN Bz. 10:05 NU 21
12 DAVID IONEL Bz. 10:15 NU 20
13 STANCIU NICOLAE Bz. 10:25 NU 21
14 Blau Marius Bz. 10:30 NU 9
15 Ianoș Iosiv Bz. 10:35 NU 8

 

Comisia nr. 5
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 Gorduna Laurentiu Bz. 08:00 DA 10
2 CRACIUN FLAVIUS Bz. 08:00 DA 22
3 TALPES ALIN Bz. 08:00 DA 18
4 IZVERNAR GHEORGHE Bz. 09:00 NU 3
5 GLIGOR IGOR Bz. 09:05 NU 30
6 HANCIU FLORIN Bz. 09:15 NU 20
7 VUCAN CRISTIAN Bz. 09:25 NU 30
8 MAGYAR TIBERIU Bz. 09:30 NU 2
9 LEONTE EMANUEL Bz. 09:40 NU 18
10 FODOR IOSIF Bz. 09:45 NU 9
11 CRISTEA SABIN Bz. 09:55 NU 22
12 Stiopu Ioan Bz. 10:05 NU 77
13 LEU TRANDAFIR Bz. 10:25 NU 5
14 Csipai si Fii Bz. 10:35 NU 12
15 SARBU CORNEL Bz. 10:40 NU 8
16 Novac Ioan Bz. 10:45 NU 8

Tabor 18.06.2016

Îmbarcare va avea loc joi, 16.06.2016, după programul următor:

Centrul Lovrin - începe îmbarcarea la ora 19.30

Centrul Timișoara - comisiile la ora 19.00 și restul crescătorilor de la ora 20.00, conform tabelelor de mai jos.

Comisia nr. 1
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 DRAGOMIR AUREL Br. 19:00 DA 8
2 IONELE CATALIN Br. 19:00 DA 30
3 Căsăleanu Florin Br. 19:00 DA 9
4 VINTILA DORIN Br. 20:00 NU 80
5 ZUBA LUCIAN Br. 20:25 NU 30
6 DUNGA GHEORGHE Br. 20:35 NU 21
7 GAGIU C-TIN Br. 20:45 NU 37
8 PREDA NICOLAE Br. 21:00 NU 18
9 PERVA IOSIF Br. 21:10 NU 35
10 BIRNOIU NICU Br. 21:20 NU 45
11 Zarie Mircea Br. 21:35 NU 17

 

Comisia nr. 2
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 LUPSE DECEBAL Br. 19:00 DA 37
2 STRIBLEA OVIDIU Br. 19:00 DA 15
3 Jebelean Ioan Br. 19:00 DA 8
4 Stoin Sergiu Br. 20:00 NU 12
5 Stan M. + Ilie M. Br. 20:10 NU 21
6 ALAMUREANU ILIE Br. 20:20 NU 40
7 SELEGEAN TITUS Br. 20:35 NU 15
8 STRIBLEA SAMUEL Br. 20:45 NU 16
9 TURCITU GABRIEL Br. 20:55 NU 12
10 VAIDA MIHAI Br. 21:05 NU 3
11 URSACHI RADU Br. 21:10 NU 7
12 MANIU MARIUS Br. 21:15 NU 8
13 GHILEZAN GABRIEL Br. 21:20 NU 6
14 DUKAI + IZBICEANU Br. 21:25 NU 25
15 NICORESCU CIPRIAN Br. 21:35 NU 5
16 Deliman Decebal  Br. 21:40 NU 15

 

Comisia nr. 3
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 OLAR BOGDAN MG 18:30 DA 40
2 NISTORAN MARIUS MG 18:30 DA 21
3 Jucsor L. Făget 18:30 DA 60

 

Comisia nr. 4
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 TANASE C-TIN 1+2 Bz. 19:00 DA 110
2 IANCU IOAN TIBERIU Bz. 19:00 DA 20
3 Novac Ioan Bz. 19:00 DA 7
4 Gorduna Laurentiu Bz. 20:00 NU 12
5 GLIGOR IGOR Bz. 20:10 NU 30
6 LEONTE EMANUEL Bz. 20:25 NU 8
7 FODOR IOSIF Bz. 20:35 NU 9
8 SABADIS IOAN Bz. 20:40 NU 20
9 GURAN PETRU Bz. 20:45 NU 3
10 LEU TRANDAFIR Bz. 20:50 NU 2
11 KAPUSI LUDOVIC Bz. 21:00 NU 15
12 Blau Marius Bz. 21:10 NU 10

 

Comisia nr. 5
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 PRICOP CALIN Bz. 19:00 DA 14
2 CUREA C-TIN Bz. 19:00 DA 45
3 STANCIU NICOLAE Bz. 19:00 DA 14
4 IZVERNAR GHEORGHE Bz. 20:00 NU 20
5 HANCIU FLORIN Bz. 20:10 NU 10
6 SOOS YUNG ANDREI Bz. 20:20 NU 12
7 MICA DORIN Bz. 20:30 NU 24
8 CRISTEA SABIN Bz. 20:40 NU 19
9 DAVID IONEL Bz. 20:50 NU 25
10 Csipai si Fii Bz. 21:00 NU 17
11 SARBU CORNEL Bz. 21:10 NU 12

 





Tabor și Magdeburg (Genthin)

Tabor - îmbarcare joi, lansare sâmbătă 18.07, organizator BH.

Magdeburg (Genthin) - îmbarcare joi, lansare sâmbătă 18.07, organizator TM. Această decizie a fost luată în urma consultării comitetului ACVT, a altor membrii din afara comitetului, dar și a partenerilor de la AR, BH și SM. Dacă prognoza meteo se va schimba, arătând vreme nefavorabilă concursului pentru ziua de sămbătă, comitetul ACVT își rezervă dreptul ca, din postura de organizator, să amâne etapa de maraton pentru o altă zi. Eventuala decizie de amânare se va comunica pe sitele ACVT cel târziu miercuri la ora 16. 

 

 

 





Tabor și Magdeburg (Genthin)

În acest moment, organizatorul de la Tabor, județul BH, propune ca zi de lansare ziua de sâmbătă 18.07, pentru etape de fond; iar organizatorul de la Magdeburg (Genthin), județul TM, propune ca zi de lansare ziua de duminică 19.07 pentru etapa de maraton. Deciziile finale vor fi luate în cursul acestei zile. 

Pentru organizarea îmbarcărilor și transportului păsărilor la locul de lansare, membrii columbofili care doresc să participe la aceste etape sunt rugați să trimită SMS la nr. 0724068788, până astăzi, luni, 13.06.2016, ora 22, după modelul de mai jos. Se va trimite un singur sms pentru ambele concursuri specificându-se în mod clar nr. de porumbei/concurs.

Columbofil care dorește să facă parte din comisia de îmbarcare: nume și prenume, concurs = nr. porumbei, comisie > ex. Stan M. + Ilie M., Tabor = 21, comisie; Magdeburg = 24, comisie.

Columbofil care nu dorește să facă parte din comisia de îmbarcare: nume și prenume, concurs = nr. porumbei > ex.> Stan M. + Ilie M., Tabor = 21, Magdeburg = 24.

În funcție de opțiunile exprimate, de nr. de porumbei, de sistemul de cronometrare, precum și de ora de trimitere a SMS-ului, cei participanți vor fi organizați pe comisii și repartizați pe ore de îmbarcare. Listele cu aceste date vor fi afișate în data de 14.06.2016, ora 10.00.

În spiritul echității și colegialității, persoanele care nu au făcut parte până acum din comisiile de îmbarcare sunt rugate să opteze pentru a participa în comisii. În cazul în care la centralizarea datelor se va constat că nu sunt suficiente opțiuni pentru realizarea a cel puțin 2 comisii/sistem de cronometrare, comisiile vor fi alcătuite din membri stabiliți aleator din lista participanților, în funcție de ora trimiteri sms-ului și de numărul de prezențe în comisii anterioare.

 





LANSARE KECSKEMET ORA 07:00, DESIGILARE LUNI, 13.06.2016, ORA 18:00.





Kecskemet, 11.06.2016

 IMBARCARE 10.06.2016

          - CENTRUL Lovrin începe îmbarcarea la ora 19:30.

          - CENTRUL Timișoara, îmbarcarea are loc după programul de mai jos:

Comisia nr. 1
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 BIRNOIU NICU Br. 17:00 da 45
2 PERIAM TITUS Br. 17:00 da 25
3 PERVA IOSIF Br. 17:00 da 65
4 Stoin Sergiu Br. 17:30 nu 30
5 Stan M. + Ilie M. Br. 17:40 nu 34
6 ALAMUREANU ILIE Br. 17:50 nu 80
7 DUNGA GHEORGHE Br. 18:10 nu 10
8 MUNTEANU MARIUS Br. 18:15 nu 9
9 LUPSE DECEBAL Br. 18:20 nu 17
10 DRAGOMIR AUREL Br. 18:25 nu 11
11 Bugarin Remus Br. 18:30 nu 10
12 GHILEZAN GABRIEL Br. 18:35 nu 5
13 DELIMAN DECEBAL Br. 18:40 nu 41
14 ZUBA LUCIAN Br. 18:50 nu 40

 

Comisia nr. 2
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 GLIGOR IGOR Bz. 17:00 da 70
2 Disici Milan Bz. 17:00 da 15
3 DAVID IONEL Bz. 17:00 da 50
4 Gorduna Laurentiu Bz. 17:30 nu 10
5 BLAU MRIUS Bz. 17:35 nu 17
6 HANCIU FLORIN Bz. 17:40 nu 10
7 IZVERNAR GHEORGHE Bz. 17:45 nu 15
8 GURAN PETRU Bz. 17:50 nu 5
9 SABADIS IOAN Bz. 17:55 nu 60
10 GHERA MARCEL Bz. 18:10 nu 5
11 STANCIU NICOLAE Bz. 18:15 nu 5
12 Stiopu Ioan Bz. 18:20 nu 80
13 CRISTEA SABIN Bz. 18:35 nu 9
14 LEONTE EMANUEL Bz. 18:40 nu 5
15 TALPES ALIN Bz. 18:45 nu 18
16 IANCU IOAN TIBERIU Bz. 18:50 nu 5
17 KAPUSI LUDOVIC Bz. 18:55 nu 5

 





Kecskemet, 11.06.2016

În urma votului din comitet și a consultării altor membrii ai ACVT,  etapa de Kecskemet va fi organizată cu lansare în data de 11 iunie 2016.

Membrii columbofili care doresc să participe la etapă sunt rugați să trimită SMS la nr. 0724068788, până astăzi, joi, 09.06.2016, ora 22, după modelul de mai jos.

Columbofil care dorește să facă parte din comisia de îmbarcare: nume și prenume, nr. porumbei, comisie > ex. Stan M. + Ilie M., 57, comisie.

Columbofil care nu dorește să facă parte din comisia de îmbarcare: nume și prenume, nr. porumbei > ex.> Stan M. + Ilie M., 57.

În funcție de opțiunile exprimate, de nr. de porumbei, de sistemul de cronometrare, precum și de ora de trimitere a SMS-ului, cei participanți vor fi organizați pe comisii și repartizați pe ore de îmbarcare. Listele cu aceste date vor fi afișate în data de 10.06.2016, ora 01.00.

În spiritul echității și colegialității, persoanele care nu au făcut parte până acum din comisiile de îmbarcare sunt rugate să opteze pentru a participa în comisii. În cazul în care la centralizarea datelor se va constat că nu sunt suficiente opțiuni pentru realizarea a cel puțin 2 comisii/sistem de cronometrare, comisiile vor fi alcătuite din membri stabiliți aleator din lista participanților, în funcție de ora trimiteri sms-ului și de numărul de prezențe în comisii anterioare.

 





   Desigilare Tabor, maine, 08.06.2016, ora 18:00.





Lansarea porumbeilor din localitatea Tabor a avut loc la ora 7.00.





   IMBARCARE TABOR DUMINICA 05.06.2016

          - CENTRUL FAGET INCEPE IMBARCAREA DE LA ORA 17:00

        -CENTRUL TIMISOARA DE LA ORA 18:00 - 19:00 IMBARCA COMISIILE, IAR DE LA ORA 19:00 IMBARCA MEMBRII COLUMBOFILI. ÎMBARCAREA VA AVEA LOC DUPĂ URMĂTORUL PROGRAM:

Comisia nr. 1
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 SELEGEAN TITUS Br. 18:00 DA 17
2 LUPSE DECEBAL Br. 18:00 DA 52
3 JEBELEAN IOAN Br. 18:00 DA 60
4 Stoin Sergiu Br. 19:00 NU 15
5 Stan M. + Ilie M. Br. 19:10 NU 31
6 GHILEZAN GABRIEL Br. 19:20 NU 25
7 DUNGA GHEORGHE Br. 19:30 NU 30
8 NICORESCU CIPRIAN Br. 19:40 NU 22
9 PRIGOREANU MIHAI Br. 19:50 NU 30
10 DRAGOMIR AUREL Br. 20:00 NU 9
11 Bugarin Remus Br. 20:10 NU 30
12 STRIBLEA SAMUEL Br. 20:20 NU 26
13 PREDA NICOLAE Br. 20:30 NU 50
14 PERIAM TITUS Br. 20:50 NU 30

 

Comisia nr. 2
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 ALAMUREANU ILIE Br. 18:00 DA 70
2 CASALEANU FLORIN Br. 18:00 DA 9
3 IONELE CATALIN Br. 18:00 DA 55
4 DELIMAN DECEBAL Br. 19:00 NU 24
5 RAMNEANTU OLIVIU Br. 19:10 NU 10
6 VINTILA DORIN Br. 19:20 NU 130
7 MANIU MARIUS Br. 20:00 NU 14
8 DUKAI + IZBICEANU Br. 20:10 NU 40
9 ZUBA LUCIAN Br. 20:15 NU 35
10 BIRNOIU NICU Br. 20:25 NU 30

 

Comisia nr. 3
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 Ilia Marcel MG 18:00 DA 20
2 NISTORAN MARIUS MG 18:00 DA 33
3 PERVA IOSIF Br. 18:00 DA 50
4 GAGIU C-TIN Br. 19:00 NU 65
5 STRIBLEA OVIDIU Br. 19:20 NU 16
6 TURCITU GABRIEL Br. 19:30 NU 15
7 VAIDA MIHAI Br. 19:40 NU 8

 

Comisia nr. 4
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 IZVERNAR GHEORGHE Bz. 18:00 DA 38
2 CRISTEA SABIN Bz. 18:00 DA 40
3 NOVAC IOAN Bz. 18:00 DA 20
4 HANCIU FLORIN Bz. 19:00 NU 25
5 CRACIUN FLAVIUS Bz. 19:10 NU 30
6 SABADIS IOAN Bz. 19:20 NU 23
7 PRICOP CALIN Bz. 19:30 NU 26
8 MAGYAR TIBERIU Bz. 19:40 NU 6
9 Csipai si Fii Bz. 19:50 NU 30
10 SARBU CORNEL Bz. 20:00 NU 30
11 VUCAN CRISTIAN Bz. 20:10 NU 58
12 GHERA MARCEL Bz. 20:20 NU 40
13 GURAN PETRU Bz. 20:30 NU 35
14 STANCIU NICOLAE Bz. 20:40 NU 35
15 MIHAILEANU CRISTIAN Bz. 20:50 NU 29
16 LEONTE EMANUEL Bz. 21:00 NU 25

 

Comisia nr. 5
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 IANCU IOAN TIBERIU Bz. 18:00 DA 25
2 GLIGOR IGOR Bz. 18:00 DA 50
3 SOOS YUNG ANDREI Bz. 18:00 DA 18
4 TANASE C-TIN 1+2 Bz. 19:00 NU 170
5 DAVID IONEL Bz. 19:40 NU 50
6 CUREA C-TIN Bz. 20:00 NU 85
7 FODOR IOSIF Bz. 20:30 NU 15
8 MICA DORIN Bz. 20:40 NU 31
9 KAPUSI LUDOVIC Bz. 20:50 NU 15
10 LEU TRANDAFIR Bz. 21:00 NU 5
11 Gorduna Laurentiu Bz. 21:05 NU 26

         -CENTRUL LOVRIN INCEPE IMBARCAREA DE LA ORA 19:00





Adunare Generală

Reamintim membrilor columbofili ai ACVT că duminică în data de 05.06.2016, ora 10, la sediul din Chișoada este programată Adunarea Generală a membrilor asociației cu următoarea ordine de zi: :

  • analiza ofertelor de transport și votarea strategiei ACVT de transport al porumbeilor.
  • prezentarea situației financiare a ACVT la zi.
  • diverse.

Președintele ACVT roagă membrii columbofili să fie prezenți în număr cât mai mare pentru a lua parte la adoptarea unor decizii extrem de importante pentru evoluția asociației.

 

Tabor, 07 iunie 2016

În urma votului din comitet și a consultării altor membrii ai ACVT, dar și a partenerilor de la AR, etapa de Tabor va fi organizată cu lansare în data de 07 iunie 2016.

Membrii columbofili care doresc să participe la etapă sunt rugați să trimită SMS la nr. 0724068788, până vineri, 03.06.2016, ora 20, după modelul de mai jos.

Columbofil care dorește să facă parte din comisia de îmbarcare: nume și prenume, nr. porumbei, comisie > ex. Stan M. + Ilie M., 57, comisie.

Columbofil care nu dorește să facă parte din comisia de îmbarcare: nume și prenume, nr. porumbei > ex.> Stan M. + Ilie M., 57.

În funcție de opțiunile exprimate, de nr. de porumbei, de sistemul de cronometrare, precum și de ora de trimitere a SMS-ului, cei participanți vor fi organizați pe comisii și repartizați pe ore de îmbarcare. Listele cu aceste date vor fi afișate în data de 03.06.2016, ora 24.00. Ziua de îmbarcare (duminică seara sau luni dimineața) va fi decisă în funcție de numărul de porumbei anunțat.

În spiritul echității și colegialității, persoanele care nu au făcut parte până acum din comisiile de îmbarcare sunt rugate să opteze pentru a participa în comisii. În cazul în care la centralizarea datelor se va constat că nu sunt suficiente opțiuni pentru realizarea a cel puțin 2 comisii/sistem de cronometrare, comisiile vor fi alcătuite din membri stabiliți aleator din lista participanților, în funcție de ora trimiteri sms-ului și de numărul de prezențe în comisii anterioare.





LANSARE DABAS, ORA 06:40, DESIGILARE LUNI 30.05.2016, ORA 18:00.





Dabas, 29 mai 2016

Pentru etapa cu lansare din localitatea Dabas, din data de 29.05.2016, îmbarcarea va avea loc sâmbătă 28 mai 2016, după următorul program.

Comitetul de conducerea a decis transportul cu 2 mași, câte una pe fiecare centru, deoarece s-au anunțat 2600 păsări. În aceste condiții, comitetul atrage atenția membrilor columbofil să aducă la îmbarcare numărul de păsări declarat!

Centrul Lovrin - începe îmbarcarea la ora 18; se vor îmbarca 20 păsări/boxă.

Centrul Timișoara - îmbarcarea se desfășoară după programul de mai jos; se vor îmbarca 27 păsări/boxă. 

Comisia nr. 1
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 RAMNEANTU OLIVIU Br. 17:30 DA 19
2 PERIAM TITUS Br. 17:30 DA 60
3 CIONCA AUREL Br. 17:30 DA 30
4 GHILEZAN GABRIEL Br. 18:30 NU 30
5 DUNGA GHEORGHE Br. 18:40 NU 30
6 ALAMUREANU ILIE Br. 18:50 NU 90
7 PERVA IOSIF Br. 19:10 NU 65
8 NICORESCU CIPRIAN Br. 19:25 NU 6
9 TURCITU GABRIEL Br. 19:30 NU 15
10 Zarie Mircea Br. 19:40 NU 20

 

Comisia nr. 2
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 Stan M. + Ilie M. Br. 17:30 DA 30
2 ZUBA LUCIAN Br. 17:30 DA 70
3 DELIMAN DECEBAL Br. 17:30 DA 48
4 Stoin Sergiu Br. 18:30 NU 30
5 VAIDA MIHAI Br. 18:40 NU 5
6 BIRNOIU NICU Br. 18:45 NU 95
7 LUPSE DECEBAL Br. 19:05 NU 37
8 Bugarin Remus Br. 19:15 NU 15
9 IONELE CATALIN Br. 19:25 NU 30
10 OLAR BOGDAN MG 19:35 NU 55

 

Comisia nr. 4
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 STANCIU NICOLAE Bz. 17:30 DA 35
2 CUREA C-TIN Bz. 17:30 DA 75
3 FODOR IOSIF Bz. 17:30 DA 10
4 GLIGOR IGOR Bz. 18:30 NU 50
5 GHERA MARCEL Bz. 18:50 NU 40
6 SABADIS IOAN Bz. 19:00 NU 85
7 Disici Milan Bz. 19:20 NU 15
8 LEONTE EMANUEL Bz. 19:30 NU 15

 

Comisia nr. 3
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 DAVID IONEL Bz. 17:30 DA 50
2 IZVERNAR GHEORGHE Bz. 17:30 DA 45
3 VUCAN CRISTIAN Bz. 17:30 DA 55
4 TANASE C-TIN 1+2 Bz. 18:30 NU 180
5 HANCIU FLORIN Bz. 19:10 NU 5
6 PRICOP CALIN Bz. 19:15 NU 10
7 KAPUSI LUDOVIC Bz. 19:25 NU 20

 





Dabas, 29 mai 2016

Pentru etapa cu lansare din localitatea Dabas, din data de 29.05.2016, îmbarcarea va avea loc sâmbătă 28 mai 2016 .

Membrii columbofili care doresc să participe la etapă sunt rugați să trimită SMS la nr. 0724068788, până mâine, 27.05.2016, ora 20, după modelul de mai jos.

Columbofil care dorește să facă parte din comisia de îmbarcare: nume și prenume, nr. porumbei, comisie > ex. Stan M. + Ilie M., 57, comisie.

Columbofil care nu dorește să facă parte din comisia de îmbarcare: nume și prenume, nr. porumbei > ex.> Stan M. + Ilie M., 57.

În funcție de opțiunile exprimate, de nr. de porumbei, de sistemul de cronometrare, precum și de ora de trimitere a SMS-ului, cei participanți vor fi organizați pe comisii și repartizați pe ore de îmbarcare. Listele cu aceste date vor fi afișate în data de 27.05.2016, ora 22.30.

În spiritul echității și colegialității, persoanele care nu au făcut parte până acum din comisiile de îmbarcare sunt rugate să opteze pentru a participa în comisii. În cazul în care la centralizarea datelor se va constat că nu sunt suficiente opțiuni pentru realizarea a cel puțin 2 comisii/sistem de cronometrare, comisiile vor fi alcătuite din membri stabiliți aleator din lista participanților, în funcție de ora trimiteri sms-ului și de numărul de prezențe în comisii anterioare.





Centrul Timișoara

Jihlava, 22 mai 2016

Pentru etapa cu lansare din localitatea Jihlava, din data de 22.05.2016, îmbarcarea  va avea loc sămbătă 21 mai 2016 după programul de mai jos:

Comisia nr. 1
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 VINTILA DORIN Br. 06:00 da 165
2 DUNGA GHEORGHE Br. 06:00 da 35
3 NICORESCU CIPRIAN Br. 06:00 da 20
4 Stoin Sergiu Br. 07:00 nu 10
5 ALAMUREANU ILIE Br. 07:10 nu 90
6 DRAGOMIR AUREL Br. 07:35 nu 24
7 SELEGEAN TITUS Br. 07:45 nu 35
8 VAIDA MIHAI Br. 07:55 nu 9
9 Zarie Mircea Br. 08:05 nu 25
10 ZUBA LUCIAN Br. 08:15 nu 40
11 DUKAI + IZBICEANU Br. 08:25 nu 45
12 Manolache Cicerone Br. 08:35 nu 50

 

Comisia nr. 2
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 LUPSE DECEBAL Br. 06:00 da 63
2 PERVA IOSIF Br. 06:00 da 85
3 GAGIU C-TIN Br. 06:00 da 70
4 MUNTEANU MARIUS Br. 07:00 nu 14
5 Stan M. + Ilie M. Br. 07:10 nu 55
6 MANIU MARIUS Br. 07:25 nu 17
7 JEBELEAN IOAN Br. 07:35 nu 70
8 CASALEANU FLORIN Br. 07:55 nu 11
9 PREDA NICOLAE Br. 08:05 nu 54
10 STRIBLEA OVIDIU Br. 08:20 nu 38
11 TICU MARIAN Br. 08:30 nu 40
12 Dina Cristian Br. 08:45 nu 35

 

Comisia nr. 3
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 OLAR BOGDAN mg 06:00 da 25
2 NISTORAN MARIUS mg 06:00 da 40
3 Ilia Marcel mg 06:00 da 20
4 PRIGOREANU MIHAI Br. 07:00 nu 37
5 GHILEZAN GABRIEL Br. 07:10 nu 35
6 BIRNOIU NICU Br. 07:20 nu 40
7 Bugarin Remus Br. 07:30 nu 37
8 Micu Ionel Br. 07:40 nu 35
9 DELIMAN DECEBAL Br. 07:50 nu 60
10 TURCITU GABRIEL Br. 08:10 nu 22
11 IONELE CATALIN Br. 08:20 nu 60

 

Comisia nr. 4
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 NOVAC IOAN Bz. 06:00 da 25
2 IZVERNAR GHEORGHE Bz. 06:00 da 52
3 CRISTEA SABIN Bz. 06:00 da 50
4 Gorduna Laurentiu Bz. 07:00 nu 40
5 GLIGOR IGOR Bz. 07:15 nu 70
6 SARBU CORNEL Bz. 07:35 nu 45
7 MIHAILEANU CRISTIAN Bz. 07:50 nu 44
8 LEU TRANDAFIR Bz. 08:00 nu 14
9 TALPES ALIN Bz. 08:10 nu 25
10 BLAU MRIUS Bz. 08:20 nu 25
11 MAN VASILE Bz. 08:30 nu 22
12 Stiopu Ioan Bz. 08:40 nu 90

 

Comisia nr. 5
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 IANCU IOAN TIBERIU Bz. 06:00 da 20
2 PRICOP CALIN Bz. 06:00 da 38
3 CUREA C-TIN Bz. 06:00 da 20
4 CRACIUN FLAVIUS Bz. 06:00 da 40
5 DAVID IONEL Bz. 07:00 nu 65
6 Ianos Iosif Bz. 07:20 nu 10
7 SOOS YUNG ANDREI Bz. 07:30 nu 22
8 MAGYAR TIBERIU Bz. 07:40 nu 14
9 Csipai si Fii Bz. 07:50 nu 36
10 HANCIU FLORIN Bz. 08:00 nu 30
11 GHERA MARCEL Bz. 08:10 nu 66
12 KAPUSI LUDOVIC Bz. 08:25 nu 40
13 KREMER IOSIF Bz. 08:40 nu 25
14 STANCIU NICOLAE Bz. 08:50 nu 41

 





Jihlava, 22 mai 2016

În urma votului din comitet și a consultării altor membrii ai ACVT, dar și a partenerilor de la AR, comitetul ACVT decide organizarea etapei de Jihlava cu lansare în data de 22 mai 2016. 

Voturile exprimate sunt următoarele (persoanele scrise cu bold fac parte din comitetul ACVT):

Duminică: Moga D., Burguș C., Gorduna L., Jucșor L., Izvernar Gh., Mărincuș D, Hanciu F., Curea D., Lupșe D., Iancu T. (10 voturi) 

Amânare: Ilie M., Stoin S., Vintilă D., Ursachi R., Tănase C-stin, Olar B., Județul AR (7 voturi).

În nume personal, președintele ACVT roagă columbofili să analizeze cu mare atenție păsările pe care le angajează și să introducă în concurs doar acele păsări pe care le consideră cu adevărat pregătite deoarece etapa se anunță una dificilă, fiind prognozate rafale de vând din față.

Pentru etapa cu lansare din localitatea Jihlava, din data de 22.05.2016, îmbarcarea pe cele trei centre ale ACVT va avea loc sâmbătă 21 mai 2016 după programul de mai jos:

Centrul Făget începe îmbarcarea la ora 6.00.

Centrul Lovrin începe îmbarcarea  la ora 6.00.

Centrul Timișoara

Persoanele din comisie se vor prezenta la sediul clubului începând cu ora 6.00. Îmbarcarea membrilor columbofili care nu fac parte din comisii va începe la ora 7, conform programului care va fi anuntat de comitet după centralziarea SMS-urilor.

Toate centrele de îmbarcare trebuie să finalizeze îmbarcarea astfel încât mașinile să poată pleca în cursă la ora 10.00.

Membrii columbofili care doresc să participe la etapă sunt rugați să trimită SMS la nr. 0724068788, până astăzi, 19.05.2016, ora 22, după modelul de mai jos.

Columbofil care dorește să facă parte din comisia de îmbarcare: nume și prenume, nr. porumbei, comisie > ex. Stan M. + Ilie M., 57, comisie.

Columbofil care nu dorește să facă parte din comisia de îmbarcare: nume și prenume, nr. porumbei > ex.> Stan M. + Ilie M., 57.

În funcție de opțiunile exprimate, de nr. de porumbei, de sistemul de cronometrare, precum și de ora de trimitere a SMS-ului, cei participanți vor fi organizați pe comisii și repartizați pe ore de îmbarcare. Listele cu aceste date vor fi afișate în data de 20.05.2016, ora 12.00.

În spiritul echității și colegialității, persoanele care nu au făcut parte până acum din comisiile de îmbarcare sunt rugate să opteze pentru a participa în comisii. În cazul în care la centralizarea datelor se va constat că nu sunt suficiente opțiuni pentru realizarea a cel puțin 2 comisii/sistem de cronometrare, comisiile vor fi alcătuite din membri stabiliți aleator din lista participanților, în funcție de ora trimiteri sms-ului și de numărul de prezențe în comisii anterioare.





   LANSARE NITRA ORA 09:00, DESIGILARE CEASURI AZI, 16.05.2016, ORA 18:00, TOATE CELE TREI CENTRE : TIMISOARA, LOVRIN, FAGET.





Centrul Timișoara

Nitra, 16 mai 2016

Pentru etapa cu lansare din localitatea Nitra, din data de 16.05.2016, îmbarcarea  va avea loc duminică 15 mai 2016 după programul de mai jos:

Comisia nr. 1
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 RAMNEANTU OLIVIU Br. 13:00 da 22
2 JEBELEAN IOAN Br. 13:00 da 92
3 LUPSE DECEBAL Br. 13:00 da 67
4 Stoin Sergiu Br. 14:00 nu 30
5 Stan M. + Ilie M. Br. 14:10 nu 40
6 DRAGOMIR AUREL Br. 14:25 nu 32
7 PERIAM TITUS Br. 14:35 nu 80
8 SELEGEAN TITUS Br. 14:55 nu 45
9 TURCITU GABRIEL Br. 15:10 nu 24
10 VAIDA MIHAI Br. 15:20 nu 11
11 SABADIS IOAN Br. 15:30 nu 100
12 Bugarin Remus Br. 16:00 nu 62
13 CIONCA AUREL Br. 16:20 nu 40
14 ZUBA LUCIAN Br. 16:40 nu 90
15 IONELE CATALIN Br. 17:00 nu 65
16 MANIU MARIUS Br. 17:10 nu 22

 

Comisia nr. 2
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 VINTILA DORIN Br. 13:00 da 190
2 ALAMUREANU ILIE Br. 13:00 da 103
3 GAGIU C-TIN Br. 13:00 da 80
4 DUNGA GHEORGHE Br. 14:30 nu 44
5 BIRNOIU NICU Br. 14:45 nu 45
6 STRIBLEA OVIDIU Br. 15:00 nu 45
7 PRIGOREANU MIHAI Br. 15:15 nu 46
8 PREDA NICOLAE Br. 15:30 nu 65
9 GHILEZAN GABRIEL Br. 15:50 nu 35
10 NICORESCU CIPRIAN Br. 16:10 nu 33
11 TICU MARIAN Br. 16:20 nu 45
12 CASALEANU FLORIN Br. 16:40 nu 15
13 STRIBLEA SAMUEL Br. 16:50 nu 32
14 DUKAI + IZBICEANU Br. 17:10 nu 45

 

Comisia nr. 3
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 PERVA IOSIF Br. 13:00 da 95
2 Ilia Marcel MG 13:00 da 35
3 OLAR BOGDAN MG 13:00 da 67
4 MUNTEANU MARIUS Br. 14:00 nu 14
5 Micu Ionel Br. 14:15 nu 57
6 DELIMAN DECEBAL Br. 14:35 nu 65

 

Comisia nr. 4
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 TANASE C-TIN 1+2 Bz. 13:00 da 220
2 LEONTE EMANUEL Bz. 13:00 da 44
3 CUREA C-TIN Bz. 13:00 da 65
4 IZVERNAR GHEORGHE Bz. 13:00 da 57
5 Gorduna Laurentiu Bz. 14:30 nu 51
6 SOOS YUNG ANDREI Bz. 14:45 nu 28
7 MAN VASILE Bz. 14:55 nu 30
8 Csipai si Fii Bz. 15:05 nu 50
9 GLIGOR IGOR Bz. 15:20 nu 90
10 KAPUSI LUDOVIC Bz. 15:50 nu 44
11 MAGYAR TIBERIU Bz. 16:10 nu 15
12 Disici Milan Bz. 16:20 nu 10
13 IOO ALEXANDRU Bz. 16:30 nu 25
14 Ianos Iosif Bz. 16:40 nu 17
15 GHERA MARCEL Bz. 16:50 nu 77
16 GURAN PETRU Bz. 17:15 nu 35

 

Comisia nr. 5
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 TALPES ALIN Bz. 13:00 da 35
2 MIHAILEANU CRISTIAN Bz. 13:00 da 59
3 PRICOP CALIN Bz. 13:00 da 38
4 CRACIUN FLAVIUS Bz. 13:00 da 44
5 HANCIU FLORIN Bz. 14:00 nu 40
6 DAVID IONEL Bz. 14:15 nu 76
7 BLAU MRIUS Bz. 14:40 nu 34
8 KREMER IOSIF Bz. 14:50 nu 25
9 LEU TRANDAFIR Bz. 15:00 nu 14
10 STANCIU NICOLAE Bz. 15:10 nu 44
11 SARBU CORNEL Bz. 15:25 nu 55
12 VUCAN CRISTIAN Bz. 15:40 nu 80
13 IANCU IOAN TIBERIU Bz. 16:00 nu 45
14 Stiopu Ioan Bz. 16:15 nu 107
15 FODOR IOSIF Bz. 16:45 nu 21
16 CRISTEA SABIN Bz. 16:55 nu 62
17 MICA DORIN Bz. 17:15 nu 44

 





Nitra, 16 mai 2016

Pentru etapa cu lansare din localitatea Nitra, din data de 16.05.2016, îmbarcarea pe cele trei centre ale ACVT va avea loc duminică 15 mai 2016 după programul de mai jos:

Centrul Făget începe îmbarcarea la ora 12.00.

Centrul Lovrin începe îmbarcarea  la ora 14.30.

Centrul Timișoara

Persoanele din comisie se vor prezenta la sediul clubului începând cu ora 13.00. Îmbarcarea membrilor columbofili care nu fac parte din comisii va începe la ora 14, conform programului care va fi anuntat de comitet după centralziarea SMS-urilor.  

Membrii columbofili care doresc să participe la etapă sunt rugați să trimită SMS la nr. 0724068788, până sâmbătă, 14.05.2016, ora 21, după modelul de mai jos.

Columbofil care dorește să facă parte din comisia de îmbarcare: nume și prenume, nr. porumbei, comisie > ex. Stan M. + Ilie M., 57, comisie.

Columbofil care nu dorește să facă parte din comisia de îmbarcare: nume și prenume, nr. porumbei > ex.> Stan M. + Ilie M., 57.

În funcție de opțiunile exprimate, de nr. de porumbei, de sistemul de cronometrare, precum și de ora de trimitere a SMS-ului, cei participanți vor fi organizați pe comisii și repartizați pe ore de îmbarcare. Listele cu aceste date vor fi afișate în data de 14.05.2016, ora 23.30.

În spiritul echității și colegialității, persoanele care nu au făcut parte până acum din comisiile de îmbarcare sunt rugate să opteze pentru a participa în comisii. În cazul în care la centralizarea datelor se va constat că nu sunt suficiente opțiuni pentru realizarea a cel puțin 2 comisii/sistem de cronometrare, comisiile vor fi alcătuite din membri stabiliți aleator din lista participanților, în funcție de ora trimiteri sms-ului și de numărul de prezențe în comisii anterioare.





CENTRUL TIMISOARA

LANSARE DABAS ORA 08:30, DESIGILARE LUNI,09.05.2016, ORA 18:00, PENTRU AMBELE CENTRE ( TIMISOARA SI FAGET).





  CENTRUL LOVRIN IMBARCA AZI, 07.05.2016, ORA 17:30, PENTRU ETAPA DABAS CU LANSARE IN DATA DE 08.05.2016, IAR DESIGILAREA CEASURILOR VA AVEA LOC IN 08.05.2016, ORA 18:00.





Centrul Făget

Pentru etapa cu lansare din localitatea Dabas, din data de 07.05.2016, îmbarcarea va avea loc în data de 06.05.2016, începând cu ora 15.

 

Centrul Timișoara

Îmbarcare azi 06.05.2016, după programul de mai jos, pentru etapa de Dabas cu lansare în 07.05.2016.

  • persoanele din comisie sunt rugate să ajungă înainte de ora 16:30, astfel încât la această oră să se înceapă îmbarcarea.
  • persoanele care nu fac parte din comisii sunt rugate să ajungă cu 10 min. înainte de ora programată pentru îmbarcare, conform tabelelor de mai jos.
  • comitetul roagă membrii să îmbarce la comisia la care au fost desemnați și să nu intre în perimetrul de îmbarcare decât atunci când sunt chemați de către responsabilul de comisie.
  • pentru că Centrul Timișoara și Centrul Făget cumulează un total de 4480 de păsări anunțate (capacitatea maximă a 2 mașini), comitetul atrage atenția membrilor că nu pot îmbarca niciun porumbel în plus față de numărul declarat, precum și persoanelor care nu au anunțat participarea că nu pot participa la această etapă.
Comisia nr. 1
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 NOVAC IOAN Bz 16:30 DA 32
2 IANCU IOAN TIBERIU Bz 16:30 DA 45
3 DAVID IONEL Bz 16:30 DA 77
4 HANCIU FLORIN Bz 17:30 NU 40
5 Gorduna Laurentiu Bz 17:40 NU 50
6 BLAU MRIUS Bz 17:55 NU 37
7 MAGYAR TIBERIU Bz 18:05 NU 15
8 PRICOP CALIN Bz 18:20 NU 45
9 IOO ALEXANDRU Bz 18:30 NU 25
10 MICA DORIN Bz 18:45 NU 40
11 STANCIU NICOLAE Bz 19:00 NU 45
12 KAPUSI LUDOVIC Bz 19:15 NU 43
13 KREMER IOSIF Bz 19:25 NU 28
14 LEU TRANDAFIR Bz 19:30 NU 13
15 GURAN PETRU Bz 19:35 NU 45
16 MIHAILEANU CRISTIAN Bz 19:45 NU 22
17 SOOS YUNG ANDREI Bz 19:55 NU 26
18 FODOR IOSIF Bz 20:05 NU 21
19 MAN VASILE Bz 20:15 NU 36
20 SARBU CORNEL Bz 20:25 NU 57
21 LEONTE EMANUEL Bz 20:45 NU 40
          782

 

Comisia nr. 2
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 IZVERNAR GHEORGHE Bz 16:30 DA 65
2 GLIGOR IGOR Bz 16:30 DA 95
3 Disici Milan Bz 16:30 DA 15
4 GHERA MARCEL Bz 17:30 NU 75
5 CUREA C-TIN Bz 17:55 NU 107
6 TANASE C-TIN 1+2 Bz 18:30 NU 230
7 TALPES ALIN Bz 19:15 NU 38
8 Stiopu Ioan Bz 19:25 NU 110
9 Ianos Iosif Bz 19:50 NU 20
10 CRACIUN FLAVIUS Bz 20:00 NU 40
11 VUCAN CRISTIAN Bz 20:15 NU 25
12 Csipai si Fii Bz 20:30 NU 51
13 CRISTEA SABIN Bz 20:45 NU 58
          929

 

Comisia nr. 3
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 OLAR BOGDAN MG 18:30 DA 50
2 Ilia Marcel MG 18:30 DA 39
3 NISTORAN MARIUS MG 18:30 DA 45
4 PERVA IOSIF Br. 19:00 NU 97
5 DUKAI + IZBICEANU Br. 19:30 NU 50
6 Dina Cristian Br. 20:40 NU 35
          316

 

Comisia nr. 4
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 PREDA NICOLAE Br. 16:30 DA 65
2 GHILEZAN GABRIEL Br. 16:30 DA 35
3 NICORESCU CIPRIAN Br. 16:30 DA 28
4 Stoin Sergiu Br. 16:30 NU 30
5 Stan M. + Ilie M. Br. 17:30 NU 30
6 JEBELEAN IOAN Br. 17:45 NU 100
7 MUNTEANU MARIUS Br. 18:15 NU 14
8 DRAGOMIR AUREL Br. 18:25 NU 32
9 PERIAM TITUS Br. 18:35 NU 80
10 CIONCA AUREL Br. 19:00 NU 50
11 VINTILA DORIN Br. 19:20 NU 195
12 TURCITU GABRIEL Br. 20:00 NU 22
13 VAIDA MIHAI Br. 20:10 NU 11
14 Zarie Mircea Br. 20:15 NU 44
15 CASALEANU FLORIN Br. 20:25 NU 13
16 Micu Ionel Br. 20:30 NU 55
17 GAGIU C-TIN Br. 20:40 NU 80
          884

 

Comisia nr. 5
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 DUNGA GHEORGHE Br. 16:30 DA 44
2 BIRNOIU NICU Br. 16:30 DA 135
3 MANIU MARIUS Br. 16:30 DA 22
4 ALAMUREANU ILIE Br. 17:30 NU 103
5 IONELE CATALIN Br. 18:00 NU 70
6 STRIBLEA OVIDIU Br. 18:20 NU 46
7 SELEGEAN TITUS Br. 18:35 NU 46
8 STRIBLEA SAMUEL Br. 18:50 NU 34
9 RAMNEANTU OLIVIU Br. 19:00 NU 22
10 DELIMAN DECEBAL Br. 19:10 NU 81
11 Bugarin Remus Br. 19:30 NU 68
12 TICU MARIAN Br. 19:50 NU 45
13 ZUBA LUCIAN Br. 20:05 NU 70
14 LUPSE DECEBAL Br. 20:20 NU 75
15 PRIGOREANU MIHAI Br. 20:40 NU 48
          909

 





Centrul Făget

Pentru etapa cu lansare din localitatea Dabas, din data de 07.05.2016, îmbarcarea va avea loc în data de 06.05.2016. Cei interesați să participe sunt rugați să anunțe numărul de păsări prin sms la Petre JUCȘOR.

Centrul Timișoara

Pentru etapa cu lansare din localitatea Dabas, din data de 07.05.2016, îmbarcarea va avea loc în data de 06.05.2016.

Membrii columbofili care doresc să participe la etapă sunt rugați să trimită SMS la nr. 0724068788, până joi, 05.05.2016, ora 21, după modelul de mai jos.

Columbofil care dorește să facă parte din comisia de îmbarcare: nume și prenume, nr. porumbei, comisie > ex. Stan M. + Ilie M., 57, comisie.

Columbofil care nu dorește să facă parte din comisia de îmbarcare: nume și prenume, nr. porumbei > ex.> Stan M. + Ilie M., 57.

În funcție de opțiunile exprimate, de nr. de porumbei, de sistemul de cronometrare, precum și de ora de trimitere a SMS-ului, cei participanți vor fi organizați pe comisii și repartizați pe ore de îmbarcare. Listele cu aceste date vor fi afișate în data de 05.05.2016, ora 22.

În spiritul echității și colegialității, persoanele care nu au făcut parte până acum din comisiile de îmbarcare sunt rugate să opteze pentru a participa în comisii. În cazul în care la centralizarea datelor se va constat că nu sunt suficiente opțiuni pentru realizarea a cel puțin 2 comisii/sistem de cronometrare, comisiile vor fi alcătuite din membri stabiliți aleator din lista participanților, în funcție de ora trimiteri sms-ului și de numărul de prezențe în comisii anterioare.

 

Ședință de comitet și Adunare Generală

Președintele ACVT convoacă ședință de comite pentru data de 09.05.2016, ora 17, la sediul din Chișoda. Prezența este obligatorie pentru toate persoanele care fac parte din comitetul de conducere al ACVT.

Ordinea de zi:

  • stabilirea strategiei ACVT de transport al păsărilor, bazată pe antecalculații ale diverselor variante posibile.
  • mașina de transport a ACVT.
  • prezentarea unor oferte de transpot.
  • diverse.

Persoanele interesate să facă oferte de transport asociației sunt rugate să depună la dl. Gorduna Laurențiu (administrator) o ofertă scrisă până la data de 09.05.2016, ora 12 sau să se prezinte cu această ofertă scrisă la ședința comitetului din data de 09.05.2016, ora 17. Ofertele depuse trebuie să cuprindă cel puțin următoarele specificații:

  • dovezi ale capacității de transport.
  • detalierea condițiilor de transport.
  • capacitatea transportatorului de a preveni și/sau a rezolva eventualele evenimente neprevăzute, din care să rezulte că ACVT nu este în pericol să nu realizeze un concurs din vina transportatorului.
  • asigurarea către ACVT a dreptului de prioritate la transport, chiar și în caz de schimbare a datei de îmbarcare/lansare.
  • costul de transport/km.
  • eventualul discount oferit ACVT în cazul realizări unui contract de exclusivitate pentru o perioadă de 3 ani. 
  • orice alte precizări suplimentare menite să clarifice condițiile de transport.

Totodată, pentru adoptarea unei decizii finale asupra strategiei ACVT de transport, președintele conovoacă Adunarea Generală a membrilor asociației în data de 05.06.2016, ora 10, la sediul din Chișoada. 

Ordinea de zi:

  • analiza ofertelor de transport și votarea strategiei ACVT de transport al porumbeilor.
  • prezentarea situației financiare a ACVT la zi.
  • diverse.

Președintele ACVT





CENTRUL LOVRIN

LANSARE DABAS ORA 08:30, DESIGILARE AZI, 01.05.2016, ORA 18:00.





CENTRUL TIMISOARA

LANSARE DABAS ORA 09:50, DESIGILARE CEASURI LUNI, 02.05.2016, ORA 18:00.





CENTRUL LOVRIN, IMBARCA PORUMBEII AZI, 30.04.2016, ORA 17:30, PENTRU ETAPA DABAS, CU LANSARE IN 01.05.2016.





Centrul Lovrin

Din cauza defectării mașinii de transport de la Făget, îmbarcarea de astăzi 29.04.2016, ora 17.30 pentru etapa de Dabas cu lansare în 30.04.2016 se suspendă.

Centrul Timișoara

Îmbarcare azi 29.04.2016, după programul de mai jos, pentru etapa de Dabas cu lansare în 30.04.2016.

  • persoanele din comisie sunt rugate să ajungă înainte de ora 16:00, astfel încât la această oră să se înceapă îmbarcarea.
  • persoanele care nu fac parte din comisii sunt rugate să ajungă cu 10 min. înainte de ora programată pentru îmbarcare, conform tabelelor de mai jos.
  • comitetul roagă membrii să îmbarce la comisia la care au fost desemnați și să nu intre în perimetrul de îmbarcare decât atuni când sunt chemați de către responsabilul de comisie.
  • pentru a liniștii unele spirite, următorilor trei columbofil le vor fi puse stichere la primii 10 porumbei de pe lista de îmbarcare pentru tot sezonul competițional începând cu acestă etapă: Stan M. + Ilie M.; Vintilă Dorin și Tănase Constantin.  
Comisia nr. 1
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 Gorduna Laurențiu Bz 16:00 DA 50
2 GLIGOR IGOR Bz 16:00 DA 100
3 IANCU IOAN TIBERIU Bz 16:00 DA 45
4 HANCIU FLORIN Bz 17:00 nu 40
5 DAVID IONEL Bz 17:15 nu 80
6 IOO ALEXANDRU Bz 17:30 nu 25
7 SABADIS IOAN Bz 17:40 nu 114
8 CUREA C-TIN Bz 18:00 nu 108
9 STANCIU NICOLAE Bz 18:25 nu 44
10 TALPES ALIN Bz 18:45 nu 38
11 PRICOP CALIN Bz 19:00 nu 45
12 FODOR IOSIF Bz 19:20 nu 20
13 MAN VASILE Bz 19:30 nu 37
14 MAGYAR TIBERIU Bz 19:45 nu 15
15 SOOS YUNG ANDREI Bz 19:55 nu 27
16 LEONTE EMANUEL Bz 20:15 nu 40
          828

 

Comisia nr. 2
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 CRISTEA SABIN Bz 16:00 DA 64
2 IZVERNAR GHEORGHE Bz 16:00 DA 65
3 NOVAC IOAN Bz 16:00 DA 35
4 TANASE C-TIN Bz 17:00 nu 120
5 TANASE A. + RUSU R. Bz 17:25 nu 120
6 KAPUSI LUDOVIC Bz 17:50 nu 47
7 KREMER IOSIF Bz 18:05 nu 30
8 LEU TRANDAFIR Bz 18:15 nu 13
9 VUCAN CRISTIAN Bz 18:25 nu 85
10 MICA DORIN Bz 18:45 nu 43
11 GURAN PETRU Bz 19:00 nu 50
12 MIHAILEANU CRISTIAN Bz 19:20 nu 22
13 CRACIUN FLAVIUS Bz 19:30 nu 44
14 SARBU CORNEL Bz 19:50 nu 60
15 Cipai și Fii Bz 20:15 nu 35
          833

 

Comisia nr. 3
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 Stan M. + Ilie M. Br. 16:00 DA 57
2 VINTILA DORIN Br. 16:00 DA 190
3 IONELE CATALIN Br. 16:00 DA 70
4 Stoin Sergiu Br. 16:00 nu 30
5 DRAGOMIR AUREL Br. 17:30 nu 32
6 BIRNOIU NICU Br. 17:45 nu 135
7 RAMNEANTU OLIVIU Br. 18:25 nu 23
8 PERIAM TITUS Br. 18:35 nu 80
9 VAIDA MIHAI Br. 19:00 nu 11
10 CIONCA AUREL Br. 19:10 nu 60
11 TICU MARIAN Br. 19:30 nu 45
12 DELIMAN DECEBAL Br. 19:50 nu 80
13 CASALEANU FLORIN Br. 20:20 nu 13
          826

 

Comisia nr. 4
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 PRIGOREANU MIHAI Br. 16:00 DA 47
2 DUNGA GHEORGHE Br. 16:00 DA 45
3 MANIU MARIUS Br. 16:00 DA 22
4 MUNTEANU MARIUS Br. 17:00 nu 14
5 NICORESCU CIPRIAN Br. 17:10 nu 30
6 BLAU MRIUS Br. 17:10 nu 41
7 GHILEZAN GABRIEL Br. 17:25 nu 35
8 ALAMUREANU ILIE Br. 17:45 nu 106
9 SELEGEAN TITUS Br. 18:15 nu 48
10 STRIBLEA OVIDIU Br. 18:30 nu 46
11 STRIBLEA SAMUEL Br. 18:45 nu 37
12 PREDA NICOLAE Br. 19:10 nu 65
13 TURCITU GABRIEL Br. 19:20 nu 24
14 JEBELEAN IOAN Br. 19:30 nu 100
15 ZUBA LUCIAN Br. 20:00 nu 90
16 LUPSE DECEBAL Br. 20:25 nu 67
          817

 

Comisia nr. 5
nr. crt.  Numele și prenumele Sistemul de cronometrare  Ora îmbarcării Opțiunea pt comisie Nr. porumbei
1 OLAR BOGDAN MG 18:00 DA 50
2 GHERA MARCEL MG 18:00 DA 75
3 NISTORAN MARIUS MG 18:00 DA 40
4 PERVA IOSIF Br. 19:00 nu 95
5 DUKAI + IZBICEANU Br. 19:30 nu 48
6 GAGIU C-TIN Br. 19:45 nu 85
          393

 





Centrul Timișoara

Din cauza numărului insuficient de persoane care și-au manifestat intenția de a face parte din comisiile de îmbarcare, comitetul de conducere nu poate afișa programul îmbarcării.

Rugăm membrii care nu și-au manifestat intenția de a face parte din comisii, dar pot să-și reconsidere această poziție să trimită sms cu numele și prenumele, însoțit de cuvântul comisie, pentru a putea definitiva programul de îmbarcare.

În cazul în care până mâine, 29.04.2016, ora 10:00 nu se vor putea constitui cel puțin 2 comisii de îmbarcare pentru fiecare din sistemele de cronometrare, etapa de Dabas se suspendă din imposibilitatea organizării ei conform ROI.

 





Centrul Timișoara

Pentru etapa cu lansare din localitatea Dabas, din data de 30.04.2016, îmbarcarea va avea loc în data de 29.04.2016.

Membrii columbofili care doresc să participe la etapă sunt rugați să trimită SMS la nr. 0724068788, până joi, 28.04.2016, ora 21, după modelul de mai jos.

Columbofil care dorește să facă parte din comisia de îmbarcare: nume și prenume, nr. porumbei, comisie > ex. Stan M. + Ilie M., 57, comisie.

Columfofil care nu dorește să facă parte din comisia de îmbarcare: nume și prenume, nr. porumbei > ex.> Stan M. + Ilie M., 57.

În fucție de opțiunile exprimate, de nr. de porumbei, de sistemul de cronometare, precum și de ora de trimitere a SMS-ului, cei participanți vor fi organizați pe comisii și repartizați pe ore de îmbarcare. Listele cu aceste date vor fi afișate în data de 28.04.2016, ora 22.





Centrul Lovrin

Lansare Kecskemet ora 10.30. Desigilare 18.00. astăzi 26.04.2016

 

Centrul Făget

Lansare Kecskemet ora 09.45. Desigilare 18.00. astăzi 26.04.2016





CENTRU LOVRIN

   IMBARCARE PORUMBEI PENTRU ETAPA KECSKEMET 2, MAINE,25.04.2016, ORA 17:30, CU LANSARE IN 26.04.2016. 





Centrul Lovrin

Îmbarcarea petru etapa de Kecskemét din data de 24.04.2016 se amână din cauza condițiilor meteo nefavorabile. Colubofilii de la centrul Lovrin sunt rugați să contacteze responsabilul de cetru, dl. Burguș Cosma, pentru detalii. Data reprogramării etapei va fi anunțată în cel mai scurt timp posibil, în momentul în care codițiile meteo vor fi favorabile. 





Lansare Kecskemet în data de 23.04.2016, ora 09.00.

Din cauza faptului ca unii crescatori care au imbarcat porumbeii nu au legat bine o lada, la locul de lansare, în dimineața zile, la răsăritul soarelui au scăpat opt porumbei din lada.

Domnul BARNOIU NICU a anuntat prin intermediul sms-ului cele 8 păsări sosite înaintea lansării oficiale. Acese păsări sunt următoarele:

  • -590963-2014 f= 09:14:53
  • -590471-2014 f= 09:15:07
  • - 180974-2015 f =09:15:10
  • -180815-2015 f  =09:15:13
  • -180883-2015 f =09:15:21
  •  -375794-2012 f =09:15:24
  • -180802-2015 f = 09:15:31
  • -180861-2015 f =09:15:48

COMITETUL DE CONDUCERE IL FELICITA PE ACEASTA CALE PE DOMNUL BIRNOIU NICU DEOARECE A DAT DOVADA DE FAYR-PLAY ANUNTAND PORUMBEII, SCAPATI DIN LADA. 





Centrul Timișoara

Îmbarcare azi, 22.04.2016, ora 16.30 pentru etapa cu lansare de la Kecskemet în data de 23.04.2016.





 

CENTRU LOVRIN LANSEAZA PORUMBEII DE LA KECSKEMET ORA 09:00.





Centrul Timișoara

Îmbarcare în data de 22.04.2016, ora 16.30 pentru etapa cu lansare de la Kecskemet în data de 23.04.2016. În cazul în care condițiile meteo nu permit lansare în data de 23.04.2016, vineri 22.04.2016, ora 12 se va anunța reprogramarea etapei. 

Columbofili care doresc să participe trebuie să trimită sms la nr. 0724068788, până joi, 21.04.2016, ora 20., astfel: nume și prenume, nr. porumbei.

Comitetul atrage atenția membrilor că, pentru o bună derulare a activităților și în spritul ROI al Asociației, columbofilul trebuie să transmită numărul de porumbei cu responsablitate, nedepășind marja de eroare acceptată (+/- 5 păsări), decisă la AG din ianuarie 2016. Totodată, reamintim că persoanele care nu trimit sms sau depășesc marja de eroarea, fără a anunța în timp util, vor îmbarca ultimele și doar în limita locurilor disponibile.

Ținând cont de faptul că la etapa precedentă, Kistelec, un nr. de 5 crescători au depășit marja de eroare și/sau nu s-au prezentat, aceștia vor îmbarca la etape Kecskemet ultimi, indiferent de momentul în care sosesc la asociație. Dacă aceste persoane ar fi anunțat nr. corect de păsări și/sau ar fi anunțat că nu mai participă, transportul se putea face cu o singură mașină, situație în care se economiseau bani în bugetul asociației. Persoanele în cauză sunt cele de mai jos:

  • Periam Titus = anunțat 90, îmbarcat 0.
  • Vucan Cristian = anunțat 95, îmbarcat 0.
  • Nistoran Marius = anunțat 44, îmbarcat 0.
  • Disici Milan = anunțat 22, îmbarcat 0.
  • Bîrnoiu Nicu = anunțat 150, îmbarcat 25.




Desigilare Kistelek azi 20.04.2016, ora 18:00.





  PORUMBEII AU FOST LANSATI DE LA KISTELEK LA ORA 10:00





     CENTRUL FAGET ORGANIZEAZA IMBARCAREA PORUMBEILOR IN DATA DE 20.04.2016, ORA 18:00, PENTRU ETAPA NADLAC, CU LANSARE IN DATA DE 21.04.2016.

   TOTI MEMBRII COLUMBOFILI SUNT RUGATI SA SE INCADREZE IN TIMPUL PRECIZAT MAI SUS.  





      Centrul LOVRIN, va organiza in data de 20.04.2016, ora 17:30, imbarcarea porumbeilor pentru etapa Kecskemet, cu lansare in data de 21.04.2016.

   Atentie!!! crescatorii care nu au achitat cotizatia de zbor, o pot face inainte de imbarcarea porumbeilor, iar cei care nu vor achita,nu VOR PUTEA PARTICIPA LA ETAPA!!!!





   PENTRU ETAPA  KISTELEK, LA CARE VA AVEA LOC IMBARCAREA IN DATA DE 19.04.2016, ORA 16:30, CU LANSARE IN DATA DE 20.04.2016 S-AU ANUNTAT UN NUMAR DE 41 DE CRESCATORI CU UN NUMAR DE 2.428 DE PORUMBEI.

  PENTRU CRESCATORII CARE NU AU TRIMIS SMS SI VOR VENI LA IMBARCARE,  SE VA APLICA ART. 5, CAP 3 DIN REGULAMENTUL DE ORDINE INTERIOARA ( vor imbarca ultimii indiferent de numarul de locuri disponibil) .

STOIN SERGIU





   In data de 19.04.2016, ora 16:30, se va organiza imbarcarea porumbeilor pentru etapa Kistelek, cu lansare in data de 20.04.2016. Toti membrii columbofili care dorsc să participe sunt rugati sa trimita sms cu numele, prenumele si numarul de porumbei cu care vor participa la etapa, conform cap. 3; art. 3, din Regulamentul de ordina interioara. Pentru cei care vor omite trimiterea sms-ului se va aplica art. 5, cap. 3 din Regulamentul de ordine interioara.

   Anunturile prin SMS trebuie trimise pana in 18.04.2016, ora 21:00.

 

  In urma sesizarilor telefonice, dar si față în față adresate de către columbofili din Dudestii Noi, si considerând urmatoarelor:

A. în anii precedenti, columbofilii din Dudeștii noi au imbarcat la centrul Lovrin,

B. site-ul distanta.ro afiseaza o distanta mai mica între Dudestii Noi - Timisoara, față de Dudestii Noi - Lovrin,

C. site-ul distanta.ro afiseaza un timp de parcurs mai mic între Dudestii Noi - Lovrin, , față deDudestii Noi - Timisoara 

comitetul de conducere al ACVT comunica membrilor columbofili din Dudestii Noi, ca isi pot alege centul de imbarcare, cu conditia respectarii alegerii făcute pe toata durata sezonului columbofil. Această decizie trebuie comunicată prin sms tehnicului sportiv (dl. Stoin Sergiu) în același sms în care se comunică numărul de porumbei pentru prima etapă la care participă respectivul membru columbofl.





   Duminica, 17.04.2016, se va organiza etapa de antrenament Cenad. Masina va ajunge in intervalul orar 07:00 - 07:30, dupa care se va trece la imbarcarea porumbeilor, iar la ora 08:00 masina va pleca din Chisoda catre Cenad. Sunt asteptati toti membrii columbofili care si-au anuntat intentia de a participa la acest antrenament. 

  Membrii columbofili sunt rugati sa se incadreze in timpul precizat mai sus.

STOIN SERGIU





  Maine, 15.04.2016, va avea loc etapa de antrenament Lovrin, fiind asteptati toti membrii columbofili care si-au anuntat intentia de a participa la acest antrenament.

  Masina va ajunge in intervalul orar 07:00 - 07:30, dupa care se va trece la imbarcarea porumbeilor, iar la ora 08:00 masina va pleca de la Chisoada catre Lovrin. Toti membrii columbofili sunt rugati sa se incadreze in intervalul de timp precizat.

STOIN SERGIU





  Toti membrii columbofili care doresc sa participe la antrenamentele cu masina asociatiei, antrenamente care nu sunt incluse in taxa de zbor, ( Lovrin- 15.04.2016 si Cenad-17.04.2016), sunte rugati sa anunte printr-un SMS tehnicul sportiv (0724068788) in care sa precizeze numele si prenumele, numarul de porumbei cu care va participa la antrenamente si antrenamentul pe care il va face, de exemplu: STOIN SERGIU, 20 porumbei, Lovrin, asa se va proceda si in cazul celor care vor participa si la Cenad, iar cei care vor dori sa participe la ambele antrenamente sa faca aceasta precizare.

Masina asociatiei va pleca la ora 08:00 de la Chisoda la ambele antrenamente.

   Anunturile se vor face pana in 14.04.2016, ora 12:00 pentru ambele antrenamente.

STOIN SERGIU





Membrii asociației care nu au achitat până în prezent cotizația/crescător în valoare de 561 lei/crescător  și doresc să participe la concursurile din anul competițional 2016 sunt așteptați la sediul din Chișoda, duminică, 3 aprilie, între orele 11 - 12 pentru achitarea taxei

Totodată amintim că termenul limită pentru achitarea taxei pe pasăre de 4,65lei/pasăre și predarea listei cu numărul de păsări de concurs este 10 aprilie. Pentru colectarea acestei taxei, administratorul asociație va fi prezent la sediul din Chișoda, duminică, 10 aprilie, între orele 10 - 11.

Taxele se colectează de către dl. Laurențiu GORDUNA, administratorul asociației, doar pe bază de chitanță, membrii columbofili sunt rugați să solicite chitanța.

În cazul în care numărul persanelor care participă la concursuri este sub cele previzionat și prezentat ca bază de calcul în cadrul AG din 28.02.2015, comitetul de conducerea al asociației va recalcula valoarea taxelor de concurs ajustându-le în consecință. Astfel, toate persoanele care nu achită taxele până la datele anterior menționate, vor achita taxe majorate conform deciziilor comitetului.

Pentru analiza situației și pentru stabilirea aspectelor organizatorice aferente sezonului de concursuri, președintele asociației convoacă comitetului de conducere pentru duminică, 10 aprilie, orele 11 la sediul din Chișoda.





Persoanele care doresc să achiziționeze inele gold sunt rugate să contacteze pe dl. Gorduna Laurențiu pentru a intra în posesia acestora.





Centrul Lovrin organizează în data de 13.03.2016, ora 15, ședință cu toți membrii centrului. Ședința va avea loc la pizzeria Remo (Italianul). La ședință va fi prezent și administratorul asociației pentru a încasa taxele de participare la concursurile din anul 2016.





Taxa de participare la concursuri, conform deciziilor AG din 28.02.2016

Cuantumul a) cotizație/crescător = 561 lei/crescător și b) taxa pe pasăre = 4,65lei/pasăre.

Termenul de plată a cotizație/crescător = 561 lei/crescător este 17 martie, iar pentru taxa pe pasăre = 4,65lei/pasăre este 10 aprilie, când va fi predată și lista cu numărul de păsări de concurs.

Taxele se colectează de către dl. Laurențiu GORDUNA, administratorul asociației.

Taxele se colectează doar pe bază de chitanță, membrii columbofili sunt rugați să solicite administratorului chitanță la achitarea taxei de participare la concursuri.

Grila de taxare conform algoritmului de calcul aprobat de AG din 28.02.2016

Nr. porumbei Taxă totală Nr. porumbei Taxă totală    Nr. porumbei Taxă totală
1 565,64 101 1.027,60 201 1.227,60
2 570,29 102 1.029,60 202 1.229,60
3 574,93 103 1.031,60 203 1.231,60
4 579,58 104 1.033,60 204 1.233,60
5 584,23 105 1.035,60 205 1.235,60
6 588,87 106 1.037,60 206 1.237,60
7 593,52 107 1.039,60 207 1.239,60
8 598,16 108 1.041,60 208 1.241,60
9 602,81 109 1.043,60 209 1.243,60
10 607,46 110 1.045,60 210 1.245,60
11 612,10 111 1.047,60 211 1.247,60
12 616,75 112 1.049,60 212 1.249,60
13 621,39 113 1.051,60 213 1.251,60
14 626,04 114 1.053,60 214 1.253,60
15 630,69 115 1.055,60 215 1.255,60
16 635,33 116 1.057,60 216 1.257,60
17 639,98 117 1.059,60 217 1.259,60
18 644,62 118 1.061,60 218 1.261,60
19 649,27 119 1.063,60 219 1.263,60
20 653,92 120 1.065,60 220 1.265,60
21 658,56 121 1.067,60 221 1.267,60
22 663,21 122 1.069,60 222 1.269,60
23 667,85 123 1.071,60 223 1.271,60
24 672,50 124 1.073,60 224 1.273,60
25 677,15 125 1.075,60 225 1.275,60
26 681,79 126 1.077,60 226 1.277,60
27 686,44 127 1.079,60 227 1.279,60
28 691,08 128 1.081,60 228 1.281,60
29 695,73 129 1.083,60 229 1.283,60
30 700,38 130 1.085,60 230 1.285,60
31 705,02 131 1.087,60 231 1.287,60
32 709,67 132 1.089,60 232 1.289,60
33 714,31 133 1.091,60 233 1.291,60
34 718,96 134 1.093,60 234 1.293,60
35 723,61 135 1.095,60 235 1.295,60
36 728,25 136 1.097,60 236 1.297,60
37 732,90 137 1.099,60 237 1.299,60
38 737,54 138 1.101,60 238 1.301,60
39 742,19 139 1.103,60 239 1.303,60
40 746,84 140 1.105,60 240 1.305,60
41 751,48 141 1.107,60 241 1.307,60
42 756,13 142 1.109,60 242 1.309,60
43 760,77 143 1.111,60 243 1.311,60
44 765,42 144 1.113,60 244 1.313,60
45 770,07 145 1.115,60 245 1.315,60
46 774,71 146 1.117,60 246 1.317,60
47 779,36 147 1.119,60 247 1.319,60
48 784,00 148 1.121,60 248 1.321,60
49 788,65 149 1.123,60 249 1.323,60
50 793,30 150 1.125,60 250 1.325,60
51 797,94 151 1.127,60 * - suma totală se majorează până la o sumă rotundă, ex: dacă în grilă apare 1325,60 lei; în fap crescătorul va plăti 1326lei
52 802,59 152 1.129,60
53 807,23 153 1.131,60
54 811,88 154 1.133,60
55 816,53 155 1.135,60
56 821,17 156 1.137,60
57 825,82 157 1.139,60
58 830,46 158 1.141,60    
59 835,11 159 1.143,60    
60 839,76 160 1.145,60    
61 844,40 161 1.147,60    
62 849,05 162 1.149,60    
63 853,69 163 1.151,60    
64 858,34 164 1.153,60    
65 862,99 165 1.155,60    
66 867,63 166 1.157,60    
67 872,28 167 1.159,60    
68 876,92 168 1.161,60    
69 881,57 169 1.163,60    
70 886,22 170 1.165,60    
71 890,86 171 1.167,60    
72 895,51 172 1.169,60    
73 900,15 173 1.171,60    
74 904,80 174 1.173,60    
75 909,45 175 1.175,60    
76 914,09 176 1.177,60    
77 918,74 177 1.179,60    
78 923,38 178 1.181,60    
79 928,03 179 1.183,60    
80 932,68 180 1.185,60    
81 937,32 181 1.187,60    
82 941,97 182 1.189,60    
83 946,61 183 1.191,60    
84 951,26 184 1.193,60    
85 955,91 185 1.195,60    
86 960,55 186 1.197,60    
87 965,20 187 1.199,60    
88 969,84 188 1.201,60    
89 974,49 189 1.203,60    
90 979,14 190 1.205,60    
91 983,78 191 1.207,60    
92 988,43 192 1.209,60    
93 993,07 193 1.211,60    
94 997,72 194 1.213,60    
95 1.002,37 195 1.215,60    
96 1.007,01 196 1.217,60    
97 1.011,66 197 1.219,60    
98 1.016,30 198 1.221,60    
99 1.020,95 199 1.223,60    
100 1.025,60 200 1.225,60    

 





Bugetul de venituri și cheltuieli pentru anul 2016 și  Algoritmul de calcul al taxei de participare la concursuri, conform deciziilor AG din 28.02.2016

Bugetul de venituri și cheltuieli pentru anul 2016 a fost structurat pe 6 capitole bugetare, după cum urmează:

Cap. 1 - Venituri din taxe și cotizații

Cap. 2 - Concursuri columbofile: transportul și hrana porumbeilor

Cap. 3 - Deplasări pentru managementul și buna gestionarea a activităților asociației

Cap. 4 - Cheltuieli de personal

Cap. 5 - Mașină de transport: asigurarea bunei funcționări

Cap. 6 - Diverse:

               Algoritmul de calcul al taxei de participare la concursuri este gândit în funcție de capitolele bugetare, planul de zbor, numărul de crescători și numărul de porumbei declarat de către fiecare crescător. Astfel, taxa de zbor aferentă unui membru are două componente: a) cotizație/crescător (egală pentru toți membri asociației) și b) taxa pe pasăre (unde fiecare crescător va achita o taxă în acord cu nr. total de păsări angajate).

               Taxă de participare la concursuri = a) cotizație/crescător + b) taxa pe pasăre

a) cotizație/crescător = (cap. 3 + cap. 4 + cap. 5 + cap. 6) / nr. total de membri care participă la concursuri

b) taxa pe pasăre = cap. 2 / nr. total de păsări angajate de toți membri asociației * cu nr. de păsări angajate de către crescător

Conform calculelor din acest moment, cele două componente ale taxei de participare la concursuri au următoarele valori:  

                              a) cotizație/crescător = 561 lei/crescător

                              b) taxa pe pasăre = 4,65lei/pasăre 

Ex. pentru un crescător care angajează 30 de porumbei, taxa este de 561 lei + 139,38 lei = 700,38 lei

      pentru un crescător care angajează 100 de porumbei, taxa este de 560 lei + 464,60 lei = 1025,60 lei   

Excepție la algoritmul de mai sus:

a) cei 27 de crescători de la centrul Făget, care conform protocolului încheiat cu fostul președinte al asociației, dl. C-stin Tănase, vor achita pentru anul 2016 suma de 140€/crescător.

b) Totodată, pentru a stimula și crescători cu număr mare de porumbei, pentru crescători care angajează peste 100 de păsări, se va percepe o taxă de 2lei/pasăre pentru toate păsările angajate peste numărul de 100.

Ex. pentru un crescător care angajează 150 de porumbei, calculul taxei este următorul

                           (561 lei + 100 * 4,65 lei) + (50 * 2lei)  = 1025,60 + 100lei = 1125,60lei

c) persoanele cu handicap, persoanele care nu au împlinită vârsta de 18 ani, persoanele care au împlinită vârsta de 70 de ani. Acestea sunt scutite de orice taxă de zbor în limita a 25 de porumbei/crescător. Dacă un crescător din această categorie dorește să angajeze mai mult de 25 de porumbei, atunci va achita o Taxă de participare la concursuri în valoare de 50%, astfel: 50% din taxa/crescător și 50% din taxa pe pasăre raportată la numărul de porumbei care depășește numărul 25.





Plan de zbor, aprobat de AG din 28.02.2016
Etapa Denumire etapă Km Categoria de concurs Data lansare Centre de îmbarcare
1 Lovrin* 50 antrenament 15.04.2016 Timișoara
2 Cenad* 97 antrenament 17.04.2016 Timișoara
3 Kistelek 110 viteză 20.04.2016 Timișoara
4 Nadlac 120 viteză 21.04.2016 Făget
5 Kecskemét 173 viteză 21.04.2016 Lovrin
6 Kecskemét 173 viteză 23.04.2016 Timișoara
7 Kecskemét 173 viteză 24.04.2016 Lovrin
8 Kecskemét 220 viteză 24.04.2016 Făget
9 Dabas 220 viteză 30.04.2016 Timișoara
10 Dabas 220 viteză 01.05.2016 Lovrin
11 Szekeschervar 324 viteză 01.05.2016 Făget
12 Dabas 220 viteză 07.05.2016 Timișoara, Făget
13 Dabas 220 viteză 08.05.2016 Lovrin
14 Nitra 370 Viteza-Demifond 14.05.2016 Timișoara, Lovrin, Făget
15 Jihlava 585 Demifond-Fond 21.05.2016 Timișoara, Lovrin, Făget
16 Dabas 220 viteză 28.05.2016 Timișoara, Lovrin, Făget
17 Tabor 637 Demifond-Fond 04.06.2016 Timișoara, Lovrin, Făget
18 Kecskemét 173 viteză 11.06.2016 Timișoara, Lovrin, Făget
19 Tabor 637 Demifond-Fond 18.06.2016 Timișoara, Lovrin, Făget
20 Magdeburg (Genthin) 980 Maraton 18.06.2016 Timișoara
21 Nitra 370 Viteza-Demifond 25.06.2016 Timișoara, Lovrin, Făget
22 Most 771 Fond 02.07.2016 Timișoara
23 Trebic 556 Demifond-Fond 02.07.2016 Timișoara, Lovrin, Făget
24 Schwerin* 1119 Maraton 09.07.2016 Timișoara, Lovrin, Făget
25 Magdeburg (Genthin) 980 Maraton 09.07.2016 Timișoara
26 Dabas 220 viteză 09.07.2016 Timișoara, Lovrin, Făget
27 Most 771 Fond 16.07.2016 Timișoara
28 Nitra 370 Viteza-Demifond 16.07.2016 Timișoara, Lovrin, Făget
29 Kecskemét 173 viteză 23.07.2016 Timișoara, Lovrin, Făget
30 Tabor 637 Demifond-Fond 30.07.2016 Timișoara, Lovrin, Făget
31 Berlin (Carpin)* 983 Maraton 30.07.2016 Timișoara
32 Kecskemét 173 viteză 30.07.2017 Timișoara, Lovrin, Făget
  * - aceste etape nu sunt incluse în taxa de zbor, taxat de participare fiinde decisă la momentul îmbarcării în fucție de numărul de participanți
           
Plan de zbor, aprobat de AG din 28.02.2016
Etapa Denumire etapă Km Categoria de concurs Data lansare Centre de îmbarcare
1 Nadlac 120 viteză 10.08.2016 Făget
2 Kistelek 110 viteză 10.08.2016 Timișoara
3 Kecskemét 127 Viteza 11.08.2016 Lovrin
4 Nadlac 120 viteză 14.08.2016 Făget
5 Kiskunfelegyhaza  150 viteză 14.08.2016 Timișoara
6 Dabas 174 Viteza 15.08.2016 Lovrin
7 Kecskemét 173 viteză 20.08.2016 Timișoara
8 Dabas 174 Viteza 21.08.2016 Lovrin
9 Kistelek 110 viteză 20.08.2016 Făget
10 Dabas 220 viteză 27.08.2016 Timișoara, Lovrin, Făget
11 Abda  350 viteză - deminfond 03.09.2016 Timișoara, Lovrin, Făget
12 Kiskunfelegyhaza  150 viteză 10.09.2016 Timișoara, Lovrin, Făget
13 Abda  350 viteză - deminfond 17.09.2016 Timișoara, Lovrin, Făget
14 Kiskunfelegyhaza  150 viteză 24.09.2016 Timișoara, Lovrin, Făget
15 Jihlava - derby 585 Demifond-Fond 01.10.2016 Timișoara, Lovrin, Făget
16 Kiskunfelegyhaza  150 viteză 08.10.2016 Timișoara, Lovrin, Făget
17 Kecskemét 173 viteză 15.10.2016 Timișoara, Lovrin, Făget
           

 





               Se convoacă Adunarea Generală a Asociației Voiajorul Timiș pentru data de 28 februarie, ora 11 la sediul din Chișoda.  

               Ordinea de zi este compusă din următoarele puncte:

1. Planul de concursuri pentru anul 2016

2. Bugetul de venituri și cheltuieli pentru anul 2016

3. Algoritmul de calcul al taxei de participare la concursuri

4. Noul regulament de ordine interioară și setul de proceduri operaționale aferent  

5. Informare privind distribuția membrilor asociației pe cele trei centre de îmbarcare

6. Aprobarea siglei asociației

7. Diverse

               Membri columbofil sunt rugați să consulte în zilele următoare site-ul asociației pentru o corectă informare asupra propunerilor comitetului asociației referitor la toate punctele de mai sus.   

                                                                                                                                                    Marian D. ILIE

             





                                                   ANUNT IMPORTANT

   Pentru un calcul cat mai exact al taxei de zbor, sunt rugati toti membrii columbofili ce nu au fost contactati telefonic de catre tehnicul sportiv al judetului timis, sa apeleze numarul de telefon 0724 068 788 (Stoin Sergiu), in vederea comunicarii numarului de porumbei pana la data de 11.02.2016, ora 12:00

 

                                                                                                                        Stoin Sergiu





ANUNȚ

Comitetul de conducere al Asociației Columbofile „Voiajorul” Timiș mulțumește tuturor membrilor asociației pentru încrederea acordată în urma votului din Adunarea Generală ce avut loc la sediul din Chișoda în data de 24. ian. 2015.

În spiritul celor trei principii manageriale strategice ce stau la baza strategiei de dezvoltare a asociației propusă de către comitetul ales (Principiul transparenței totale; Principiul distribuirii echitabile a costurilor; Principiul fairplay-ului), membri asociației sunt rugați să transmită, la adresa de corespondență voiajorultimis@gmail.com, propuneri de îmbunătățire a activității asociației sau orice alte sugestii pe care doresc să le supună atenției comitetului de conducere.

Rugăm toți membri columbofili să trimită propunerile până la data de 10 februarie 2016, ora 16. Toate propunerile vor fi discutate în ședința comitetului de conducere din data de 11 februarie 2016 și supuse apoi aprobării în următoarea ședință a AG ce va avea loc în luna martie (data exactă va fi anunțată după ședința comitetului din data de 11 februarie 2016).

Comitetul de conducere





ANUNT

Membrii columbofili din cadrul Asociatiei Columbofile  „Voiajorul” Timis pot ridica inelele genealogice – 2016, de la domnul Laurentiu Gorduna.  Telefon : 0761619403.

 

Constantin Tanase

 





GALA CAMPIONILOR

FNCPR va invita sa luati parte la Gala Campionilor - Banchetul Expozitiei Europene de Porumbei Voiajori si a Expozitiei Nationale Columbofile a Romaniei care va avea loc pe data de 30 ianuarie la Romexpo-Bucuresti - Pavilion 3, de la orele 19:00.

Costul biletului de banchet este de 300 lei.

Blocarea locurilor se face dupa plata biletelor (asemanator cu sistemul de cotizatii). Deoarece numarul de persoane trebuie anuntat inainte cu 7 zile, biletele de banchet vor fi achitate numai prin banca, nu se va vinde nici un bilet in zilele evenimentului (de plata biletelor pentru banchet se va ocupa presedintele sau tehnicul asociatiei).

Detalii la telefon 0723256455 Radu Petruta

Va asteptam cu mare drag la cea mai mare manifestare columbofila organizata vreodata in Romania!!!

(preluare de pe site-ul FNCPR)

*

Membrii columbofili din judetul Timis care doresc sa participe la masa festiva mentionata, sunt rugati sa plateasca suma de 300 lei/persoana, catre Laurentiu Gorduna sau Constantin Tanase, pana la data de 19.01.2016. La data de 20.01.2016, banii se vor depune in contul FNCPR.

Dupa aceasta data, nu se mai pot obtine locuri la masa festiva organizata de FNCPR.

Constantin Tanase





 

CONVOCATOR

din data de 22.12.2015

 

 Membrii Asociatiei Columbofile „Voiajorul” Timis sunt convocati in data de 24.01.2016, ora 11.00, la Chisoda, pentru a lua parte la Adunarea Generala a Asociatiei Columbofile „Voiajorul” Timis, pentru alegerea viitorului comitet de conducere, pentru un mandat de 4 ani (ianuarie 2016 –  ianuarie 2020.

Ordinea de zi propusa, este urmatoarea :

- Prezentarea principalelor activitati organizatorice si sportiv – columbofile, care s-au desfasurat in anul 2015, precum si in perioada 2012 - 2014;

- Prezentarea  activitatii financiar – contabile la nivelul anului 2015 ;

- Diverse – intrebari si raspunsuri concrete, adresate candidatilor la functia de presedinte – maxim 3 minute pentru fiecare raspuns;

Functiile pentru  care se pot depune candidaturi sunt urmatoarele :

Pentru comitetul de conducere (9 membri) :

Presedinte

Vice presedinte

Vice presedinte

Administrator

Responsabil tehnic

Secretar

3  membri

Comisia de desciplina – 3 membri (presedinte si doi membri).

Comisia de cenzori – 2 membri.

Persoanele care vor candida pentru functia de presedinte trebuie sa prezinte, proiectul de venituri si cheltuieli, raportat la numarul de membri columbofili  estimat, pentru anul 2016, precum si la modul de calcul al taxei de zbor, eventuale masuri restrictive in ceeace priveste numarul de porumbei care pot fi concurati pe lista de start, determinate strict de suma de bani perceputa pentru astfel de  situatii.

Prezentarea unei viziuni asupra modului de participare la concursurile columbofile, la categoria viteza si demifond, raportate la cele trei centre de imbarcare care vor functiona in anul 2016 (Timisoara, Lovrin si Faget), determinate strict de noile prevederi ale RNS, precum si de experienta deja acumulata in acest sens, de alte asociatii judetene (ex. Asociatia jud. Bihor) .

Prezentarea costurilor estimate cu plata unor membri columbofili pentru prestarea unor servicii organizatorice la nivelul asociatiei judetene.

Membrii columbofili interesati de a face parte din viitorul comitet de conducere trebuie sa - si manifeste intentia prin depunerea unei informari/candidaturi, pana la data de 20.01.2016, la domnul Laurentiu Gorduna.

Presedinte interimar,

Constantin Tanase                                     

 

 

 





Catre,

Asociatia Columbofila „Voiajorul” Timis

Comitetul de conducere

 Subsemnatul Constantin Tanase, presedinte al Asociatiei Columbofile „Voiajorul” Timis, demisionez din functia detinuta, incepand cu data de 20.12.2015, din motive personale.

In acest context, vreau sa multumesc membrilor comitetului de conducere si membrilor columbofili din cadrul asociatiei judetene, care in ultimii 4 ani si nu  numai, au fost alaturi de mine in activitatile desfasurate pentru dezvoltarea asociatiei columbofile din care facem parte.

Alaturi de dumneavoastra, am reusit sa dezvoltam calitativ si numeric asociatia judeteana, astfel incat, astazi vorbim despre un numar de peste 135 columbofili activi in campionatul national.

Perspectiva este una optimista si sunt increzator ca viitorul comitet de conducere, impreuna cu viitorul presedinte vor actiona pozitiv, in incercarea de a fi din ce in ce mai multi, context care ne va face mai puternici.

Succes tuturor membrilor columbofili din asociatia noastra, intr-o atmosfera maxima de fair – play !

 

Cu consideratie,

Constantin Tanase





PREMIEREA REZULTATELOR COLUMBOFILE – 2015

MASA FESTIVA

Premierea rezultatelor columbofile pe anul 2015 va avea loc la Chisoda, in data de 19.12.2015, ora 19.00.

Membrii columbofili care doresc sa participe la masa festiva, sunt rugati sa plateasca la domnul Laurentiu Gorduna suma de 80 lei/persoana, pana vineri, 18.12.2015, ora 12.00

Meniul este format din : aperitiv, supa, friptura cu garnitura si salata, cafea, suc, apa si bere la discretie.

Speram intr-o participare cat mai numeroasa, intr-o atmosfera totala de fair – play !

Comitetul de organizare





IMPORTANT

Pentru a respecta termenul limita, 25.12.2015, stabilit de presedintele CNS, membrii  columbofili din cadrul Asociatiei Columbofile „Voiajorul” Timis sunt rugati  sa nominalizeze porumbeii pentru Expozitia Nationala Columbofila a Romaniei & Expozitia Europeana de Porumbei Voiajori, din data de 27 – 31 ianuarie 2016, prin trimiterea unui e-mail  sau sms catre domnul CORNEL SARBU, pana la data de 20.12. 2015.

Comitetul de conducere

e-mail : cornel_sarbu@yahoo.com

sms:     0721 156 334





IMPORTANT

Membrii columbofili care au nominalizat porumbei pentru Expozitia Provinciala – Arad, sunt rugati sa predea porumbeii domnilor Laurentiu Gorduna sau Dorin Vintila, vineri, 11.12.2015, pana la ora 16.00.

Comitetul de conducere





EXPOZITIA PROVINCIALA A ZONEI DE VEST
11 – 13 decembrie 2015 - ARAD
Porumbeii din judetul Timis nominalizati pentru participare
in cadrul expozitiei provinciale

Loc în clasamentul provinciei

Nume Columbofil

TM

Numar inel

An

Sex

Provincial

Categoria

1

Cabau Florian

TM

315835

2011

F

1

AS fond maturi

1

Stan M. + Ilie M.

TM

377092

2012

M

1

Maraton national maturi

1

Burgus Cosma

TM

387012

2012

M

1

AS Național maturi

1

Vintila Dorin Vasile

TM

420141

2013

F

1

General maturi

1

Ticu Marian

TM

576245

2014

F

1

Maraton extrem tineret

1

Stiopu Ioan

TM

586308

2014

F

1

AS Maraton tineret

2

Stan M. + Ilie M.

TM

377007

2012

F

1

Demifond maturi pls.

2

Burgus Cosma

TM

416052

2013

M

1

AS Maraton maturi

2

Striblea Samuel

TM

580868

2014

M

1

Maraton extrem tineret

2

Birnoiu Nicu

TM

590493

2014

M

1

AS Maraton tineret

3

Cabau Florian

TM

175444

2015

P

1

Viteza pui

3

Cristea Sabin

TM

309472

2011

M

1

Maraton extrem maturi pls.

3

Gorduna Laurentiu

TM

378932

2012

M

1

Berlin pls.

3

Vintila Dorin Vasile

TM

420020

2013

F

1

AS Național maturi

3

Stoici Ioan

TM

584241

2014

F

1

AS fond tineret

5

Cabau Florian

TM

315645

2011

M

1

AS Maraton maturi pls.

5

Stan M. + Ilie M.

TM

377067

2012

F

1

AS Speed maturi pls.

5

Lupastean Aurel

TM

578018

2014

M

1

Maraton tineret

6

Birnoiu Nicu

TM

311837

2011

M

1

AS Maraton maturi pls.

6

Karscu Alin & Cosmin

TM

409034

2013

M

1

Maraton national maturi

6

Cabau Florian

TM

418482

2013

F

1

Fond maturi

6

Karscu Alin & Cosmin

TM

581514

2014

M

1

AS Maraton tineret

7

Karscu Alin & Cosmin

TM

314358

2011

M

1

AS Maraton maturi pls.

7

Cabau Florian

TM

385388

2012

F

1

AS fond maturi

8

Ticu Marian

TM

534891

2014

F

1

Maraton extrem tineret

9

Cabau Florian

TM

175404

2015

P

1

Viteza pui

9

Karscu Alin & Cosmin

TM

409024

2013

M

1

Maraton extrem maturi

9

Gorduna Laurentiu

TM

715518

2014

M

1

AS Maraton tineret

10

Stoici Ioan

TM

585205

2014

M

1

AS Maraton tineret

11

Andruseac Vasile

TM

101119

2011

M

1

AS Maraton maturi pls.

11

Vintila Dorin Vasile

TM

124549

2011

F

1

Maraton extrem maturi pls.

11

Stan M. + Ilie M.

TM

585001

2014

M

1

fond tineret

13

Burgus Cosma

TM

587003

2014

M

1

AS Maraton tineret

14

Hanciu Florin

TM

321002

2011

M

1

Record

14

Stoici Ioan

TM

415416

2013

M

1

Maraton maturi

18

Gagiu C-tin

TM

110581

2014

F

1

AS fond tineret

22

Gagiu C-tin

TM

107623

2011

M

1

Record

 





EXPOZITIA PROVINCIALA A ZONEI DE VEST

11 – 13 decembrie 2015 - ARAD

Porumbeii din judetul Timis nominalizati

pentru participare in cadrul expozitiei provinciale

 

Loc în clasamentul provinciei

Nume Columbofil

TM

Numar inel

An

Sex

Provincial

Categoria

1

Burgus Cosma

TM

387012

2012

M

1

AS Național maturi

1

Cabau Florian

TM

315835

2011

F

1

AS fond maturi

1

Stan M. + Ilie M.

TM

377092

2012

M

1

Maraton national maturi

1

Stiopu Ioan

TM

586308

2014

F

1

AS Maraton tineret

1

Ticu Marian

TM

576245

2014

F

1

Maraton extrem tineret

1

Vintila Dorin Vasile

TM

420141

2013

F

1

General maturi

2

Birnoiu Nicu

TM

590493

2014

M

1

AS Maraton tineret

2

Burgus Cosma

TM

416052

2013

M

1

AS Maraton maturi

2

Stan M. + Ilie M.

TM

377007

2012

F

1

Demifond maturi pls.

2

Striblea Samuel

TM

580868

2014

M

1

Maraton extrem tineret

3

Cabau Florian

TM

175444

2015

P

1

Viteza pui

3

Cristea Sabin

TM

309472

2011

M

1

Maraton extrem maturi pls.

3

Gorduna Laurentiu

TM

378932

2012

M

1

Berlin pls.

3

Stoici Ioan

TM

584241

2014

F

1

AS fond tineret

3

Vintila Dorin Vasile

TM

420020

2013

F

1

AS Național maturi

4

Curea C-tin + Dinu

TM

314006

2011

M

1

Maraton național maturi pls.

4

Curea C-tin + Dinu

TM

415023

2013

F

1

Maraton national maturi

5

Cabau Florian

TM

315645

2011

M

1

AS Maraton maturi pls.

5

Lupastean Aurel

TM

578018

2014

M

1

Maraton tineret

5

Stan M. + Ilie M.

TM

377067

2012

F

1

AS Speed maturi pls.

6

Birnoiu Nicu

TM

311837

2011

M

1

AS Maraton maturi pls.

6

Cabau Florian

TM

418482

2013

F

1

Fond maturi

6

Curea C-tin + Dinu

TM

581318

2014

M

1

Maraton tineret

6

Karscu Alin & Cosmin

TM

409034

2013

M

1

Maraton national maturi

6

Karscu Alin & Cosmin

TM

581514

2014

M

1

AS Maraton tineret

7

Cabau Florian

TM

385388

2012

F

1

AS fond maturi

7

Karscu Alin & Cosmin

TM

314358

2011

M

1

AS Maraton maturi pls.

8

Ticu Marian

TM

534891

2014

F

1

Maraton extrem tineret

9

Cabau Florian

TM

175404

2015

P

1

Viteza pui

9

Curea C-tin + Dinu

TM

314006

2011

M

1

Maraton extrem maturi pls.

9

Gorduna Laurentiu

TM

715518

2014

M

1

AS Maraton tineret

9

Karscu Alin & Cosmin

TM

409024

2013

M

1

Maraton extrem maturi

10

Stoici Ioan

TM

585205

2014

M

1

AS Maraton tineret

 

 

Pentru orice nelamuriri va rugam sa-l contactati pe domnul Laurentiu Gorduna, acesta fiind si cel care va duce porumbeii la expozitia provinciala.

Comitetul de conducere

 





IN ATENTIA TEHNICILOR

Responsabilii tehnici de judet sunt rugati sa bifeze porumbeii membrilor care doresc sa participe cu ei in Expozitia Nationala Columbofila a Romaniei & Expozitia Europeana de Porumbei Voiajori din 27 – 31 ianuarie 2016 ce va avea loc la Bucuresti , pina in data de 25.12.2015.

Dupa aceasta data, programul nu va mai prelua nici un porumbel.

Pentru participarea porumbeilor, la categoria standard se va face bifarea in program si nu vor putea fi bifati decat intr-o singura expo, sport sau standard. Pentru porumbeii care nu au norme la sport si au norme la standard se va trimite mail cu datele de identificare la program.fcpr@yahoo.ro .

Pentru alte informatii legate de Expozitia Standard la tel. 0741101765 - Pop Daniel

Presedinte CNS
Badea Dorel

Comunicat preluat de pe www.fcpr.ro

___________________________________________________________________

 

Pentru a respecta termenul limita, 25.12.2015, stabilit de presedintele CNS, membrii  columbofili din cadrul Asociatiei Columbofile „Voiajorul” Timis sunt rugati  sa nominalizeze porumbeii in cauza, prin trimiterea unui e-mail  sau sms catre domnul CORNEL SARBU, pana la data de 15.12.2015.

Presedinte ACV Timis,

Constantin Tanase





PREMIEREA REZULTATELOR COLUMBOFILE – 2015

MASA FESTIVA

Premierea rezultatelor columbofile pe anul 2015 va avea loc la Chisoda, in data de 19.12.2015, ora 18.00.

Membrii columbofili care doresc sa participe la masa festiva sunt rugati sa plateasaca la domnul Laurentiu Gorduna suma de 80 lei/persoana, pana la data de 01.12.2015.

Meniul este format din : aperitiv, supa, friptura cu garnitura si salata, cafea, suc, apa si bere la discretie.

Speram intr-o participare cat mai numeroasa, intr-o atmosfera totala de fair – play !

Comitetul de organizare





IMPORTANT

           Membrii columbofili din cadrul Asociatiei Columbofile „Voiajorul” Timis care  doresc sa participe la Banchetul Asociatiei Columbofile Arad, din data de 20.12.2015, sunt rugati sa platesca suma de 80 lei/persoana, la domnul Laurentiu Gorduna, pana la data de 30.11.2015.

 

Presedinte,

Constantin Tanase





IN ATENTIA RESPONSABILILOR TEHNICI SI MEMBRILOR COLUMBOFILI

Responsabilii tehnici de judet cat si membrii FNCPR sunt rugati sa verfice daca apar greseli sau omisiuni in Catalogul 2015.

Aceste greseli sau omisiuni vor fi remediate pana cel tarziu 22.11.2015, se va trimite e-mail cu datele de identificare la program.fcpr@yahoo.ro, dupa aceasta data nu se mai accepta reclamatii.

Presedinte CNS
Badea Dorel

 

 





Proces Verbal

de sedinta din data de 08.11.2015

 

            Sedinta a fost convocata de catre Asociatia Columbofila Arad, in calitate de organizator al Expozitiei Provinciale a zonei de Vest, in vederea stabilirii conditiilor de participare.

            Astfel, s-au decis urmatoarele:

Expozitia Provinciala se va organiza la Arad, in data de 12.12.2015, la Sala Sporturilor Arad. La acest eveniment vor participa judetele zonei Vest: Caras, Timis, Arad, Bihor, Satu Mare, Salaj si Maramures.

Pentru a se putea organiza acest eveniment la un nivel inalt, fiecare judet va contribui cu suma de 1000 lei, iar FNCPR cu suma de 7000 lei, urmand ca la final asociatia organizatoare sa prezinte dosarul complet privind cheltuielile de organizare.

Pentru aceasta, fiecare judet va achita suma de 1000 lei catre Asociatia Arad pina la data de 20.11.2015. In caz ca vreuna din asociatii nu plateste aceasta suma, porumbeii acestora vor fi scosi din Campionatul Provincial 2015.

Judetele vor beneficia de:

-         cazare 2 pers/2 nopti/judet

-         banchet 2 persoane/judet

-         porumbei in expo gratis

-         catalog

-         cupe locul 1,2,3 – 1 an si 2 ani palmares (5000 lei )

-         chirie sala – 1000 lei

-         paza porumbei

In expozitia Provinciala vor fi prezenti un numar de 240 porumbei, 33 porumbei/judet, fiecare judet fiind reprezentat de cel mai bun lot al sau.

Primirea porumbeilor va avea loc vineri 11.12.2015 intre orele 17-20. Porumbeii care vor fi prezenti in expozitie vor  fi  insostiti de certificate sanitar veterinar si fisa de expozitie, obligatoriu color si infoliata.

Program expozitie:

-         vineri     11.12.2015 -       orele 17-20 – primirea porumbeilor

-         sambata 12.12.2015 -       ora 9.00 deschiderea oficiala

-  orele  9.00 – 16 – vizitarea expozitiei

-  ora 19 – Banchetul Provincial

-         duminica 13.12.2015 -    orele  09-11 – vizitarea expozitiei

-           ora 12 – predarea porumbeilor

Reprezentantii fiecarei Asociatii (2 pers/jud) vor beneficia de cazare gratuita cu mic dejun inclus, la Hotel CRISANA situat in Arad, str. PetruRares, nr. 24 si de cate un bilet  la banchetul de premiere.

Banchetul zonal va fi in data de 12.12.2015 in cadrul Restaurantului Laser si va costa 80 lei/persoana. Pentru aceasta presedintii de judet vor anunta numarul de participanti/judet pina la data de 01.12.2015 catre PescaruAlexandru, tel: 0721338910.

In cadrul Banchetului va avea loc Premierea Campionilor Provinciali cu CUPE  locurile 1,2 si 3 la fiecare categorie in parte, atat pe un an cat si pe doi ani.

Organizatorii doresc sa efectueze o licitatie, in cadrul Banchetului Provincial, cu 5 porumbei de valoare, fara comision, suma obtinuta intorcandu-se spre proprietar. Pentru aceasta, cei care doresc, vor trimite pedigreele pe adresa o_c_a2001@yahoo.com, urmand ca o comisie sa selecteze atent cei 5 porumbei care vor face obiectul licitatiei.

                                                                                  Organizator:

                                                                       Asoc. Col. Voiajorul Arad

 

 

 

 





CONVOCATOR

 

 Membrii comitetului de conducere al Asociatiei Columbofile „Voiajorul” Timis sunt invitati sa participe in data de 02.11.2015, orele 18.00, la Chisoda, pentru a lua parte la sedinta comitetului.

Pe ordinea de zi sunt propuse subiecte referitoare la:

-         Informarea presedintelui cu privire la problemele urgente care trebuie rezolvate in luna noiembrie (cumpararea de cupe pentru premierea anuala, stabilirea datei si locatiei pentru banchet, alte probleme curente) ;

-         Stabilirea persoanelor care se vor implica direct in rezolvarea problemelor mentionate;

-         Informarea domnului Laurentiu Gorduna, cu privire la stadiul platilor membrilor columbofili pentru anul columbofil 2016;

-         Diverse – probleme organizatorice – propuneri pentru alte activitati identificate de participanti, care trebuie desfasurate in perioada imediat urmatoare.

                                                  

                                                                  Presedinte,

                                                            Constantin Tanase

 

 

 

 

 





COTIZATIE FNCPR

 PLATA INELE

 PRIMA TRANSA - TAXA ZBOR - 2016

Membrii columbofili din cadrul Asociatiei Judetene „Voiajorul” Timis care doresc sa participe la concursurile columbofile din anul 2016, sunt asteptati duminica, 18.10.2015, la Chisoda, in intervalul orar 10.00 – 12.00, pentru plata urmatoarelor taxe columbofile:

Cotizatie FNCPR – 65 lei;

Plata inele – 0,6 lei/inel;

Transa 1 din taxa de zbor/2016 – 100 lei.

Taxele mentionate vor fi stranse de domnul Laurentiu Gorduna, urmand a fi depuse ulterior in contul FNCPR si contul asociatiei judetene. Acesta a acceptat - cu  titlu provizoriu - sa desfasoare activitatea mentionata, pana in luna ianuarie, cand va avea loc adunarea generala, context in care va fi ales noul administrator al asociatiei, ca urmare a demisiei domnului Cristea Sabin.

Membrii columbofili care doresc sa ocupe functia de administrator al asociatiei judetene sunt invitati sa informeze in scris comitetul de conducere.

Comitetul de conducere informeaza membrii columbofili ca nu va mai exista o alta ocazie de plata a taxelor columbofile in anul 2015, iar plata ulterioara a cotizatiei anuale catre FNCPR, presupune o penalizare de 10 lei/membru columbofil. De asemenea, plata cotizatiei catre FNCPR este conditionata de plata primei transe din taxa de zbor - 2016.

Comitetul de conducere





COTIZATII SI INELE 2016

Cotizatia pentru anul 2016 este de 65 lei pentru fiecare crescator activat in programul de clasamente.

Din aceasta suma, incepand cu acest an, se vor distribui 7000 lei pentru fiecare Expozitie Provinciala, cu conditia ca si organizatorii (sau asociatiile din provincie) sa contribuie cu suma de 7000 de lei.

Astfel se va trimite spre decontare dosar cu cheltuieli (facturi) insumand suma de 14000 lei, din care 7000 vor fi suportati de catre FNCPR.

Detalii despre cheltuielile deductibile se gasesc in ultima circulara a CD a FCPR, sau la dl Bilan Florin.

Pretul unui inel pentru 2016, omologat FCI, este de 0.6 lei.

Primele 1000 de inele vor fi scoase la licitatie pe site-ul FNCPR, pentru doritori, datorita cererii mari din partea multor crescatori pentru seriile mici.

Seriile de la 1001 la 10.001 costa 1 leu bucata.

Sumele obtinute vor fi virate cu factura in contul FNCPR.

Data limita pentru plata cotizatiei de 65 lei este de 31 octombrie. Dupa aceasta data se plateste penalitate de 10 lei.

Inelele se distribuie in ordinea achitarii lor si in limita stocului disponibil.

Presedinte FNCPR
Ing. Marius Tunduc

 





FOND IHLAVA – CUPA „ZDRAVCO BOJIN”

 SAMBATA - 19.09.2015

IMBARCARE PORUMBEI – 18.09.2015

LANSARE PORUMBEI –     19.09.2015

 

Porumbeii se aduc la locul imbarcarii, VINERI, 18.09.2015, in intervalul orar 07.00. – 08.00.

Imbarcarea porumbeilor incepe la ora 07.15.

Comisiile se formeaza la fata locului, din randul membrilor prezenti la ora 07.00.

Responsabil pe Centrul de imbarcare Timisoara este domnul Laurentiu Gorduna.

Membrii columbofili care doresc sa participe la etapa de Fond – IHLAVA , altii decat cei care au platit integral suma de 300 lei/crescator, inclusiv cei din alte judete, o pot face in urmatoarele conditii:

Pentru un numar de porumbei cuprins intre 1 – 20 de porumbei, trebuie sa se achite suma de 50 lei/crescator.

Pentru un numar de porumbei cuprins intre 21 – 60 de porumbei, trebuie sa achite suma de 100 lei/crescator.

Membrii columbofili care doresc sa participe la etapa DERBY – IHLAVA, intr-un sistem organizat de premiere, (vor fi premiate primele 10 locuri), trebuie sa achite suplimentar 50 lei/echipa, pentru doua echipe, 100 lei, etc.

Succes tuturor participantilor !

Comitetul de conducere





PUI – 2015

KECSKEMET  – SAMBATA - 12.09.2015

IMBARCARE PORUMBEI – 11.09.2015

LANSARE PORUMBEI –     12.09.2015

 

Porumbeii se aduc la locul imbarcarii, VINERI, 11.09.2015, in intervalul orar 18.00. – 18.30.

Imbarcarea porumbeilor incepe la ora 18.00.

Comisiile se formeaza la fata locului, din randul membrilor prezenti la ora 18.00.

Responsabil pe Centrul de imbarcare Timisoara este domnul Laurentiu Gorduna.

 

Comitetul de conducere

 

 





PRECIZARI IMPORTANTE

Membrii columbofili care nu au participat pana la aceasta data la concursurile cu puii, o pot face incepand cu etapa de concurs KECSKEMET, in urmatoarele conditii:

Cei care doresc sa participe la cele 4 concursuri ramase, prin cronometrarea cu ceasuri electronice, trebuie sa plateasca suma de 200 lei, indiferent de numarul porumbeilor angajati.

Cei care nu doresc sa cronometreze porumbeii, pot participa, fara cipuri, pentru suma de 50 lei/etapa (concurs de viteza) si un numar maxim de 50 porumbei. 

Membrii columbofili care vor sa participe cu un numar mai mare de 50 de porumbei, trebuie sa achite suma de 100 lei/etapa          (concurs de viteza ).

La etapa de FOND - JIHLAVA nu se poate participa cu porumbei care nu au cipuri . 

Porumbeii fara cipuri vor fi introdusi in masina de transport dupa finalizarea imbarcarii porumbeilor cu cipuri. 

Cei care doresc sa participe la etapa de Fond – JIHLAVA, altii decat cei care au platit integral suma de 300 lei/crescator, inclusiv cei din alte judete, o pot face in urmatoarele conditii:

Pentru un numar de porumbei cuprins intre 1 – 20 de porumbei, trebuie sa se achite suma de 50 lei/crescator.

Pentru un numar de porumbei cuprins intre 21 – 60 de porumbei, trebuie sa achite suma de 100 lei/crescator.

Membrii columbofili care doresc sa participe la etapa DERBY – JIHLAVA, intr-un sistem organizat de premiere, (vor fi premiate primele 10 locuri), trebuie sa achite suplimentar 50 lei/echipa, pentru doua echipe, 100 lei, etc.

Regulile de premiere sunt aceleasi ca in anul 2014 si vor fi postate in curand pe site-ul asociatiei.

Nota : Desi in anul 2014, costul/crescator pentru etapele de concurs cu puii, mai putin etapa de fond, a fost tot 300 lei, anul acesta comitetul de conducere incearca participarea tuturor membrilor care au achitat integral suma de 300 lei, la toate concursurile, inclusiv cea de fond.

In cazul in care banii stransi de la membrii participanti la concursurile cu puii, nu ajung pentru realizarea tuturor etapelor de concurs, membrii columbofili din judetul Timis, participanti la etapa de fond,  trebuie sa achite la o data ulterioara stabilita de comitet, o suma de maxim 20 -30 lei/crescator, necesara pentru realizarea concursurilor prevazute in planul de zbor.

Comitetul de conducere





PUI – 2015

 

DABAS  – DUMINICA - 06.09.2015

 

IMBARCARE PORUMBEI – 05.09.2015

LANSARE PORUMBEI –     06.09.2015

 

Porumbeii se aduc la locul imbarcarii, SAMBATA, 05.09.2015, in intervalul orar 18.00. – 18.30.

Imbarcarea porumbeilor incepe la ora 18.00.

Comisiile se formeaza la fata locului, din randul membrilor prezenti la ora 18.00.

Porumbeii pot fi introdusi in masina de transport numai cu cipuri si plata anticipata a taxei de participare la concursurile cu puii, in cuantum de 300 lei/crescator.

Comitetul de conducere nu admite derogari de la hotararile luate.

Responsabil pe Centrul de imbarcare Timisoara este domnul Laurentiu Gorduna.

 

Comitetul de conducere

 

 





PUI – 2015

 

ABDA  – SAMBATA - 29.08.2015

 

IMBARCARE PORUMBEI – 28.08.2015

LANSARE PORUMBEI –     29.08.2015

 

Porumbeii se aduc la locul imbarcarii, VINERI, 28.08.2015, in intervalul orar 16.00. – 16.30.

Imbarcarea porumbeilor incepe la ora 16.00.

Comisiile se formeaza la fata locului, din randul membrilor prezenti la ora 16.00.

Porumbeii pot fi introdusi in masina de transport numai cu cipuri si plata anticipata a taxei de participare la concursurile cu puii, in cuantum de 300 lei/crescator.

Comitetul de conducere nu admite derogari de la hotararile luate.

Responsabil pe Centrul de imbarcare Timisoara este domnul Laurentiu Gorduna.

 

Comitetul de conducere

 

 





PUI – 2015

DABAS  – DUMINICA - 23.08.2015

IMBARCARE PORUMBEI – 22.08.2015

LANSARE PORUMBEI –     23.08.2015

 

Porumbeii se aduc la locul imbarcarii, SAMBATA, 22.08.2015, in intervalul orar 18.00. – 18.30.

Imbarcarea porumbeilor incepe la ora 18.00.

Comisiile se formeaza la fata locului, din randul membrilor prezenti la ora 18.00.

Porumbeii pot fi introdusi in masina de transport numai cu cipuri si plata anticipata a taxei de participare la concursurile cu puii, in cuantum de 300 lei/crescator.

Comitetul de conducere nu admite derogari de la hotararile luate.

Responsabil pe Centrul de imbarcare Timisoara este domnul Laurentiu Gorduna.

 

Comitetul de conducere

 

 





PUI – 2015

 

KECSKEMET  – 15.08.2015

 

IMBARCARE PORUMBEI –14.08.2015

LANSARE PORUMBEI – 15.08.2015

 

Porumbeii se aduc la locul imbarcarii, VINERI, 14.08.2015, in intervalul orar 18.45. – 19.30.

Imbarcarea porumbeilor incepe la ora 19.00.

Comisiile se formeaza la fata locului, din randul membrilor prezenti la ora 19.00.

Porumbeii pot fi introdusi in masina de transport numai cu cipuri si plata anticipata a taxei de participare la concursurile cu puii, in cuantum de 300 lei/crescator.

Comitetul de conducere nu admite derogari de la hotararile luate.

Responsabil pe Centrul de imbarcare Timisoara este domnul Laurentiu Gorduna.

 

Comitetul de conducere

 

 





PUI – 2015

 

KISKUNFELEGYHAZA – 09.08.2015

 

IMBARCARE PORUMBEI – 08.08.2015

LANSARE PORUMBEI – 09.08.2015

 

Porumbeii se aduc la locul imbarcarii, sambata, 08.08.2015, in intervalul orar 16.45. – 17.30.

Imbarcarea porumbeilor incepe la ora 17.00.

Comisiile se formeaza la fata locului, din randul membrilor prezenti la ora 17.00.

Porumbeii pot fi introdusi in masina de transport numai cu cipuri si plata anticipata a taxei de participare la concursurile cu puii, in cuantum de 300 lei/crescator.

Comitetul de conducere nu admite derogari de la hotararile luate.

Responsabil pe Centrul de imbarcare Timisoara este domnul Laurentiu Gorduna.

 

Comitetul de conducere

 

 





PRECIZARI PENTRU CONCURSURILE CU PUII - 2015

Domnul CRISTEA SABIN, si-a dat demisia, din functia de membru al comitetului de conducere si de administrator al asociatiei judetene, incepand cu data de 01.08.2015.

Pana la alegerea unei persoane care sa preia gestiunea financiar-contabila, domnul GORDUNA LAURENTIU, a acceptat sa se ocupe de administrarea sumelor de bani care vor fi incasate de la membrii columbofili care vor participa la concursurile cu puii – 2015.

Taxa pentru un membru columbofil este de 300 lei si reprezinta costurile cu organizarea etapelor din planul de zbor -2015.

Membrii columbofili care doresc sa participe la concursurile mentionate sunt rugati sa achite suma de 300 lei, la domnul GORDUNA LAURENTIU (0761 619 403).

Columbofilii care nu achita aceasta suma pana la prima etapa de concurs, din data de 09.08.2015 nu pot participa la etapa in cauza.

*Comitetul de conducere solicita membrilor columbofili care doresc sa ocupe functia de administrator al asociatiei judetene si implicit de membru in comitetul de conducere, sa-si manifeste intentia, in scris, iar cererea sa fie depusa la domnul HANCIU FLORIN, la sediul asociatiei din Chisoda.

 

PLAN DE ZBOR PUI 2015

Etapa

Localitatea lansare

Data

Distanta Timisoara

Categorie

Imbarcare

Etapa 1

KISKUNFELEGYHAZA

09.08.2015

145

VITEZA

Timisoara,Lovrin

Etapa 2

KECSKEMET

16.08.2015

170

VITEZA

Timisoara,Lovrin

Etapa 3

DABAS

23.08.2015

218

VITEZA-DEMIFOND

Timisoara,Lovrin

Etapa 4

ABDA

30.08.2015

350

VITEZA-DEMIFOND

Timisoara,Lovrin

Etapa 5

DABAS

05.09.2015

218

VITEZA-DEMIFOND

Timisoara,Lovrin

 *

JIHLAVA

05.09.2015

570

DEMIFOND-FOND

*DERBY  CARAS SEVERIN

Etapa 6

KECSKEMET

12.09.2015

170

VITEZA

Timisoara,Lovrin

Etapa 7

JIHLAVA

19.09.2015

570

DEMIFOND-FOND

DERBY  TIMIS

Etapa 8

KECSKEMET

26.09.2015

170

VITEZA

Timisoara,Lovrin

Etapa 9

DABAS

03.10.2015

218

VITEZA-DEMIFOND

Timisoara,Lovrin

 *

JIHLAVA

03.10.2015

570

DEMIFOND-FOND

*DERBY  ARAD

 

Comitetul de conducere





DESIGILARE -  BERLIN  NATIONAL -  2015 SI ABDA - MIERCURI, 29.07.2015, ORA 18.00





ANUNT DESIGILARE CEASURI - CONCURS ABDA

Pentru concursul ABDA, ceasurile se desigileaza la aceeasi data si ora cu concursul BERLIN, care va fi stabilita de organizatorul etapei.

 

Presedinte,

Constantin Tanase





ABDA - 25.07.2015

(ultima etapa - maturi 2015)

IMBARCAREA PORUMBEILOR - VINERI - 24.07.2015, ORA 17.00

FINALIZARE IMBARCARE - ORA 18.00

LANSAREA PORUMBEILOR - SAMBATA - 25.07.2015

Comisiile se formeaza la locul imbarcarii, in functie de ordinea sosirii porumbeilor.

Responsabil de imbarcare este domnul  Marian Ilie.

Comitetul de conducere

 





BERLIN NATIONAL – 2015

 

Pentru ca porumbeii sa ajunga in timpul cel mai scurt pe locul de lansare si cu intentia declarata de domnul Marius Tunduc, de a lansa porumbeii, vineri, 24.07.2015, programul de imbarcare pentru Centrul Timisoara, este urmatorul :

Membrii columbofili care sunt in comisii aduc porumbeii miercuri, 22.07.2015, in intervalul orar 12.00 – 12.25.

Comisiile incep verificarea si imbarcarea porumbeilor la ora 12.30.

Ceilalti membri columbofili aduc porumbeii in intervalul orar 13.00 – 14.00.

Clemarea si imbarcarea porumbeilor trebuie sa se finalizeze la ora 15.30.

Au fost anuntati un numar de 650 de porumbei.

Masina care preia porumbeii din Timisoara, trebuie sa plece de la Chisoda la ora 16.00.

Comisiile de verificare, clemare si imbarcare a porumbeilor vor fi formate din urmatorii columbofili :

Karscu Alin, Curea Constantin, Sarbu Cornel, Gorduna Laurentiu, Gligor Igor, Sabadis Ioan, Iancu Tiberiu, la care se adauga o echipa din randul membrilor din Lovrin, pentru ceasurile marca Benzing.

Vintila Dorin, Stan Mircea, Ursachi Radu, Gagiu Constantin, Jebelean Ioan, Stoici Ioan, Dukai Ladislau, Perva Iosif, Barnoiu Nicu, la care se adauga o echipa din randul membrilor columbofili din Lovrin, pentru ceasurile marca Bricon.

Responsabil de imbarcare este Constantin Tanase.

Delegat- lansator este domnul Petre Jucsor.

Membrii columbofili din comisii trebuie sa ramana la locul imbarcarii pana in momentul plecarii masinii care transporta porumbeii.

Membrii columbofili participanti sunt rugati sa manifeste responsabilitate si rigoare in derularea procedurilor specifice imbarcarii porumbeilor.

Succes tuturor columbofililor participanti !

 

Presedinte,

Constantin Tanase





ESTIMARE NUMAR DE PORUMBEI PENTRU CONCURSUL BERLIN - NATIONAL

 

Membrii columbofili care nu anunta pana duminica, 19.07.2015, ora 20.00, numarul de porumbei cu care vor participa la concursul BERLIN NATIONAL - 2015, nu vor avea asigurate locuri de participare la concursul mentionat.

Presedinte,

Constantin Tanase 





KECSKEMET - 18.07.2015

IMBARCARE - VINERI - 17.07.2015 - ORA  19.00 

(Masina pleaca din Timisoara la ora 20.00.)

LANSARE - SAMBATA - 18.07.2015





TABOR – 18.07.2015

IMBARCARE PORUMBEI – JOI – 16.00

LANSARE PORUMBEI- SAMBATA – 18.07.2015

JOI – ESTIMARE PARTICIPANTI / NUMAR DE PORUMBEI LA CONCURSURILE CU PUII - 2015

 

Activitatea de verificare si imbarcare a porumbeilor incepe joi, 16.07.2015, ora 16.00.

Columbofilii  aduc porumbeii in intervalul orar 16.00 – 17.00.

Comisiile se formeaza la fata locului, in ordinea sosirii columbofililor participanti la etapa de Fond.

Activitatea de verificare si imbarcare a porumbeilor trebuie sa se finalizeze la ora 18.00.

Porumbeii vor fi transportati cu masina judetului Arad.

Dupa realizarea imbarcarii porumbeilor, fiecare membru columbofil este obligat sa aduca fisa de imbarcare, responsabilului de centru si sa semneze in tabelul nominal cu membrii participanti si in tabelul de sigilare/desigilare a ceasurilor constatatoare. Comitetul de conducere si responsabilul pe centru nu-si asuma raspunderea pentru situatiile in care un membru columbofil nu aduce personal fisa si nu se regaseste pe documentele mentionate, fapt care atrage scoaterea din concursul respectiv.

Responsabil de imbarcare este Constantin Tanase.

Delegat – lansator pentru aceasta etapa este domnul  JUCSOR PETRE.

Comitetul de conducere solicita tuturor membrilor columbofili respectarea prevederilor Regulamentului National Sportiv referitor la verificarea si imbarcarea porumbeilor. Orice abatere de la regulament se sanctioneaza conform precizarilor R.N.S.

Succes tuturor columbofililor din Asociatia Columbofila „Voiajorul” Timis !

 

Comitetul de conducere

 





DABAS – 10.07.2015

 

VINERI, 10.07.2015, ora 19.30 -   IMBARCARE PORUMBEI pentru etapa DABAS.

Comisiile de verificare si imbarcare porumbei se constituie la fata locului, in ordinea sosirii membrilor columbofili participanti.

Responsabil pe Centrul de imbarcare Timisoara pentru aceasta etapa este domnul ILIE MARIAN.

 

Comitetul de conducere

 





MIERCURI, 08.07.2015, ORA 21.00 - DESIGILARE CEASURI 





LUNI, 06.07.2015 - NU SE DESIGILEAZA CEASURILE. MARTI SAU MIERCURI. 

 

 





SCHWERIN NATIONAL

 

 PORUMBEII AU FOST LANSATI VINERI, 03.07.2015, ORA 06.20.





COMISII DE VERIFICARE SI IMBARCARE PORUMBEI

pentru TAUCHA 2 (LEIPZIG ) si TABOR 4

 

IMBARCARE PORUMBEI PENTRU MARATON TAUCHA:

JOI – 02.07.2015 – ORA 08.30

LANSARE PORUMBEI: SAMBATA – 04.07.2015

IMBARCARE PORUMBEI PENTRU FOND TABOR 4:

JOI – 02.07.2015 – ORA 11.30

LANSARE PORUMBEI : SAMBATA- 04.07.2015

 

Nr. Crt.

BENZING

BRICON

OBSERVATII

1

GORDUNA LAURENTIU

VINTILA DORIN

 

2

KARSCU ALIN

URSACHI RADU

 

3

GLIGOR IGOR

DUKAI LADISLAU

 

4

DAVID IONEL

ALAMUREANU ILIE

 

5

SARBU CORNEL

STAN MIRCEA

 

6

STIOPU IOAN

BARNOIU NICU

 

7

VUCAN CRISTIAN

ZUBA LUCIAN

 

8

SABADIS IOAN

STOIN SERGIU

 

9

MARINCUS DOREL

IONELE CATALIN

 

10

columbofil Lovrin

LUPSE DECEBAL

 

11

columbofil Lovrin

ILIA MARCEL

 

12

columbofil Lovrin

BUGARIN REMUS

 

Membrii columbofili care sunt in comisiile de verificare si imbarcare porumbei trebuie sa se prezinte si la desigilarea ceasurilor pentru realizarea operatiunilor specifice desigilarii.

Membrii columbofili care sunt in comisiile pentru cele doua etape, dar nu participa la etapa FOND TABOR 4, vor fi inlocuiti de alti columbofili prezenti la fata locului.

Membrii columbofili mentionati in comisii care nu participa personal sau prin inlocuitor, nu introduc porumbeii la etapa in cauza.

Membrii columbofili care sunt in comisii aduc porumbeii pentru etapa MARATON TAUCHA,  in intervalul orar  08.00 – 08.20.

Activitatea de verificare si imbarcare a porumbeilor  pentru membrii din comisii  incepe la ora 08.30.

Columbofilii care nu sunt in comisii aduc porumbeii in intervalul orar 08.30 – 09.30.

Activitatea de verificare si imbarcare a porumbeilor trebuie sa se finalizeze la ora 11.00.

Porumbeii participanti la etapa de maraton vor fi transportati cu masina judetului Arad.

Delegat – lansator pentru etapa MARATON  TAUCHA este domnul...

Pana la data de 01.07.2015, ora 08.30, nu exista persoane interesate de a participa in aceasta calitate la etapa mentionata. Decontul pentru aceste servicii este 500 lei/etapa.

Delegat – lansator pentru etapa FOND TABOR este domnul JUCSOR PETRE.

Responsabil de imbarcare este Constantin Tanase.

 

Dupa realizarea imbarcarii porumbeilor, fiecare membru columbofil este obligat sa aduca fisa de imbarcare responsabilului de centru si sa semneze in tabelul nominal cu membrii participanti si in tabelul de sigilare/desigilare a ceasurilor constatatoare. Comitetul de conducere si responsabilul pe centru nu-si asuma raspunderea pentru situatiile in care un membru columbofil nu aduce personal fisa si nu se regaseste pe documentele mentionate, fapt care atrage scoaterea din concursul respectiv.

Comitetul de conducere solicita tuturor membrilor columbofili respectarea prevederilor Regulamentului National Sportiv referitor la verificarea si imbarcarea porumbeilor. Orice abatere de la regulament se sanctioneaza conform precizarilor R.N.S.

Succes tuturor columbofililor din Asociatia Columbofila „Voiajorul” Timis !

Comitetul de conducere

 

 





DELEGAT LANSATOR TAUCHA (LEIPZIG)

 

Pana la data de 30.06.2015, ora 08.00, nu exista niciun membru columbofil din cadrul asociatiei noastre, interesat de a merge ca delegat – lansator la etapa de maraton TAUCHA, din aceasta saptamana.

Asociatia judeteana Timis deconteaza pentru aceste servicii suma de 500 lei/etapa.

Persoanele interesate sunt rugate sa sune de urgenta la numarul de telefon 0722 896688.

 

Presedinte,

Constantin Tanase





MARATON NATIONAL SCHWERIN

 

Imbarcarea porumbeilor pentru concursul SCHWERIN se realizeaza in data de 30.06.2015, in intervalul orar 15.00 – 17.00.

Membrii comisiilor trebuie sa ajunga la locul imbarcarii la ora 14.45.

Comisiile vor fi formate din membrii columbofili mentionati mai jos, la care se adauga alti membri columbofili din judetul Timis si Arad.

Pentru ceasurile BRICON: Stan Mircea, Vintila Dorin, Gagiu Constantin, Ticu Marian, Zuba Lucian, Striblea Samuel.

Pentru ceasurile BENZING : Karscu Alin, Curea Constantin, Kapusi Ludovic, Man Vasile, Stiopu Ioan, Talpes Alin.

Succes tuturor participantilor !

Presedinte,

Constantin Tanase





ESTIMARE NUMAR DE PORUMBEI PENTRU CONCURSURILE SCHWERIN, TAUCHA (LEIPZIG) si TABOR

Membrii columbofili care nu anunta, numarul de porumbei cu care vor concura la concursurile  SCHWERIN, TAUCHA (LEIPZIG) si TABOR, pana la data de 29.06.2015, ora 19.00, nu vor avea asigurate locuri de participare la concursurile mentionate.

Presedinte,

Constantin Tanase

 

 





SCHWERIN NATIONAL 30 iunie 2015 – MODIFICARI IMPORTANTE

In urma discutiilor purtate intre reprezentantii asociatiilor din vestul tarii cu privire la etapa de Schwerin National s-a luat urmatoarea decizie, motivata si de faptul ca majoritatea etapelor de maraton din zona noastra au fost foarte grele:

Asociatiile Satu Mare, Maramures, Salaj si Arad vor achita 15 lei/porumbel, suma care include si premierea cu trofee ce se face la expozitia nationala.
Asociatiile Bihor, Timis si Caras, vor suporta diferenta pana la costurile finale de organizare a etapei, raportat la numarul de porumbei cu care va participa fiecare asociatie.
Centre de imbarcare se vor organiza la Caras, Timisoara si Oradea.
Crescatorii vor contribui individual cu 10 lei / membru pentru catalogul etapei. Catalogul aferent anului 2014 a fost trimis in tara de doua zile.
Asociatiile participante isi asuma responsabilitatea fotografierii porumbeilor de Top 3 centru, pentru proprii membri, in primele 7 zile dupa etapa.
Imbarcarea va avea loc marti 30 iunie astfel:
Centru Caras – ora 13.00
Centru Timis – ora 15.00
Centrul Oradea – ora 17.00

preluare de pe 

Columbofil.net





IMBARCARE PORUMBEI KECSKEMET :

VINERI, 26.06.2015, ORA 17.00

LANSARE PORUMBEI: SAMBATA, 27.06.2015

Porumbeii se aduc in intervalul orar 16.45 – 17.30.

 Activitatea de verificare si imbarcare a porumbeilor incepe la ora 17.00.

Comisiile se constituie la locul imbarcarii in functie de ordinea sosirii columbofililor.

ESTIMARE NUMAR DE PORUMBEI

PENTRU MARATON SCHWERIN

Toti membrii columbofili din asociatia judeteana Timis sunt rugati sa comunice (la etapa de Kecskemet, daca participa, eventual telefonic), pana la data de 26.06.2015, ora 19.00, numarul de porumbei cu care doreste sa participe la etapa de MARATON NATIONAL – SCHWERIN, cu imbarcare in data de 30.06.2015.

Comunicarea telefonica se face catre urmatoarele persoane :

Timisoara – Constantin Tanase;

Lovrin – Dorel Marincus;

Faget – Daniel Jucsor;

Buzias – Alin Talpes;

Gataia – Alin Karscu;

Deta – Cornel Sarbu.

Presedinte,

Constantin Tanase

 





DESIGILARE CEASURI MARATON TAUCHA  SI FOND TABOR 

LUNI, 22.06.2015, ora 18.00, se desigileaza ceasurile pentru etapa de MARATON TAUCHA si FOND TABOR.

Responsabil  tehnic,

Cornel Sarbu





PRECIZARI TABOR 3

Imbarcarea porumbeilor pentru etapa de FOND - TABOR 3 se va realiza vineri, 19.06.2015, incepand cu ora 12.00. Precizarea este valabila pentru toti columbofilii din centrele de imbarcare Timisoara si Lovrin.

Se estimeaza un numar de 1500 - 1600 porumbei, dintre care 715 pe centrul de imbarcare Lovrin.

Decizia a fost luata din considerente tehnice, ambele asociatii, Timis si Arad, imbarcand la aceeasi ora, tinand cont ca in aceeasi zi vor fi lansati porumbeii imbarcati pentru etapa de maraton - LEIPZIG.

Membrii columbofili din Faget sunt asteptati sa ajunga la locul imbarcarii inante de ora 12.00, in conditiile in care doresc sa imbarce porumbeii in timpul cel mai scurt, tinand cont de distanta pe care o au de parcurs la intoarcerea catre casa.

Lansarea porumbeilor, pentru etapa de FOND -TABOR 3 este preconizata pentru duminica.

Responsabil de imbarcarea porumbeilor pe centrul Timisoara este Constantin Tanase, iar pe centrul Lovrin, domnul Dorel Marincus.

Delegat - lansator pentru aceasta etapa este domnul ZENO JUCSOR .

Comisiile pentru verificarea si imbarcarea porumbeilor sunt aceleasi ca la etapa de maraton, iar acolo unde sunt lipsa membri columbofili din cauza faptului ca nu participa la aceasta etapa, se vor face completari din randul celor prezenti la locul imbarcarii.

Presedinte,

Constantin Tanase





COMISII DE VERIFICARE SI IMBARCARE PORUMBEI

pentru LEIPZIG 1 si TABOR 3

 

IMBARCARE PORUMBEI PENTRU LEIPZIG:

MIERCURI – 17.06.2015

LANSARE PORUMBEI: VINERI – 19.06.2015

 

Nr. Crt.

BENZING

BRICON

OBSERVATII

1

GORDUNA LAURENTIU

VINTILA DORIN

 

2

KARSCU ALIN

URSACHI RADU

 

3

JUCSOR RAUL

ALAMUREAN ILIE

 

4

TALPES ALIN

TURCITU GABRIEL

 

5

IANCU TIBERIU

DUNGA GHEORGHE

 

6

MIHAILEANU CRISTIAN

GAGIU CONSTANTIN

 

7

GLIGOR IGOR

JUCSOR PATRIK MATEI

 

8

TALPES OVIDIU

STOIN SERGIU

 

9

MARINCUS DOREL

STAN MIRCEA

 

10

GOGUT ALIN

IONELE CATALIN

 

11

NECHIFOR BOGDAN

PERVA IOSIF

 

12

FASIE DANIEL

STOICI IOAN

 

Membrii columbofili care sunt in comisiile de verificare si imbarcare porumbei trebuie sa se prezinte si la desigilarea ceasurilor pentru realizarea operatiunilor specifice desigilarii.

Membrii columbofili care sunt in comisii aduc porumbeii pentru etapa LEIPZIG 1,  in intervalul orar 06.45 – 07.00.

Activitatea de verificare si imbarcare a porumbeilor  pentru membrii din comisii  incepe la ora 07.00.

Columbofilii care nu sunt in comisii aduc porumbeii in intervalul orar 08.00 – 09.30.

Activitatea de verificare si imbarcare a porumbeilor trebuie sa se finalizeze la ora 11.00.

Dupa realizarea imbarcarii porumbeilor, fiecare membru columbofil este obligat sa aduca fisa de imbarcare responsabilului de centru si sa semneze in tabelul nominal cu membrii participanti si in tabelul de sigilare/desigilare a ceasurilor constatatoare. Comitetul de conducere si responsabilul pe centru nu-si asuma raspunderea pentru situatiile in care un membru columbofil nu aduce personal fisa si nu se regaseste pe documentele mentionate, fapt care atrage scoaterea din concursul respectiv.

Responsabil de imbarcare este Constantin Tanase.

Delegat – lansator pentru aceasta etapa este domnul JUCSOR PETRE.

Comitetul de conducere solicita tuturor membrilor columbofili respectarea prevederilor Regulamentului National Sportiv referitor la verificarea si imbarcarea porumbeilor. Orice abatere de la regulament se sanctioneaza conform precizarilor R.N.S.

Succes tuturor columbofililor din Asociatia Columbofila „Voiajorul” Timis !

Comitetul de conducere

 





ABDA – VITEZA - DEMIFOND

IMBARCARE PORUMBEI  : VINERI – 12.06.2015

LANSARE PORUMBEI  :       SAMBATA – 13.06.2015

 

Nr. Crt.

BENZING

BRICON

BRICON FAGET/MEGA

1

IANCU TIBERIU

STOIN SERGIU

 

2

TANASE ALIN – DORU

VINTILA DORIN

 

3

DAVID IONEL

GHILEZAN GABRIEL

 

4

GLIGOR IGOR

URSACHI RADU

 

5

LEONTE EMANUEL

GAGIU COSTEL

 

6

 

ALAMUREAN ILIE

 

7

 

BUGARIN REMUS

 

8

 

JEBELEAN IOAN

 

9

   

 

10

   

 

11

   

 

12

   

 

Membrii columbofili care sunt in comisii aduc porumbeii pentru etapa ABDA, VINERI, 12.06.2015,  in intervalul orar 16.40 – 16.55.

Activitatea de verificare si imbarcare a porumbeilor incepe la ora 17.00.

Columbofilii care nu sunt in comisii aduc porumbeii in intervalul orar 17.00 – 18.00.

Activitatea de verificare si imbarcare a porumbeilor trebuie sa se finalizeze la ora 19.30.

Dupa realizarea imbarcarii porumbeilor, fiecare membru columbofil este obligat sa aduca fisa de imbarcare responsabilului de centru si sa semneze in tabelul nominal cu membrii participanti si in tabelul de sigilare/desigilare a ceasurilor constatatoare. Comitetul de conducere si responsabilul pe centru nu-si asuma raspunderea pentru situatiile in care un membru columbofil nu aduce personal fisa si nu se regaseste pe documentele mentionate, fapt care atrage scoaterea din concursul respectiv.

Responsabil de imbarcare este Constantin Tanase.

Delegat – lansator pentru aceasta etapa este domnul URSACHI RADU.

Comitetul de conducere solicita tuturor membrilor columbofili respectarea prevederilor Regulamentului National Sportiv referitor la verificarea si imbarcarea porumbeilor. Orice abatere de la regulament se sanctioneaza conform precizarilor R.N.S.

Succes tuturor columbofililor din Asociatia Columbofila „Voiajorul” Timis !

Comitetul de conducere





IMPORTANT

Comitetul de conducere solicita membrilor columbofili interesati de a merge in calitate de delegat – lansator la cele doua etape de maraton (LEIPZIG) organizate de asociatia noastra, sa anunte telefonic (0722896688), intentia in acest sens. Plata pentru acest serviciu este de 500 lei/etapa. 

De asemenea, este nevoie de un delegat - lansator pentru etapa TABOR 3, din data de 20.06.2015. Plata pentru acest serviciu este de 450 lei/etapa.

Membrii columbofili care nu au anuntat numarul de porumbei cu care participa la etapele de concurs TABOR 3 si LEIPZIG 1, sunt rugati sa comunice aceste date pana la data de 12.06.2015.

Comitetul de conducere

 




TABOR 2 – 06.06.2015

Desigilarea ceasurilor se realizeaza LUNI, 08.06.2015, ora 18.00.

Toti membrii columbofili trebuie sa comunice LUNI, ora 18.00, numarul porumbeilor cu care vor participa la etapa urmatoare, din data de 13.06.2015, pentru o evaluare corecta a repartizarii porumbeilor in boxele de transport.

Comunicarea se va face pe centre de imbarcare, catre responsabilii tehnici, dupa cum urmeaza :

Timisoara – KARSCU ALIN;

LOVRIN – MARINCUS DOREL.

Gruparea din localitatea FAGET comunica numarul porumbeilor prin domnul JUCSOR DANIEL.

Comitetul de conducere solicita membrilor columbofili interesati de a merge in calitate de delegat – lansator la cele doua etape de maraton (LEIPZIG) organizate de asociatia noastra, sa anunte telefonic (0722896688), intentia in acest sens. Plata pentru acest serviciu este de 500 lei/etapa.

 

Presedinte,

Constantin Tanase

 

 





MODIFICARE PROGRAM ORAR DE IMBARCARE - TABOR 2 - JOI - 04.06.2015

IMBARCARE PORUMBEI PENTRU MEMBRII COLUMBOFILI DIN COMISII - 17.00 - 18.00

MEMBRII COLUMBOFILI CARE NU SUNT IN COMISII - 18.00 - 19.30 

 

 

TABOR 2

IMBARCARE PORUMBEI  : JOI – 04.06.2015

LANSARE PORUMBEI  :       SAMBATA – 06.06.2015

Membrii columbofili care sunt in comisiile de verificare si imbarcare porumbei trebuie sa se prezinte si la desigilarea ceasurilor pentru realizarea operatiunilor specifice desigilarii.

Membrii columbofili care sunt in comisii aduc porumbeii pentru etapa TABOR 2 , JOI, 04.06.2015,  in intervalul orar 15.40 – 15.55.

Activitatea de verificare si imbarcare a porumbeilor incepe la ora 16.00.

Columbofilii care nu sunt in comisii aduc porumbeii in intervalul orar 17.00 – 18.00.

Activitatea de verificare si imbarcare a porumbeilor trebuie sa se finalizeze la ora 19.30.

Dupa realizarea imbarcarii porumbeilor, fiecare membru columbofil este obligat sa aduca fisa de imbarcare responsabilului de centru si sa semneze in tabelul nominal cu membrii participanti si in tabelul de sigilare/desigilare a ceasurilor constatatoare. Comitetul de conducere si responsabilul pe centru nu-si asuma raspunderea pentru situatiile in care un membru columbofil nu aduce personal fisa si nu se regaseste pe documentele mentionate, fapt care atrage scoaterea din concursul respectiv.

Responsabil de imbarcare este Constantin Tanase.

Delegat – lansator pentru aceasta etapa este domnul Ursachi Radu.

Comitetul de conducere solicita tuturor membrilor columbofili respectarea prevederilor Regulamentului National Sportiv referitor la verificarea si imbarcarea porumbeilor. Orice abatere de la regulament se sanctioneaza conform precizarilor R.N.S.

Succes tuturor columbofililor din Asociatia Columbofila „Voiajorul” Timis !

Comitetul de conducere

 





Anuntare porumbei

 

Anuntare porumbei prin SMS la 1220

1. Pentru a putea anunta porumbeii, numarul de telefon al fiecarui crescator trebuie introdus in programul de clasamente de tehnicul judetului.

2. Trebuie sa aveti credit sau sa fiti abonati la una din cele 3 retele disponibile (vodafone, cosmote, orange).

3. Intr-un SMS se va anunta DOAR UN PORUMBEL!

4. Numarul de telefon poate fi schimbat oricand de tehnicul de judet chiar si cu cateva minute inaintea anuntarii porumbeilor.

5. De pe un numar de telefon, UN SINGUR CRESCATOR POATE ANUNTA PORUMBEI!

6. Numarul la care se vor anunta primii doi porumbei la fond si maraton este 1220!

7. Costul unui SMS este de 0,25 EUR.

8. Nu puteti trimite SMS daca aveti sms-uri gratuite in pachetele de telefonie (aceste mesaje nu intra la gratuitate).

9. Textul mesajului trebuie sa inceapa neaparat cu FOND, MARATON sau CONTROL. (la concursurile de DEMIFOND+FOND se va trece doar FOND).

10. Format SMS: Tip_conc.loc_lansare.matricol.an.ora.minut.secunda.sticker

11. Exemple:

Fond.Bucuresti.123456.2011.15.30.21

Maraton.Berlin.123456.2012.17.36.24.98765 ( 98765 – seria sticker-ului se ataseaza doar la Maraton)

 





TABOR 1 – 28.05.2015

 

TABOR 1 – porumbeii au fost lansati la ora 09.00.

Desigilarea ceasurilor se face VINERI, 29.05.2015, ora 18.00.

Membrii comisiilor de imbarcare trebuie sa participe si la procedurile de desigilare.

Comitetul de conducere





ANUNTAREA PORUMBEILOR IN SEZONUL 2015

Pentru a minimiza efectele defectiunilor tehnice intampinate in anii trecuti la anuntarea porumbeilor la concursurile de FOND si MARATON, in acest an am ales ca tot ce tine de anuntarea porumbeilor, prin SMS sau Autentificare cu e-mail sa fie mutat pe un hosting extern, cu putere de calcul mai scazuta dar cu uptime garantat de 99.9% (redundanta la serviciile de internet si energie electrica + suport tehnic 24/7). 

Astfel, autentificarea cu e-mail si parola introduse in Programul National de Clasamente se va face direct la

www.anunturi-porumbei.ro

Anuntarea porumbeilor prin SMS se va face la numarul scurt 1220.

Regulile la trimiterea mesajelor au ramas neschimbate:

 

Format mesaj FOND: fond.localitate.matricol.an.ora.minut.secunda

Format mesaj MARATON: maraton.localitate.matricol.an.ora.minut.secunda.sticker

* NU ARE IMPORTANTA DACA SUNT LITERE MICI, MARI, SAU COMBINATE

 Comunicat FNCPR

 

Exemple de mesaje:

Fond.Foieni.72361.2014.17.42.11

Fond.Jihlava.42361.2014.17.41.10

Fond.Odessa.52362.2014.15.31.05

Fond.Palanca.72361.2014.17.42.11

Fond.satu mare.12461.2014.16.42.21

Fond.sulina.92321.2014.14.32.01

Fond.Cycow.52362.2014.15.31.05

Maraton.Uzdowo.985632.2014.19.21.20.XH873P98

 

ATENTIE! SMS la 1220!!!

 

 





 

ETAPA NR. 5 – TABOR

ORGANIZATOR: Asociatia Columbofila a Judetului Arad

IMBARCARE PORUMBEI :  Marti *, 26.05.2015

LANSARE PORUMBEI :  Joi*, 28.05.2015

 ( * decizie luata conform prognozei la momentul actual - Vineri, 22.05.2015, ora 17.00)

 

COMISII DE VERIFICARE SI IMBARCARE PORUMBEI

COMISII DE DESIGILARE CEASURI

Pentru TABOR 1 si TABOR 2

 

Nr. Crt.

BENZING

BRICON

OBSERVATII

1

KARSCU ALIN

VINTILA DORIN

 

2

TANASE ALIN

LUPSE DECEBAL

 

3

JUCSOR LUCAS

ALAMUREAN ILIE

 

4

VUCAN CRISTIAN

TURCITU GABRIEL

 

5

SARBU CORNEL

DUNGA GHEORGHE

 

6

KAPUSI LUDOVIC

STRIBLEA SAMUEL

 

7

GLIGOR IGOR

JUCSOR PATRIK MATEI

 

8

IANCU TIBERIU

STOIN SERGIU

 

9

HANCIU FLORIN

STAN MIRCEA

 

10

STIOP NITA

IONELE CATALIN

 

11

TALPES OVIDIU

ILIA MARCEL/SANDU CIPRIAN

 

12

MIHAILEANU CRISTIAN

MOGA CATALIN

 

 

Membrii columbofili care sunt in comisiile de verificare si imbarcare porumbei trebuie sa se prezinte si la desigilarea ceasurilor pentru realizarea operatiunilor specifice desigilarii.

Membrii columbofili care sunt in comisii aduc porumbeii pentru etapa TABOR, marti, 26.05.2015, in intervalul orar 14.40 – 14.55.

Activitatea de verificare si imbarcare a porumbeilor incepe la ora 15.00.

Columbofilii care nu sunt in comisii aduc porumbeii in intervalul orar 16.00 – 17.00.

Activitatea de verificare si imbarcare a porumbeilor trebuie sa se finalizeze la ora 19.30.

Dupa realizarea imbarcarii porumbeilor, fiecare membru columbofil este obligat sa aduca fisa de imbarcare responsabilului de centru si sa semneze in tabelul nominal cu membrii participanti si in tabelul de sigilare/desigilare a ceasurilor constatatoare. Comitetul de conducere si responsabilul pe centru nu-si asuma raspunderea pentru situatiile in care un membru columbofil nu aduce personal fisa si nu se regaseste pe documentele mentionate, fapt care atrage scoaterea din concursul respectiv.

Responsabil de imbarcare este Constantin Tanase.

Delegat – lansator pentru aceasta etapa este domnul Ursachi Radu.

Comitetul de conducere solicita tuturor membrilor columbofili respectarea prevederilor Regulamentului National Sportiv referitor la verificarea si imbarcarea porumbeilor. Orice abatere de la regulament se sanctioneaza conform precizarilor R.N.S.

Succes tuturor columbofililor din Asociatia Columbofila „Voiajorul” Timis !

 

Comitetul de conducere

 

 

 





 

ETAPA NR. 5 – TABOR

ORGANIZATOR: Asociatia Columbofila a Judetului Arad

IMBARCARE PORUMBEI :  ???

LANSARE PORUMBEI : ???

 

 

Din cauza prognozei meteo nefavorabile pentru ziua de sambata, pentru localitatea TABOR, cat si pe traseul de intoarcere al porumbeilor, Asociatia Columbofila Arad, in calitate de organizator pentru etapele de FOND – 2015, a hotarat ca decizia finala pentru stabilirea zilei de imbarcare a porumbeilor sa fie luata miercuri, 20.05.2015, ora 21.00.

 

Presedinte,

Constantin Tanase





 

COMISII DE VERIFICARE SI IMBARCARE PORUMBEI

ETAPA NR. 4 - DABAS

IMBARCARE PORUMBEI :  SAMBATA – 16.05.2015 – ora 16.00

LANSARE PORUMBEI : DUMINICA – 17.05.2015

 

Nr. Crt.

BENZING

BRICON

BRICON FAGET/MEGA

1

KARSCU ALIN*CUREA C-TIN

STOICI IOAN

 

2

KAPUSI LADISLAU

VINTILA DORIN

 

3

IANCU TIBERIU

PRIGORIANU MIHAI

 

4

DISICI MILAN

GHILEZAN GABRIEL

 

5

CRISTEA SABIN

GAGIU COSTEL

 

6

CSIPAI & FIII

TICU MARIAN

 

7

DAVID IONEL

BUGARIN REMUS

 

8

JOO ALEXANDRU

JEBELEAN IOAN

 

9

 

ZUBA LUCIAN

 

10

 

DUKAI LADISLAU

 

11

 

GURAN PETRU

 

12

 

TORAC VASILE

 

 

FOARTE IMPORTANT : Din cauza prognozei meteo pe Ungaria, toti potentialii colaboratori pentru transportul porumbeilor asociatiei noastre si-au amanat etapa cu o zi, astfel incat pana la momentul actual (vineri, 15.05.2015, ora 14.00) nu s-a putut inchiria o a doua masina.

In acest context, porumbeii pentru concursul DABAS vor fi transportati cu o singura masina, in urmatoarele conditii :

Participa doar columbofilii care si-au anuntat participarea miercuri, la momentul desigilarii ceasurilor si care sunt evidentiati pe listele intocmite in acest sens;

Nu pot fi adusi porumbei in numar mai mare decat cel comunicat;

In cazul in care responsabilul pe Centrul Lovrin confirma numarul comunicat, 1950 porumbei,  porumbeii vor fi imbarcati in boxe, la capacitatea maxima, pentru ca toti porumbeii anuntati sa participe la concurs;

In situatia in care, in cursul zilei de vineri se identifica o solutie de transport cu doua masini, acest aspect va fi comunicat membrilor columbofili in timp util, varianta care ar evita si aglomerarea porumbeilor pe lazile de transport.

*Karscu Alin – responsabil tehnic pe Centrul Timisoara, se schimba cu Curea Constantin, pentru intocmirea dosarului pe centru.

Membrii columbofili care sunt in comisii aduc porumbeii pentru etapa DABAS, sambata, 16.05.2015, in intervalul orar 15.30 – 15.55.

Daca exista situatii in care un membru columbofil este nominalizat in comisie, dar nu participa la aceasta etapa, comisia se completeaza la locul imbarcarii, din randul membrilor prezenti.

Activitatea de verificare si imbarcare a porumbeilor incepe la ora 16.00.

Columbofilii care nu sunt in comisii aduc porumbeii in intervalul orar 16.30 – 17.30.

Dupa realizarea imbarcarii porumbeilor, fiecare membru columbofil este obligat sa aduca fisa de imbarcare responsabilului de centru si sa semneze in tabelul nominal cu membrii participanti si in tabelul de sigilare/desigilare a ceasurilor constatatoare. Comitetul de conducere si responsabilul pe centru nu-si asuma raspunderea pentru situatiile in care un membru columbofil nu aduce personal fisa si nu se regaseste pe documentele mentionate, fapt care atrage scoaterea din concursul respectiv.

Responsabil de imbarcare este domnul Gorduna Laurentiu.

Delegat – lansator pentru aceasta etapa este domnul SOOS JUNG ANDREI.

Comitetul de conducere solicita tuturor membrilor columbofili respectarea prevederilor Regulamentului National Sportiv referitor la verificarea si imbarcarea porumbeilor. Orice abatere de la regulament se sanctioneaza conform precizarilor R.N.S.

Succes tuturor columbofililor din Asociatia Columbofila „Voiajorul” Timis !

 

Comitetul de conducere

 





 

IMPORTANT

 

Imbarcarea porumbeilor pentru etapa nr. 4 – DABAS, se va realiza sambata, lansarea fiind preconizata pentru duminica, cu conditia sa gasim un colaborator pentru transportul porumbeilor asociatiei noastre cu a doua masina.

Estimarea facuta miercuri seara, la momentul desigilarii ceasurilor, evidentiaza ca vom organiza un concurs cu peste 4200 porumbei (Lovrin – 1950), context in care avem nevoie de doua masini de transport.

Din cauza prognozei meteo nefavorabile pe Ungaria, principalii colaboratori ai judetului Timis in scopul transportarii porumbeilor, si-au amanat etapa nr. 4, cu o zi, sens in care, organizeaza concurs, in aceeasi zi in care dorim sa concuram si noi.

Comitetul de conducere al judetului Timis cauta solutii pentru rezolvarea acestei situatii, termenul limita pentru o noua informare a membrilor columbofili fiind, vineri, 15.05.2015, ora 14.00.

 

Comitetul de conducere

 





ABDA – 12.05.2015

Porumbeii au fost lansati la ora 08.30.

Desigilarea ceasurilor se realizeaza MIERCURI, 13.05.2015, ora 18.00.

Toti membrii columbofili trebuie sa comunice MIERCURI, ora 18.00, numarul porumbeilor cu care vor participa la etapa DABAS, din data de 17.05.2015, pentru o evaluare corecta a mijloacelor de transport necesare realizarii etapei mentionate.

Membrii columbofili din Centrul Lovrin sunt atentionati sa comunice catre responsabilul tehnic, numarul corect de porumbei cu care vor participa, intrucat la toate cele 3 etape, numarul total al porumbeilor comunicat, a fost cu mult mai mic decat cel imbarcat (intre 200 – 300 porumbei).

Comunicarea se va face pe centre de imbarcare, catre responsabilii tehnici, dupa cum urmeaza :

Timisoara – KARSCU ALIN;

LOVRIN – MARINCUS DOREL.

Gruparea din localitatea FAGET comunica numarul porumbeilor prin domnul JUCSOR DANIEL.

 

Presedinte,

Constantin Tanase





 

COMISII DE VERIFICARE SI IMBARCARE PORUMBEI

(pentru etapele 3 – 4)

ETAPA NR. 3 – ABDA

IMBARCARE PORUMBEI :  LUNI – 11.05.2015

LANSARE PORUMBEI : MARTI - 12.05.2015

 

 

Nr. Crt.

BENZING

BRICON

BRICON FAGET/MEGA

1

KARSCU ALIN*CUREA C-TIN

STOICI IOAN

JUCSOR PATRICK M.

2

TANASE ALIN – DORU

VINTILA DORIN

CATUTA ANDREEA

3

TALPES ALIN

PRIGORIANU MIHAI

ALEX CRISTIAN

4

TALPES OVIDIU

GHILEZAN GABRIEL

ILEA MARCEL

5

CRISTEA SABIN

GAGIU CONSTANTIN

OLAR BOGDAN

6

VUCAN CRISTIAN

TICU MARIAN

 

7

MIHAILEANU CRISTIAN

BUGARIN REMUS

 

8

JOO ALEXANDRU

JEBELEAN IOAN

 

9

 HANCIU FLORIN

ZUBA LUCIAN

 

10

JURATONI IONEL

DUKAI LADISLAU

 

11

GOLDSCHMIDT ALEXANDRU

GURAN PETRU

 

12

MAN VASILE

TORAC VASILE

 

 

*Karscu Alin – responsabil tehnic pe Centrul Timisoara, se schimba cu Curea Constantin, pentru intocmirea dosarului pe centru.

Din cauza prognozei meteo nefavorabile atat la Abda cat si la Timisoara, inclusiv pe tot traseul de intoarcere al porumbeilor, comitetul de conducere a hotarat ca imbarcarea porumbeilor sa se faca luni, iar lansarea, marti.

Membrii columbofili care sunt in comisii aduc porumbeii pentru etapa ABDA, luni, 11.05.2015, in intervalul orar 14.30 – 14.55.

Activitatea de verificare si imbarcare a porumbeilor incepe la ora 15.00.

Columbofilii care nu sunt in comisii aduc porumbeii in intervalul orar 16.30 – 17.30.

Dupa realizarea imbarcarii porumbeilor, fiecare membru columbofil este obligat sa aduca fisa de imbarcare responsabilului de centru si sa semneze in tabelul nominal cu membrii participanti si in tabelul de sigilare/desigilare a ceasurilor constatatoare. Comitetul de conducere si responsabilul pe centru nu-si asuma raspunderea pentru situatiile in care un membru columbofil nu aduce personal fisa si nu se regaseste pe documentele mentionate, fapt care atrage scoaterea din concursul respectiv.

La momentul desigilarii, fiecare columbofil este obligat sa se asigure ca datele din ceasul constatator au fost descarcate in programul de clasamente, dupa care trebuie sa semneze in tabelul de sigilare/desigilare.

Responsabil de imbarcare este domnul Gorduna Laurentiu.

Delegat – lansator pentru aceasta etapa este domnul Ursachi Radu.

Comitetul de conducere solicita tuturor membrilor columbofili respectarea prevederilor Regulamentului National Sportiv referitor la verificarea si imbarcarea porumbeilor. Orice abatere de la regulament se sanctioneaza conform precizarilor R.N.S.

Succes tuturor columbofililor din Asociatia Columbofila „Voiajorul” Timis !

 

Comitetul de conducere

 

 





DABAS – 04.05.2015

Porumbeii au fost lansati la ora 09.00.

Desigilarea ceasurilor se realizeaza MARTI, 05.05.2015, ora 18.00.

Toti membrii columbofili trebuie sa comunice marti, ora 18.00, numarul porumbeilor cu care vor participa la etapa ABDA, din data de 10.05.2015, pentru o evaluare corecta a mijloacelor de transport necesare realizarii etapei mentionate.

Comunicarea se va face pe centre de imbarcare, catre responsabilii tehnici, dupa cum urmeaza :

Timisoara – KARSCU ALIN;

LOVRIN – MARINCUS DOREL.

Gruparea din localitatea FAGET comunica numarul porumbeilor prin domnul JUCSOR DANIEL.

 

Presedinte,

Constantin Tanase





COMISII DE VERIFICARE SI IMBARCARE PORUMBEI

ETAPA NR. 2 - DABAS

IMBARCARE PORUMBEI :  DUMINICA – 03.05.2015

LANSARE PORUMBEI : LUNI – 04.05.2015

 

Nr. Crt.

BENZING

BRICON

MEGA

1

GORDUNA LAURENTIU

VINTILA DORIN

OLAR BOGDAN

2

TANASE ALIN - DORU

LUPSE DECEBAL

 

3

PRICOP CALIN

IONELE CATALIN

 

4

JUCSOR LUCAS RAUL

TURCITU GABRIEL

 

5

SARBU CORNEL

DUNGA GHEORGHE

 

6

KAPUSI LUDOVIC

CIONCA AUREL

 

7

GLIGOR IGOR

JUCSOR PATRIK MATEI

 

8

NOVAC IOAN

STOIN SERGIU

 

9

LEONTE EMANUEL

STAN MIRCEA

 

10

STIOPU IOAN

URSACHI RADU

 

11

IAN VAN TIBERIAN

CASALEANU FLORIN

 

12

NOVAC IOAN

MOGA CATALIN

 

 

Din cauza faptului ca Asociatia Columbofila Alba a hotarat amanarea concursului din data de 02.05.2015, in data de 03.05.2015, comitetul de conducere al Asociatiei Columbofile „Voiajorul” Timis este nevoit sa amane organizarea concursului DABAS, cu o zi.

Membrii columbofili care sunt in comisii aduc porumbeii pentru etapa DABAS,  duminica, 03.05.2015, in intervalul orar 13.30 – 13.55.

Activitatea de verificare si imbarcare a porumbeilor incepe la ora 14.00.

Columbofilii care nu sunt in comisii aduc porumbeii in intervalul orar 15.30 – 17.00.

Dupa realizarea imbarcarii porumbeilor, fiecare membru columbofil este obligat sa aduca fisa de imbarcare responsabilului de centru si sa semneze in tabelul nominal cu membrii participanti si in tabelul de sigilare/desigilare a ceasurilor constatatoare. Comitetul de conducere si responsabilul de imbarcare nu-si asuma raspunderea pentru situatiile in care un membru columbofil nu se regaseste pe documentele mentionate, fapt care atrage scoaterea din concursul din ziua respectiva.

Membrii columbofili care nu si-au achitat restantele la taxa de zbor si cei care nu au adus listele de start, vizate de medicul veterinar de circumscriptie, o pot face la momentul sosirii si luarii numarului de ordine. Nu se imbarca porumbeii celor care nu respecta aceste precizari.

Comitetul de conducere solicita tuturor membrilor columbofili respectarea prevederilor Regulamentului National Sportiv referitor la verificarea si imbarcarea porumbeilor. Orice abatere de la regulament se sanctioneaza conform precizarilor R.N.S.

Succes tuturor columbofililor din Asociatia Columbofila „Voiajorul” Timis !

Comitetul de conducere

 





KECSKEMET - DUMINICA - 26.04.2015 : Porumbeii au fost lansati la ora 08.30.





PLAN DE ZBOR MATURI 2015

Etapa

Localitatea lansare

Data

Distanta Timisoara

Categorie

Imbarcare

Etapa 1

KECSKEMET

26.04.2015

170

VITEZA

Timisoara,Lovrin

Etapa 2

DABAS

03.05.2015

218

VITEZA-DEMIFOND

Timisoara,Lovrin

Etapa 3

ABDA

10.05.2015

350

VITEZA-DEMIFOND

Timisoara,Lovrin

Etapa 4

DABAS

16.05.2015

218

VITEZA-DEMIFOND

Timisoara,Lovrin

Etapa 5

TABOR

23.05.2015

640

DEMIFOND-FOND

Timisoara,Lovrin

Etapa 6

DABAS

30.05.2015

218

VITEZA-DEMIFOND

Timisoara,Lovrin

Etapa 7

TABOR

06.06.2015

640

DEMIFOND-FOND

Timisoara,Lovrin

Etapa 8

ABDA

13.06.2015

350

VITEZA-DEMIFOND

Timisoara,Lovrin

Etapa 9

Leipzig

19.06.2015

890

MARATON

Timisoara

Etapa 10

TABOR

20.06.2015

640

DEMIFOND-FOND

Timisoara,Lovrin

Etapa 11

KECSKEMET

27.06.2015

170

VITEZA

Timisoara,Lovrin

Etapa 12

Schwerin

03.07.2015

1100

MARATON

Timisoara

Etapa 13

Leipzig

04.07.2015

890

MARATON

Timisoara

Etapa 14

TABOR

04.07.2015

640

DEMIFOND-FOND

Timisoara,Lovrin

Etapa 15

ABDA

11.07.2015

350

VITEZA-DEMIFOND

Timisoara,Lovrin

Etapa 16

TABOR

18.07.2015

640

DEMIFOND-FOND

Timisoara,Lovrin

Etapa 17

KECSKEMET

18.07.2015

170

VITEZA

Timisoara,Lovrin

Etapa 18

BERLIN

24.07.2015

940

MARATON

Timisoara

Etapa 19

KECSKEMET ( R )

25.07.2015

170

VITEZA

Timisoara,Lovrin

 

PLAN DE ZBOR PUI 2015

Etapa

Localitatea lansare

Data

Distanta Timisoara

Categorie

Imbarcare

Etapa 1

KISKUNFELEGYHAZA

09.08.2015

145

VITEZA

Timisoara,Lovrin

Etapa 2

KECSKEMET

16.08.2015

170

VITEZA

Timisoara,Lovrin

Etapa 3

DABAS

23.08.2015

218

VITEZA-DEMIFOND

Timisoara,Lovrin

Etapa 4

ABDA

30.08.2015

350

VITEZA-DEMIFOND

Timisoara,Lovrin

Etapa 5

DABAS

05.09.2015

218

VITEZA-DEMIFOND

Timisoara,Lovrin

 

JIHLAVA

05.09.2015

570

DEMIFOND-FOND

DERBY  CARAS SEVERIN

Etapa 6

KECSKEMET

12.09.2015

170

VITEZA

Timisoara,Lovrin

Etapa 7

JIHLAVA

19.09.2015

570

DEMIFOND-FOND

DERBY  TIMIS

Etapa 8

KECSKEMET

26.09.2015

170

VITEZA

Timisoara,Lovrin

Etapa 9

DABAS

03.10.2015

218

VITEZA-DEMIFOND

Timisoara,Lovrin

 

JIHLAVA

03.10.2015

570

DEMIFOND-FOND

DERBY  ARAD

 





COMISII DE VERIFICARE SI IMBARCARE PORUMBEI

ETAPELE 1-2

IMBARCARE PORUMBEI :  SAMBATA – 25.04.2015

LANSARE PORUMBEI : DUMINICA

 

Nr. Crt.

BENZING

BRICON

MEGA

1

GORDUNA LAURENTIU

VINTILA DORIN

 

2

TANASE ALIN - DORU

LUPSE DECEBAL

 

3

PRICOP CALIN

IONELE CATALIN

 

4

JUCSOR LUCAS RAUL

TURCITU GABRIEL

 

5

SARBU CORNEL

DUNGA GHEORGHE

 

6

KAPUSI LUDOVIC

CIONCA AUREL

 

7

GLIGOR IGOR

JUCSOR PATRIK MATEI

 

8

NOVAC IOAN

STOIN SERGIU

 

9

LEONTE EMANUEL

STAN MIRCEA

 

10

STIOPU IOAN

URSACHI RADU

 

11

IAN VAN TIBERIAN

CASALEANU FLORIN

 

12

IANCU TIBERIU

MOGA CATALIN

 

 

 

Membrii columbofili care sunt in comisii aduc porumbeii pentru etapa KECSKEMET, sambata, 25.04.2015, in intervalul orar 13.30 – 13.55.

Activitatea de verificare si imbarcare a porumbeilor incepe la ora 14.00.

Columbofilii care nu sunt in comisii aduc porumbeii in intervalul orar 15.30 – 17.00.

Membrii columbofili care nu si-au achitat restantele la taxa de zbor si cei care nu au adus listele de start, vizate de medicul veterinar de circumscriptie, o pot face la momentul sosirii si luarii numarului de ordine. Nu se imbarca porumbeii celor care nu respecta aceste precizari.

Responsabil pe centrul de imbarcare Timisoara pentru primele doua etape este Constantin Tanase.

Comitetul de conducere solicita tuturor membrilor columbofili respectarea prevederilor Regulamentului National Sportiv referitor la verificarea si imbarcarea porumbeilor. Orice abatere de la regulament se sanctioneaza conform precizarilor R.N.S.

Succes tuturor columbofililor din Asociatia Columbofila „Voiajorul” Timis !

 

Comitetul de conducere





ANTRENAMENT -  CENAD

Asociatia Columbofila „Voiajorul” Timis, organizeaza un antrenament din localitatea CENAD, miercuri, 22.04.2015. Imbarcarea porumbeilor se realizeaza in intervalul orar 08.00 – 09.00.

Lansarea porumbeilor este preconizata pentru ora 11.00.

 

Comitetul de conducere





PRECIZARI IMPORTANTE

Din cauza prognozei meteo, comitetul de conducere a hotarat amanarea etapei de antrenament de la Cenad, pentru o alta data, care va fi comunicata ulterior.

Membrii columbofili sunt asteptati in intervalul orar 10.00 - 12.00, la Chisoda, pentru plata ultimei transe la taxa de zbor. Cuantumul transei este strict determinat de numarul porumbeilor inregistrati pe lista de cuplare cipuri (lista de start).

Un exemplar al listei de start va fi predat administratorului asociatiei, iar un altul, cu viza medicului veterinar de circumscriptie va fi predat presedinteului asociatiei judetene, pentru depunerea acestora la DSV Timis.

Membrii columbofili care nu achita duminica taxele restante sau nu aduc cele doua liste de start mentionate, nu pot participa la prima etapa de concurs.

Comitetul de conducere 





PRECIZARI IMPORTANTE

31.03.2015

1.       ASOCIATIA COLUMBOFILA „VOIAJORUL” TIMIS organizeaza doua antrenamente dupa cum urmeaza:

15.04.2015 (miercuri)  – lansare din localitatea LOVRIN. Porumbeii se imbarca in intervalul orar 07.30 – 08.30. Lansarea este preconizata pentru ora  10.00. In caz de conditii meteo nefavorabile, etapa nu se mai realizeaza.

19.04.2015 (duminica) – lansare din localitatea CENAD. Porumbeii se imbarca in intervalul orar 07.00 – 08.00. Lansarea este preconizata pentru ora 10.00. In caz de conditii meteo nefavorabile, etapa se amana pentru zilele de luni sau marti.

2.       In data de 19.04.2015, in intervalul orar 10.00 – 12.00, administratorul asociatiei judetene, va fi prezent la Chisoda pentru a strange banii din transa 3-a, pentru plata integrala a taxei de zbor, pentru anul columbofil 2015. Taxa de zbor este determinata strict de lista de start prezentata, conform hotararii Adunarii Generale. Un exemplar al listei de start va fi predat administratorului, iar un alt exemplar, cu viza medicului veterinar, pentru atestarea vaccinarii porumbeilor impotriva paramixovirozei, va fi predat presedintelui asociatiei.

Membrii columbofili sunt rugati sa respecte programul orar anuntat, pentru toate activitatile mentionate.

Comitetul de conducere





CONVOCATOR

 

 Membrii comitetului de conducere al Asociatiei Columbofile „Voiajorul” Timis sunt invitati sa participe in data de 27.03.2015, orele 18.00, la Chisoda, pentru a lua parte la sedinta comitetului.

Pe ordinea de zi sunt propuse subiecte referitoare la:

-         Informarea presedintelui asociatiei judetene cu privire la urmatoarele probleme : starea actuala a masinii (activitati care trebuie realizate, referitoare la verificarile anuale, obtinerea licentei de transport, dezinsectia masinii, obtinerea certificatelor DSV, obtinerea cartoanelor pentru custi, etc ), starea imprimantelor si identificarea unor posibilitati de curatire si verificare a acestora, la costuri cat mai mici, etc    ;

-         Informarea administratorului asociatiei judetene cu privire la stadiul platilor membrilor columbofili pentru anul 2015;

-         Informarea responsabilului tehnic cu privire la numarului membrilor activati pana in prezent, precum si a celor care intentioneaza sa se inscrie in perioada imediat urmatoare, eventuale probleme tehnice si sportive, etc;

-         Stabilirea datelor pentru realizarea a doua antrenamente, cu lansare din localitatile LOVRIN si CENAD;

-         Diverse – probleme organizatorice – alte propuneri - activitati care trebuie desfasurate in perioada imediat urmatoare.

                                                  

                                                                  Presedinte,

                                                            Constantin Tanase

 

 

 

 





CONVOCATOR

din data de 09.02.2015

 

 Membrii comitetului de conducere al Asociatiei Columbofile „Voiajorul” Timis sunt convocati in data de 13.02.2015, orele 18.00, la Chisoda, pentru  luarea unor decizii referitoare la urmatoarele probleme :

Intocmirea planului de zbor pentru anul competitional 2015;

Stabilirea echipei de negociere care se va deplasa la Arad, in scopul semnarii unui protocol de cooperare pentru etapele de fond si maraton, cu asociatia aradeana;

Stabilirea persoanei care va intocmi clasamentele  columbofile in anul 2015, la nivelul asociatiei noastre;

Stabilirea modalitatilor de cooperare cu un partener din alt judet pentru inchirierea celei de-a doua masini,  pentru primele 6 etape  din planul de zbor - 2015;

Alte probleme de interes general.

De asemenea, la sedinta comitetului este invitat sa participe si domnul Micu Ionel in vederea stabilirii unor aspecte privind cooperarea cu dumnealui, in calitate de sofer al asociatiei  columbofile  judetene Timis.

 

                                                                  Presedinte,

                                                            Constantin Tanase

 

 

 

 

 





IMPORTANT

 

Urmare la discutiile purtate in cadrul Adunarii Generale din data de 25.01.2015, referitoare la faptul ca niciun membru columbofil nu si-a depus candidatura pentru ocuparea functiei de responsabil tehnic la nivelul asociatiei judetene, domnul Sarbu Cornel a acceptat  numirea in acesta functie, incepand cu data de 05.02.2015.

Membrii columbofili incepatori, care nu au masuratorile pentru stabilirea coordonatelor crescatoriei, sunt rugati sa-l contacteze de urgenta pe domnul Sarbu Cornel, la numarul de telefon  0721156334.

In perioada 09.02. – 15.02.2015, comitetul de conducere se va intruni intr-o sedinta de lucru pentru intocmirea planului de zbor pentru anul 2015. Data sedintei va fi stabilita de comun acord cu membrii comitetului.

Intalnirea este urgentata si de solicitarea presedintelui Asociatiei Columbofile Arad, pentru o intalnire in perioada 16.02. – 22.02.2015,  a reprezentantilor judetelor Arad si Timis, pentru incheierea protocolului de cooperare la etapele de Fond si Maraton, pentru anul columbofil 2015.

Presedinte,

Constantin Tanase





PROCES – VERBAL ADUNARE GENERALA

25.01.2015 – ora 11.00

 

La data de 25.01.2015, ora 11.00 a avut loc Adunarea Generala a Asociatiei Columbofile “VOIAJORUL” Timis.

 

Ordinea de zi, a fost urmatoarea:

 

Supunerea la vot a costurilor/crescator pentru realizarea planului de concursuri columbofile in anul 2015.

In acest context, au fost analizate si votate doua propuneri, dupa cum urmeaza:

 

Propunerea pentru calculul costurilor/crescator, respectiv 4.5 lei/porumbel, pentru cei care au mai mult de 30 de porumbei pe lista de start pentru anul competitional 2015.

S-a luat in calcul inchirierea celei de-a doua masini pentru un numar de 6 etape.

 

O alta propunerea si anume aceea ca, membrii columbofili sa platesca diferite sume de bani, raportate la numarul de porumbei nominalizati pe lista de start, dupa cum urmeaza :

Pentru un numar de pana la 30 de porumbei se va plati suma de 700 lei.

Pentru un numar cuprins intre 31 – 100 de porumbei, columbofilii in cauza vor plati : 700 lei + 135 lei, in total 835 lei.

Pentru un numar cuprins intre 101 – 150 de porumbei, columbofilii in cauza vor plati : 970 lei (700 lei + 135 lei + 135).

Pentru un numar cuprins intre 151 – 200 de porumbei, columbofilii in cauza vor plati : 1195 lei (700 lei + 135 lei +135 lei + 225 lei).

Pentru un numar, mai mare de 201 de porumbei, columbofilii in cauza vor plati 1645 lei ( 1195 lei + 450 lei ).

 

Costurile/crescator propuse, pentru ambele variante, au fost calculate la un numar minim de 110 membri columbofili cu taxa de zbor platita integral si un curs valutar de 4.5 lei/euro.

 

 

Alegerea unui nou responsabil tehnic la nivelul asociatiei judetene.

Diverse ;

 

In urma votului exprimat, membrii columbofili au ales a doua varianta, pentru plata diferentiata, respectiv pentru 30, 100, 150, 200 si peste 201 de porumbei.

 

La momentul sedintei nu au existat solicitari scrise din partea unor membri columbofili de a ocupa functia de responsabil tehnic.

In cadrul discutiilor deschise pe acest subiect, domnul  Sarbu Cornel a afirmat ca ...”in cazul in care nu sunt alti columbofili interesati pentru ocuparea functiei, este posibil sa doreasca el acest lucru, dupa o analiza personala viitoare...”

In acest context, presedintele asociatiei judetene a solicitat un raspuns din partea domnului Sarbu Cornel, pana la data de 15.02.2015.

 

La capitolul „diverse” au mai fost adoptate urmatoarele decizii :

 

Pana la data de 15.03.2015, toti membrii columbofili trebuie sa achite in contul asociatiei, suma de 700 lei, diferenta la taxa de zbor.

 

Pentru cei care depasesc numarul de 30 de porumbei, costurile finale, dupa plata celor 500 de lei, raportate la numarul de porumbei nominalizati pe linia de start, vor fi achitate catre administratorul asociatiei, pana la data de 15.04.2015.

La aceeasi data  se va preda si lista de start.

Membrii columbofili care au varsta peste 70 de ani si membrii columbofili cu dizabilitati, sunt obligati sa depuna de urgenta, la administratorul asociatiei, copii dupa documentele care le atesta una din situatiile mentionate.

 

Presedinte,

Constantin Tanase





MEMBRII COLUMBOFILI CARE AU PLATIT

 COTIZATIA CATRE FNCPR - 2015

( la data de 24.01.2015 )

 

Nr. Crt.

Nume / Prenume

Observatii

1

Alamureanu Ilie

 

2

Andrei Alin

 

3

Andruseac Vasile

 

4

Barbosu Cristian

 

5

Birnoiu Nicu

 

6

Blau Marius

 

7

Bugarin Remus

 

8

Burgus Cosma

 

9

Cabau Florian

 

10

Cionca Aurel

 

11

Ciurdar Ciprian

 

12

Cleja Bogdan

 

13

Cornut Cristian

 

14

Crisan Francisc

 

15

Cristea Sabin

 

16

Csipai Emeric

 

17

Csipai si fii

 

18

Curea Constantin

 

19

Curea Dinu

 

20

David Ionel

 

21

Deliman Decebal

 

22

Dragomir Iosif

 

23

Dukai Ladislau

 

24

Dunga Gheorghe

 

25

Gagiu Constantin

 

26

Ghilezan Gabriel

 

27

Gligor Igor

 

28

Goia Florian

 

29

Hanciu Florin

 

30

Iancu Tiberiu

 

31

Ilia Marcel

 

32

Ilie Marian

 

33

Ioica Ioan

 

34

Ionascu Cornel

 

35

Ionele Catalin

 

36

Ioo Alexandru

 

37

Jebelean Ioan

 

38

Kapusi Ludovic

 

39

Karscu Alin

 

40

Karscu Cosmin

 

41

Kovacs Gheorghe

 

42

Lele Florin

 

43

Leonte Emanuel

 

44

Lupastean Aurel

 

45

Lupse Decebal

 

46

Maghiar Tiberiu

 

47

Malinescu Adrian

 

48

Man Vasile

 

49

Marcin Florin

 

50

Matei Alin

 

51

Matei Vlad

 

52

Mermezan Lucian

 

53

Micu Ionel

 

54

Mihaileanu Cristian

 

55

Milovan Mircea

 

56

Mixici Iosif

 

57

Muntean Marius

 

58

Nechifor Bogdan

 

59

Nistoran Marius

 

60

Novac Ioan

 

61

Olar Bogdan

 

62

Pavel Dan

 

63

Perian Titus

 

64

Perva Tiberiu

 

65

Romascu Bogdan

 

66

Rosu Sterea

 

67

Rus Lucian

 

68

Rusu Raimond

 

69

Sabadis Iosif

 

70

Sandu Ciprian

 

71

Sarbu Cornel

 

72

Soos Yung

 

73

Stan Mircea

 

74

Stiopu Ioan

 

75

Striblea Ovidiu

 

76

Striblea Samuel

 

77

Talpes Alin

 

78

Talpes Ovidiu

 

79

Tanase Alin

 

80

Tanase C-tin

 

81

Ticu Marian

 

82

Torac Vasile

 

83

Turcitu Gabriel

 

84

Vaida Mihai

 

85

Vintila Dorin

 

86

Vintila Pantelimon

 

87

Vucan Cristian

 

88

Zaharia Ilie

 

89

Zarie Mircea

 

90

Zuba Lucian

 

91

Dina Cristian

 

92

Stoin Sergiu

 

 

Comitetul de conducere





 

ACTUALIZARE ANUNT ADUNARE GENERALA - 2015

Membrii columbofili care nu au platit pana in prezent cotizatia pentru FNCPR si avansul pentru taxa de zbor, o pot face in perioada urmatoare, premergator sedintei din data de 25.01.2014.

Cei care nu vor avea taxele columbofile achitate, pot participa la Adunarea Generala, fara a avea drept de vot.

Intrucat domnul Marincus Dorel si-a dat demisia din functia de responsabil – tehnic al asociatiei judetene, comitetul de conducere roaga membrii interesati de a ocupa aceasta functie, sa-si depuna candidatura in scris la domnul Hanciu Florin, la sediul asociatiei din Chisoda.

Ordinea de zi a Adunarii Generale din data de 25.01.2015, se completeaza implicit, cu alegerea unui nou responsabil tehnic, pentru desfasurarea in bune conditii a anului competitional 2015.

 

Comitetul de conducere





ADUNARE GENERALA – 2015

25.01.2015 – ora 11.00

PREDARE INELE GENEALOGICE 2015

 

In data de 20.12.2014, ora 17.00 a avut loc Adunarea Generala a Asociatiei Columbofile “VOIAJORUL” Timis.

Ordinea de zi, a fost urmatoarea:

-Prezentarea principalelor activitati columbofile desfasurate de catre asociatia judeteana in anul 2014, precum si perspectivele anului columbofil 2015 –  a prezentat Constantin Tanase;

-Analiza financiar - contabila pe anul 2014 – a prezentat dl. Sabin Cristea, administratorul asociatiei ;

- Prezentarea proiectului de venituri si cheltuieli pe anul competitional 2015, costurile anuale la nivelul asociatiei judetene (cotizatie FCPR, cost plan de concursuri anual, (costuri pentru o sinsura masina/doua masini) plati conform protocolului zonal, etc. - a prezentat dl. Sabin Cristea;

Prin afisarea la fiecare etapa, a cheltuielilor efectuate cu prilejul etapei precedente, toti membrii columbofili au avut acces la informatiile privind modul de cheltuire al sumelor gestionate la nivelul anului 2014, de catre asociatia judeteana;

-Informarea membrilor columbofili prezenti asupra subiectelor prezentate, analizate si votate  la Conferinta Nationala care a avut loc la Alba  - Iulia, in data de 26.11.2014 –  a prezentat Dorel Marincus;

 Intrucat au participat un numar de 31 membri, adunarea generala nu a fost statutara, context in care, de comun acord cu cei prezenti, comitetul de conducere a hotarat organizarea unei noi sedinte, in luna ianuarie 2015, data la care vor fi predate si inelele genealogice comandate de fiecare columbofil.

Inelele vor fi predate personal, fiecarui membru columbofil, sub semnatura, pe baza unui proces verbal, conform solicitarii contabilei asociatiei noastre, adresate domnului Sabin Cristea.

Adunarea Generala va avea loc in data de 25.01.2015, ora 11.00, la Chisoda.

Ordinea de zi va fi urmatoarea:

-Supunerea la vot a propunerii comitetului de conducere pentru calculul costurilor/crescator, respectiv 4.5 lei/porumbel, pentru cei care au mai mult de 30 de porumbei pe lista de start pentru anul competitional 2015.

S-a luat in calcul inchirierea celei de-a doua masini pentru un numar de 6 etape.

Pentru cei care au pe lista de start un numar de maxim 30 de porumbei, trebuie reiterat faptul ca administratorul asociatiei judetene, a calculat costurile pentru fiecare crescator, raportate la numarul de locuri disponibile pentru fiecare etapa, cu o singura masina. Estimarea a fost facuta pentru un numar de 3600 porumbei (capacitate optima pentru etapele viteza - demifond) . In acest caz, costurile sunt de 700 lei/crescator.

In cazul in care exista crescatori care pot face alte propuneri argumentate de calcule realiste, acestia pot supune votului Adunarii Generale propunerea lor.

 Propunerea care va avea sustinerea majoritatii membrilor, va determina calculul pentru costurile anuale pentru fiecare crescator, pentru urmatorii trei ani de mandat ai actualului comitet de conducere.

-Diverse ;

 

Comitetul de conducere





La multi ani 2015 !





Craciun fericit ! tuturor, alaturi de intreaga familie.

Comitetul de conducere ACVT. 

 





ADUNARE GENERALA - 2014

PREMIEREA REZULTATELOR COLUMBOFILE -  2014

MASA FESTIVA

                                 

Premierea pentru rezultatele columbofile din anul 2014 va avea loc in data de 20.12.2014, orele 19.00, la Restaurantul  KORONNA –  HOTEL, situat in Timisoara, strada Steaua nr. 54.

Meniul pentru masa festiva este urmatorul:

Aperitiv, supa, friptura porc si pasare, cafea. Apa plata, apa minerala si suc, la discretie. Cost/persoana : 70 Lei.

Membrii columbofili care doresc sa participe la masa festiva sunt rugati sa achite suma de 70 lei, la domnul Sabin Cristea, pana la data de 10.12.2014.

 

*

Premergator momentului festiv, incepand cu ora 17.00, va avea loc Adunarea Generala a Asociatiei Columbofile “VOIAJORUL” Timis.

Sedinta va avea loc in aceeasi locatie.

Ordinea de zi, propusa de presedintele asociatiei, este urmatoarea:

 

-Prezentarea principalelor activitati columbofile desfasurate de catre asociatia judeteana in anul 2014, precum si perspectivele anului columbofil 2015 –  prezinta Constantin Tanase;

 

-Analiza financiar - contabila pe anul 2014 – prezinta dl. Sabin Cristea, administratorul asociatiei ;

 

- Prezentarea proiectului de venituri si cheltuieli pe anul competitional 2015, costurile anuale la nivelul asociatiei judetene (cotizatie FCPR, cost plan de concursuri anual, (costuri pentru o sinsura masina/doua masini) plati conform protocolului zonal, etc. prezinta dl. Sabin Cristea;

Prin afisarea la fiecare etapa, a cheltuielilor efectuate cu prilejul etapei precedente, toti membrii columbofili au avut acces la informatiile privind modul de cheltuire al sumelor gestionate la nivelul anului 2014, de catre asociatia judeteana;

- Supunerea la vot a propunerii comitetului de conducere pentru calculul costurilor/crescator, pentru aceea care au mai mult de 30 de porumbei pe lista de start pentru anul competitional 2015.

Trebuie reiterat faptul ca administratorul asociatiei judetene, a calculat costurile pentru fiecare crescator, raportate la numarul de locuri disponibile pentru fiecare etapa, cu o singura masina. Estimarea a fost facuta pentru un numar de 3600 porumbei (capacitate optima pentru etapele viteza - demifond) si un numar de 120 crescatori.

In cazul in care exista crescatori care pot face alte propuneri argumentate de calcule realiste, acestia pot supune votului Adunarii Generale propunerea lor.

 Propunerea care va avea sustinerea majoritatii membrilor, va determina calculul pentru costurile anuale pentru fiecare crescator, pentru urmatorii trei ani de mandat ai actualului comitet de conducere.

 

-Informarea membrilor columbofili prezenti asupra subiectelor prezentate, analizate si votate  la Conferinta Nationala care va avea loc la Alba  - Iulia, in data de 26.11.2014 – prezinta Dorel Marincus;

Din partea judetului Timis, la Conferinta Nationala  vor participa domnii Cosma Burgus - vicepresedinte si Dorel Marincus, responsabil tehnic. Aceeasi columbofili vor duce si porumbeii judetului Timis, nominalizati si desemnati pentru expozitia nationala.

- Alte propuneri din partea administratorului asociatiei judetene, care vor fi supuse votului adunarii generale.

-probleme diverse – alte propuneri constructive si realizabile, din partea oricarui membru columbofil participant.

  - Intrucat pana la momentul actual nu a fost identificata o locatie corespunzatoare pentru a organiza o expozitie judeteana, asteptam propuneri pertinente din partea oricarui membru columbofil care poate sprijini desfasurarea unei asemenea manifestari.

 

     Presedinte,

Constantin Tanase





Asociatia Columbofila Voiajorul Bihor va organiza expozitia provinciala a zonei de vest la o data inca nestabilita. Asociatiile din care este alcatuita zona de vest sunt rugate sa nominalizeze un lot de 18 pasari per Asociatie ( cele mai reprezentative ).

In consecinta , Asociatia noastra roaga columbofilii interesati in a-si expune pasarile cele mai bune la acest eveniment sa sune la nr. 0722429460 si sa confirme acest lucru ( exact ca si la expozitia nationala ).

Pentru a avea o imagine a situatiei in topul provinciei Vest , va rugam consultati campionatul provincial 2014 de pe pagina F.C.P.R.-ului , in partea stanga ( provincia Vest ).

Comitetul de conducere ACVT.





 

UPDATE – COTIZATIE 2015

 

Pentru a veni in sprijinul membrilor columbofili care nu au timp sa apeleze la serviciile unei banci pentru a depune in contul asociatiei judetene, cotizatia si alte obligatii financiare pentru anul 2015, domnul SABIN CRISTEA, administrator, va fi prezent la Chisoda, duminica, 26.10.2014, in intervalul orar 11.00 – 13.00, pentru incasarea sumelor mentionate in anuntul anterior.

 

Comitetul de conducere

 





IMPORTANT

In data de  10.10.2014, a avut loc sedinta comitetului de conducere al Asociatiei Columbofile „Voiajorul” Timis, prilej cu care au fost hotarate urmatoarele:

Pentru anul 2015, la nivelul judetului Timis, se estimeaza un numar de 110 – 120 membri columbofili.

Intrucat in masina asociatiei, la categoria viteza-demifond, pot fi imbarcati in conditii optime, un numar de 3600 porumbei, rezulta o medie de 30 de porumbei pentru fiecare crescator, pentru participarea la concursurile din categoriile mentionate.

Calculele estimate de administratorul asociatiei, domnul Sabin Cristea, raportate la cheltuielile din 2014, se refera la participarea la concursurile din anul 2015, cu o singura masina de la prima la ultima etapa.

Intrucat la nivelul judetului Timis, pentru anul 2015, putem anticipa un  numar de 6500 – 7000 de porumbei la primele etape, rezulta clar necesitatea inchirierii celei de-a doua masini, la un cost mediu de 2,5 lei/km.

In acest context, raportandu-ne la veniturile si cheltuielile din anul 2014, rezulta un necesar in cuantum de 3500 euro pentru plata inchirierii celei de-a doua masini, pentru un numar de 6 etape.

Fata de situatia mentionata, la propunerea domnului Gorduna Laurentiu, membrii comitetului au hotarat ca in cazul crescatorilor care la data de 01.04.2015, prezinta o lista de start cu maxim 30 de porumbei, sa se plateasca o cotizatie – taxa de zbor, in cuantum de 700 lei.

In cazul crescatorilor care depasesc pe lista de start, numarul de 30 de porumbei, sa se platesca suma de 4,5 lei/porumbel.

De exemplu, daca un crescator are 130 de porumbei pe lista de start, se va plati pentru primii 30 de porumbei suma de 700 lei, iar pentru urmatorii 100 de porumbei se va plati suplimentar, suma de 450 de lei.

Costurile pentru anul 2015, au fost calculate pentru un numar minim de 110 columbofili, cu  plata taxei de zbor in cuantum de 700 LEI/crescator.

In costurile mentionate nu sunt platite costurile/crescator pentru etapele tip National – Seminational, organizate de FCPR.

Pentru etapele organizate de asociatia Timis nu exista restrictii asupra numarului de porumbei cu care poate participa un columbofil.

Pentru o corecta informare si transparenta totala asupra activitatii comitetului, va prezentam modalitatea de vot.

Propunerea in cauza a fost votata cu un scor de 7 - 2 si o abtinere, dupa cum urmeaza : Tanase Constantin, Hanciu Florin, Burgus Cosma, Cristea Sabin, Gorduna Laurentiu, Dunga Gheorghe si Talpes Alin, au votat  „pentru”, Karscu Alin si Olar Bogdan, au votat „impotriva” iar Marincus Dorel s-a abtinut de la vot.

In conformitate cu Statutul FCPR, precum si cu statutul Asociatiei Columbofile „Voiajorul” Timis, hotararile comitetului de conducere vor fi votate in Adunarea Generala a asociatiei.

Daca pana la data desfasurarii sedintei, exista columbofili care au o alta propunere pentru plata cheltuielilor determinate de inchirierea celei de-a doua masini, cu o diferentiere clara intre membrii columbofili, raportat la numarul de porumbei cu care participa, acestia sunt rugati sa prezinte eventualele propuneri in Adunarea Generala.

 Data la care va avea loc sedinta Adunarii Generale, va va fi comunicata ulterior.

Cotizatia catre FCPR este in cuantum de 60 lei/crescator.

Nu se percepe cotizatie la nivelul judetului Timis.

Pana la data de 25.10.2014, membrii columbofili care se inscriu pentru anul 2015, in conditiile mentionate mai sus, trebuie sa depuna in contul asociatiei judetene urmatoarele sume :

60 LEI pentru cotizatia FCPR;

200 LEI, avans taxa zbor 2015, pentru a estima corect numarul membrilor care vor participa la concursurile columbofile in anul 2015;

Suma de bani pentru numarul de inele dorite, la un pret de 0,60 LEI / inel.

Datele contului unde trebuie depusi banii sunt urmatoarele:

BANCA ROMANEASCA SUCURSALA BARNUTIU

nr. cont: RO11BRMA0999100065157515

detinator:  ASOCIATIA COLUMBOFILA VOIAJORUL TIMIS.

La ghiseul bancii se va completa la rubrica descrierea platii, astfel:

cotizatie 2015 pentru - numele membrului pentru care se face plata (daca plateste alta persoana) -  compusa din 60 lei, cotizatie FCPR;

200 lei avans contributie zbor 2015 si „n”  inele 2015 (se va specifica numarul de inele, iar suma de plata va fi  “n”  x 0.6 lei/inel).

Exemplu :

cotizatie 2015 pentru Popescu Ion - compusa din 60 lei cotizatie FCPR, 200 lei avans contributie zbor 2015 si 100 inele 2015.

Suma de plata pentru exemplul de mai sus: 320 lei.

In functie de banca la care se va face plata, este posibil sa se mai plateasca un comision bancar. Este in sarcina fiecarul membru plata eventualului comision.

Festivitatea de premiere si banchetul – 2014 va avea loc la o data pe care o vom comunica ulterior, la Hotel – Restaurant KORONNA, in zona Steaua, unde au mai avut loc astfel de manifestari.

Premergator banchetului va avea loc sedinta Adunarii Generale, prilej cu care ne dorim ca numarul celor prezenti sa fie maxim, pentru informarea corecta a tuturor membrilor asociatiei noastre si luarea unei decizii adecvate pentru anul columbofil 2015.

Comitetul de conducere





Acordarea premiilor la etapa derby JIHLVA ” BOJIN ZDRAVCO ”

 

Initial anuntasem ca premiile in bani pe porumbeii pariati se vor acorda pe clasamentul general , pe zona 1 si pe zona 2 . Deoarece in zona 2 sunt doar 13 crescatori si deci nu se indeplineste conditia de clasament , s-a luat decizia ca premiile sa se acorde doar pe clasamentul general ( cumuland si celelalte doua clasamente ).

Asadar , in urma acestei decizii , top 10 premiati are urmatoarea componenta :

Loc 1.    VINTILA DORIN         - TM – 1.500 LEI

Loc 2.    C.A.I. CURTICI             - AR – 1.050 LEI

Loc 3.    BOBOIESCU MATEI       - CS – 750 LEI

Loc 4.    BOBOIESCU MATEI       - CS – 150 LEI

Loc 5.    USUSAN CALIN              - AR – 150 LEI

Loc 6.   DIMITROVICI & SAVA   - CS – 150 LEI

Loc 7.   BOBOIESCU MATEI        - CS – 150 LEI

Loc 8.   DEHELEAN DANIEL      - AR – 150 LEI

Loc 9.   PINCZES PAUL                - AR – 150 LEI

Loc10.  STAN M. + ILIE M.          - TM – 150 LEI

                         CRESCATORI

Loc 1.  STAN M. + ILIE M.        - TM – 200 LEI

Loc 2.  VINTILA DORIN           - TM – 200 LEI

Loc 3.  DEHELEAN DANIEL    - AR – 200 LEI

Pentru pariuri s-au adunat 5.000 lei.

Premii acordate din suma adunata = 4.950 lei

Asociatia columbofila Voiajorul Timis acorda si cupa ” BOJIN ZDRAVCO ” primilor 3 porumbei clasati pe fiecare judet participant din clasamentul general.

Castigatorii cupelor sunt :

Loc 1. Arad – 526201 – 14 – proprietar – C.A.I. CURTICI

Loc 2. Arad – 532905 – 14 – proprietar – USUSAN CALIN

Loc 3. Arad – 528078 – 14 – proprietar – HABACI CALIN

Loc 1. Caras Severin – 86059 – 14 – proprietar – BOBOIESCU MATEI

Loc 2. Caras Severin – 86023 – 14 – proprietar – BOBOIESCU MATEI

Loc 3. Caras Severin – 89450 – 14 – proprietar – DIMITROVICI & SAVA

Loc 1. Timis – 590014 – 14 – proprietar – VINTILA DORIN

Loc 2. Timis – 581318 – 14 – proprietar – CUREA C-TIN & DINU

Loc 3. Timis – 585100 – 14 – proprietar – STAN M. + ILIE M.

Si nu in ultimul rand , la peste 732 km

Loc 1. Hunedoara – 138627 – 14 – proprietar – MARIAN GABRIEL

Va multumim tuturor pentru participare si va asteptam la anul , probabil cu o organizare  mai buna si premii mai mari.

Asoc. Col. Voiajorul Timis





Ultima etapa din acest sezon cu puii.

Dabas

Imbarcarea are loc sambata incepand cu ora 16.30. camionul pleaca din Chisoda la ora 18.00.





Etapa Jihlava  " Bojin Zdravco "

Pentru a elimina orice suspiciune cu privire la pasarile ( echipele ) angajate la pariu de catre fiecare crescator al judetului nostru (in calitate de organizator si detinator al listelor), mai jos voi afisa numarul de echipe ( pasari ) pe care s-a pariat de catre fiecare crescator. Pasarile pariate sunt in capul listei de imbarcare a fiecaruia. Astfel daca un crescator a pariat pe o echipa, asta inseamna ca primele 5 pasari de pe lista de imbarcare sunt pasarile care aspira la premii, daca a pariat doua echipe inseamna ca doar primele 10 pasri din lista pot castiga premii si asa mai departe. Facem publica aceasta lista pentru a nu exista dubii cu privire la corecta acordare a premiilor catre crescatorii participanti din judetul nostru. Ceilalti crescatori din alte judete nu se gasesc in aceasta lista pentru ca ei oricum nu pot modifica sau suplimenta aceste liste deoarece nu sunt in posesia lor (listele sunt la organizator).

1. Rus Lucian                    - 1 echipe

2. Gligor Igor                      - 1 echipe

3. Mermezan Lucian        - 1 echipe

4. Cleja Bogdan               - 1 echipe

5. Marincus Dorel            - 2 echipe

6. Gogut Alin                     - 2 echipe

7. Cabau Florian             - 1 echipe

8. Stoici Ioan                    - 1 echipe

9. Crisan Francisc          - 2 echipe

10. andruseac Vasile    - 1 echipe

11. Vintila Dorin              - 2 echipe

12. Ioo Alexandru           - 1 echipe

13. Maniu Marius           - 2 echipe

14. Burgus Cosma       - 2 echipe

15. Stan M + Ilie M          - 2 echipe

16. Prigoreanu Mihai     - 1 echipe

17. Ticu Marian               - 1 echipe

18. Lupastean Aurel      - 2 echipe

19. Nechifor Bogdan     - 1 echipe

20. Iancu Tiberiu            - 2 echipe

21. Ionele Catalin          - 1 echipe

22. Lupse Decebal        - 1echipe

23. Szavu Ioan                - 1 echipe

24. Karscu A + Cosmin - 3echipe

25. Magyar Cosmin        - 1 echipe

 

Mult succes tuturor !

Resp. tehnic Marincus Dorel





Etapa nr. 6 Derby Jihlava

Vineri 26. septembrie incepand cu ora 07.00 are loc imbarcarea pentru aceasta etapa, comisiile vor fi mixte si vor fi alcatuite din crescatori din Timis si din Caras. Pentru a ajunge in timp util la locul de lansare , camionul trebuie sa plece din Chisoda la ora 09.00. Rugam crescatorii care doresc sa participe la aceasta etapa sa nu intarzie.

Mult succes tuturor !





Derby JIHLAVA

Asociatia Columbofila Voiajorul Timis , organizeaza etapa “ Bojin Zdravco “ in data de 27 Septembrie 2014, etapa  de demifond -fond ,,Derby” cu lansare din localitatea JIHLAVA (CZ). Avand in vedere ca este etapa desemnata Derby, sunt acceptati concurenti din oricare alt judet al tarii.

Taxele de participare sunt urmatoarele:

  •  Pentru   1 – 20 de porumbei ( cipati sau necipati ) = 50 lei
  •  Pentru 21 – 40 de porumbei ( cipati sau necipati ) = 65 lei
  •  Pentru 41 – 70  de porumbei ( cipati sau necipati ) = 80 lei
  •  Pentru 71 – 100  de porumbei ( cipati sau necipati ) = 100 lei
  •  Pentru  > 101 de porumbei ( cipati sau necipati ) = 120 lei

Conditiile de participare sunt urmatoarele:

  •   pot participa la acest concurs toti crescatorii, membri  FCPR , indiferent de judetul din care fac parte.
  •  centrul  de imbarcare va fi unic, la Timisoara
  •  sunt primiti si pui fara cipuri insa crescatorul are obligatia de a juca la pariu cel putin o echipa ,ceilalti nu vor fi inclusi in clasamentul etapei ( fiind necipati ).
  •  fiecare crescator participant va plati o suma de 50 lei pentru o echipa de minim 2 maxim 5 porumbei cu care va participa la premiere si are posibilitatea de a juca  cu cate echipe doreste, insa pentru fiecare va plati suma de 50 lei. Exemplu , pentru 3 porumbei = o echipa = 50 lei , pentru 27 porumbei = 6 echipe =  300 lei etc ).
  •  Crescatorii care nu au puii cipuiti vor putea participa la pariu dupa urmatoarea metoda : vor imbarca porumbeii pe fise de cronomentrare, li se vor pune stick-ere iar la sosirea acestora acasa vor trimite sms la 1206 cu seria porumbelului, seria stick-erului ( seria obtinuta doar dupa razuirea stick-erului), iar ora care se va introduce in clasament va fi cea la care a fost trimis sms-ul.

 

PREMIEREA SE VA FACE ASTFEL:

     Porumbel

·         Locul 1 Clasament General         = 10 % din suma totala de premiere

·         Locul 2 Clasament General         = 7 % din suma totala de premiere

·         Locul 3 Clasament General         = 5 % din suma totala de premiere

·         Locul 4 – 10 Clasament General = 1% din suma totala de premiere

 

·         Locul 1 Clasament Zona 1           = 10 % din suma totala de premiere

·         Locul 2 Clasament Zona 1           = 7 % din suma totala de premiere

·         Locul 3 Clasament Zona 1           = 5 % din suma totala de premiere

·         Locul 4 – 10 Clasament Zona 1   = 1 % din suma totala de premiere

 

·         Locul 1 Clasament Zona 2           = 10 % din suma totala de premiere

·         Locul 2 Clasament Zona 2           = 7 % din suma totala de premiere

·         Locul 3 Clasament Zona 2           = 5 % din suma totala de premiere

·         Locul 4 – 10 Clasament Zona 2   = 1 % din suma totala de premiere

 

Totodata porumbeii de pe primele 3 locuri in clasamentele pe zone vor primii cate o cupa in memoria lui Bojin Zdravco ( fostul responsabil tehnic al judetului Timis timp de 4 mandate ).

 

Crescator

·         Locul 1 Clasament General = 4 % din suma totala de premiere

·         Locul 2 Clasament General = 4 % din suma totala de premiere

·         Locul 3 Clasament General = 4 % din suma totala de premiere

 

 

Nota: In cazul in care se anunta un numar de porumbei mai mare decat capacitatea camionului , organizatorul isi rezerva dreptul de a limita numarul porumbeilor necipati.

 

As. Col. Voiajorul Timis





IMPORTANT

In perioada 11.08. 2014 – 13.10.2014, domnul Florin Hanciu, vicepresedinte al Asociatiei Columbofile „Voiajorul” Timis, preia atributiile presedintelui in exercitiu, conform unei intelegeri la momentul primei sedinte a comitetului de conducere din luna ianuarie 2014.

Activitatea privind organizarea si desfasurarea concursurilor columbofile cu puii va fi coordonata de domnul Florin Hanciu si domnul Dorel Marincus.

 

Presedinte,

Constantin Tanase





DESIGILARE CEASURI –ABDA :

DUMINICA – 03.08.2014 – 13.30 – 14.30  !!!

IMBARCARE BERLIN NATIONAL :

VERIFICAREA SI CLEMAREA CU STICHERE, A PORUMBEILOR PENTRU CONCURSUL BERLIN – NATIONAL, DUMINICA, 03.08.2014, IN INTERVALUL ORAR 15.00 – 16.45. !!!

PORUMBEII SE ADUC  INTRE ORELE 15.00 – 15.30 .

 

Responsabil cu verificarea si imbarcarea porumbeilor pe  Centrul Timisoara este Constantin Tanase.

Membrii columbofili participanti sunt rugati sa respecte programul orar  mentionat.

 

 

Comitetul de conducere





ABDA - UNGARIA 

IMBARCARE PORUMBEI – VINERI  - 01.08.2014 

LANSARE PORUMBEI – SAMBATA – 02.08.2014

DESIGILARE CEASURI – SAMBATA – 02.08.2014 – 18.00  !!!

 

Porumbeii se aduc la Chisoda, in intervalul orar 17.45 – 18.30.

Imbarcarea porumbeilor incepe la ora 18.00.

Comisiile se constituie la locul imbarcarii, in functie de ordinea sosirii membrilor columbofili.

Columbofilii care nu se prezinta cu porumbeii in intervalul orar mentionat, nu mai participa la etapa in cauza.

Responsabil cu verificarea si imbarcarea porumbeilor pe  Centrul Timisoara este Constantin Tanase.





IMPORTANT

Pentru a avea centru de imbarcare la Timisoara, membrii columbofili care intentioneaza sa participe la etapa BERLIN – NATIONAL, sunt rugati sa transmita PANA LUNI SEARA, un mesaj domnului Marincus Dorel, cu numarul de porumbei cu care vor participa. Telefon nr : 0722 429 460.

Comitetul de conducere





CONCURSURI CU PUII - 2014

COSTURI ESTIMATIVE / CRESCATOR

RAPORTATE LA NUMARUL DE MEMBRI PARTICIPANTI

 

 

         

 

Data

Localitate

Cost / ron

 

 

10.08.2014

KISKUNFELEGYHAZA

1.000,00

 

 

16.08.2014

KISKUNFELEGYHAZA

1.000,00

 

 

23.08.2014

KECSKEMET

1.000,00

 

 

30.08.2014

DABAS

1.200,00

 

 

06.09.2014

ABDA

2.100,00

 

 

13.09.2014

DABAS

1.200,00

 

 

20.09.2014

JIHLAVA

3.400,00

 

 

27.09.2014

DABAS

1.200,00

 

 

04.10.2014

DABAS

1.200,00

 

 

 

TOTAL [ron]

13.300,00

 

 

 

Salariu sofer

4.500,00

 

 

 

Hartie, agrafe

200

 

 

 

Un cauciuc camion

700

 

 

 

TOTAL [ron]

18.700,00

 
         
 

50

membri participanti

374

cost per membru

 

60

membri participanti

312

cost per membru

 

70

membri participanti

267

cost per membru

 

80

membri participanti

234

cost per membru

 

90

membri participanti

208

cost per membru

 

100

membri participanti

187

cost per membru

 

Comitetul de conducere





DESIGILARE CEASURI

PENTRU ETAPELE SCHWERIN, HALLE  SI KECSKEMET – MIERCURI, 23.07.2014, ORA 18.00





IMBARCARE PORUMBEI MARATON

HALLE

CENTRUL TIMISOARA

 

 

Din cauza prognozei meteo nefavorabile pentru ziua de luni, 21.07.2014,  porumbeii vor fi imbarcati vineri dimineata, iar lansarea se va realiza duminica, la prima ora.

Membrii columbofili imbarca porumbeii  VINERI, 18.07.2014, incepand cu ora 08.00, in ordinea sosirii la locul imbarcarii.

Porumbeii se aduc in intervalul orar 07.45 – 09.30.

Dupa ora 09.30, nu se mai primesc porumbei pentru etapa HALLE.

Masina trebuie sa plece din Timisoara la ora 10.45.

Comisiile se organizeaza la locul imbarcarii.  

Se solicita maxima atentie la momentul lipirii stikerelor pe inelele porumbeilor.

Rugam membrii columbofili participanti la aceasta etapa sa manifeste maxima responsabilitate in respectarea precizarilor RNS, precum si a programului orar anuntat, in scopul desfasurarii in bune conditii a activitatii mentionate.

 

 

Comitetul de Conducere

 

 

 

 

Responsabil Centrul de imbarcare Timisoara

Constantin Tanase

0722 896688





IMBARCARE PORUMBEI MARATON NATIONAL – SCHWERIN

CENTRUL TIMISOARA

IMBARCA  A.C. TIMIS SI A.C. ARAD

 

NUMAR DE PORUMBEI ANUNTATI:

 TIMIS – 400;  ARAD - 195

 

Membrii columbofili imbarca porumbeii  incepand cu ora 15.00, in ordinea sosirii la locul imbarcarii.

Porumbeii se aduc in intervalul orar 14.45 – 16.00.

Verificarea si  imbarcarea porumbeilor incepe la ora 15.00.

Membrii columbofili care nu si-au anuntat porumbeii pentru aceasta etapa, la domnul Marincus Dorel, pot imbarca porumbeii, numai dupa ce s-au imbarcat porumbeii columbofililor care figureaza pe tabelul intocmit de responsabilul tehnic si numai in functie de numarul locurilor disponibile din totalul de 400 repartizate de catre organizator, pentru judetul Timis.

Comisiile se organizeaza la locul imbarcarii.  

Se solicita maxima atentie la momentul lipirii stikerelor pe inelele porumbeilor.

Fiecare participant la aceasta etapa  trebuie sa achite la domnul Marincus Dorel, suma de 8 lei/porumbel si 10 lei/columbofil.

Membrii columbofili care din diverse motive nu mai imbarca porumbei pentru aceasta etapa, dar figureaza pe tabelul cu porumbei anuntati, sunt rugati sa-l anunte de urgenta pe domnul Marincus Dorel.

Rugam membrii columbofili participanti la aceasta etapa sa manifeste maxima responsabilitate in respectarea precizarilor RNS, precum si a programului orar anuntat, in scopul desfasurarii in bune conditii a activitatii mentionate.

 

 

Comitetul de Conducere

 

 

 

 

Responsabil Centrul de imbarcare Timisoara

Constantin Tanase

0722 896688





 

!!!
 
Va rugam sa transmiteti  pana joi seara, domnului Marincus Dorel - 0722 429 460 -  numarul de porumbei cu care concurati la etapa MARATON - SCHWERIN. 

 

 

TABOR 4 – FOND

IMBARCARE VINERI – 11.07.2014  – 18.00

PORUMBEII SE ADUC INTRE ORELE 17.30 – 18.00

LANSARE TABOR – DUMINICA – 13.07.2014

(Prognoza meteo foarte buna pentru ziua de duminica)

 

 

Comisii imbarcare 2014 -  etapa  nr.  13  – TABOR 4

 

Nr. Crt

Nume / Prenume

Nume / Prenume

Nume / Prenume

 

Benzing 1 – 2

Bricon 1 - 2

MEGA

1

CRISTEA SABIN

ALAMUREAN ILIE

OLAR BOGDAN *

2

TANASE ALIN DORU

VINTILA DORIN

LELE FLORIN *

3

*........................

URSACHI RADU

ILIA MARCEL *

4

 

MANIU MARIUS

 

5

     

6

GORDUNA LAURENTIU

STAN M. & ILIE M.

 

7

DAVID IONEL

PRIGORIANU MIHAI

 

8

             *...................

PREDA NICOLAE

 

9

 

GAGIU CONSTANTIN

 

10

   

 

 

*- La Benzing e mai greu...  sa faci comisii...

 

 

Responsabil Centru Timisoara

            Constantin Tanase

                0722 896688

 

 





COMISII VERIFICARE SI IMBARCARE PORUMBEI

 ETAPA nr. 12

KECSKEMET 

IMBARCARE PORUMBEI – VINERI  - 04.07.2014 

LANSARE PORUMBEI – SAMBATA – 05.07.2014

IMPORTANT :

Porumbeii se aduc la Chisoda, in intervalul orar 17.30 – 18.00.

Imbarcarea porumbeilor incepe la ora 18.00.

Comisiile se constituie la locul imbarcarii, in functie de ordinea sosirii membrilor columbofili.

Columbofilii care nu se prezinta cu porumbeii in intervalul orar mentionat, nu mai participa la etapa in cauza.

Responsabil cu verificarea si imbarcarea porumbeilor pe  Centrul Timisoara pentru etapa  KECSKEMET este Constantin Tanase.

Comitetul de conducere solicita membrilor columbofili care fac parte din comisii, maxima atentie si responsabilitate in verificarea seriilor porumbeilor prezentati pentru imbarcare.

In functie de ora de sosire, fiecare columbofil primeste un numar de ordine, care va determina ordinea in care se va prezenta comisiei pentru verificarea si imbarcarea porumbeilor.

Comitetul de organizare al concursurilor columbofile pe zona de Vest a hotarat interzicerea hranirii porumbeilor in lazile de transport.

Hranirea porumbeilor se poate face in lazile proprii, premergator prezentarii porumbeilor pentru imbarcare, iar pe timpul deplasarii catre locatiile de lansare se va face in jgheaburile  destinate adaparii, activitate care se va efectua ulterior.

Porumbeii vor fi hraniti exclusiv cu porumb de o calitate foarte buna, pe intreg anul competitional.

Comitetul de conducere solicita membrilor columbofili responsabilitate maxima in derularea activitatilor mentionate, cu respectarea prevederilor Regulamentului National Sportiv.

 

Responsabil Centrul  Timisoara  

        Constantin Tanase

           0722896688

 





COMISII VERIFICARE SI IMBARCARE PORUMBEI

 ETAPA nr. 10 – LEIPZIG – MARATON

ETAPA nr. 11 – TABOR - FOND

IMBARCARE PORUMBEI MARATON SI FOND

 JOI - 26.06.2014 

IMPORTANT :

 Membrii care nu au participat la ultimele doua etape, sunt rugati sa achite suma suplimentara la taxa de zbor 2014, in cuantum de 110 lei.

Nu se accepta participarea la oricare dintre cele doua etape, fara plata restantei mentionate.

 

Transportul porumbeilor se realizeaza cu masina asociatiei din Arad care dispune de o capacitate maxima  (!)  de 2800 locuri conform normelor RNS, pentru etapele de maraton.

In acest sens, cele doua asociatii si-au impartit in mod egal locurile, cate 1400 pentru fiecare asociatie.

Intrucat membrii columbofili din judetul Timis au anuntat un numar cuprins intre 1650 - 1700 porumbei pentru aceasta etapa, exista un plus de 300 de porumbei care nu vor putea fi imbarcati. Exista cativa crescatori care nu si-au anuntat porumbeii.

De asemenea,  la nivelul judetului Arad a fost anuntat un numar mai mare de porumbei, care depaseste cele 1400 de locuri disponibile.

In acest context, comitetul judetului Arad a hotarat  limitarea numarului de porumbei si incadrarea in numarul de locuri disponibil.

Urmarea acestui fapt la nivelul judetului Timis se impune o limitare cu 20 % pentru fiecare columbofil, din  numarul  total de porumbei anuntati.

Nu se limiteaza porumbei la crescatorii care introduc maxim 5 porumbei.

Imbarcarea porumbeilor pentru cele doua etape – LEIPZIG si TABOR – se realizeaza la centrul de imbarcare din Timisoara.

Masina cu porumbei pentru etapa de maraton – LEIPZIG, trebuie sa plece de la locul imbarcarii la ora 10.30 !

Dupa imbarcarea porumbeilor pentru maraton in maxim 1 ora, se incepe imbarcarea porumbeilor pentru etapa de FOND – TABOR.

La etapa de FOND, fiecare columbofil poate aduce un numar nelimitat de porumbei.

Porumbeii pentru etapa de FOND se transporta cu masina asociatiei noastre.

Membrii comisiilor aduc porumbeii in intervalul orar 06.30 – 06.50.

La ora 07.00 incepe verificarea si imbarcarea porumbeilor pentru etapa LEIPZIG.

Membrii columbofili din localitatile Timisoara, Deta, Gataia, Buzias si Faget aduc porumbeii in intervalul orar 07.30 – 08.00.

Membrii columbofili arondati centrului de imbarcare Lovrin pot aduce porumbeii in intervalul orar 07.30 – 08.30.

Membrul columbofil care nu aduce porumbeii pana la ora 08.30 nu mai participa la etapa mentionata.

La etapa de maraton nr. 3 - HALLE ordinea aducerii porumbeilor va fi inversata, pentru crearea de conditii egale pentru toti membrii columbofili.

 

 

Comisii imbarcare 2014 -  etapele  nr.  10 – 11 - LEIPZIG – TABOR

 

Nr. Crt

Nume / Prenume

Nume / Prenume

Nume / Prenume

 

Benzing 1 – 2 - 3

Bricon 1 – 2 – 3

BRICON - 3/MEGA

1

KARSCU ALIN

HANCIU FLORIN

OLAR BOGDAN *

2

TANASE ALIN DORU

DUNGA GHEORGHE

LELE FLORIN *

3

CUREA C-TIN

TURCITU GABRIEL

ILIA MARCEL *

4

TALPES ALIN

IONELE CATALIN

 

5

MIHAILEANU CRISTIAN

VINTILA DORIN

 

6

GORDUNA LAURENTIU

URSACHI RADU

 

7

MERMEZAN LUCIAN

STOIN SERGIU

 

8

VUCAN CRISTIAN

DELIMAN MIRCEA

 

9

JOO ALEXANDRU

ILIE  MARIAN

 

10

PUSCAS STEFAN

TICU MARIAN

 

11

MARINCUS DOREL

STRIBLEA OVIDIU

 

12

BARBOSU CRISTIAN

GAGIU CONSTANTIN

 

13

MATEI ALIN

 

 

 

Membrii cu ceasuri MEGASISTEM ajuta in functie de solicitarile responsabilului de centru si la alte comisii.

In functie de ora de sosire, fiecare columbofil primeste un numar de ordine, care va determina ordinea in care se va prezenta comisiei pentru verificarea si imbarcarea porumbeilor.

DE ASEMENEA,  FIECARE  COMISIE VA PRIMI UN TABEL CU NUMARUL DE PORUMBEI  CU CARE POATE CONCURA FIECARE CRESCATOR, raportat la reducerea cu 20 % din numarul de porumbei anuntati.

 

PENTRU O REPARTIZARE CORECTA A PORUMBEILOR PE BOXE, COLUMBOFILII PARTICIPANTI LA ACEASTA ETAPA SUNT RUGATI SA RESPECTE CU STRICTETE PROGRAMUL MENTIONAT.

Responsabil cu verificarea si imbarcarea porumbeilor pe  Centrul Timisoara  este Constantin Tanase.

Membrul columbofil care nu poate participa la activitatea din comisie, din motive intemeiate, este obligat sa-si gaseasca un inlocuitor si sa anunte, in timp util,  responsabilul centrului de imbarcare.

In cazul nerespectarii precizarilor mentionate, membrul columbofil in cauza nu va putea participa la concursul columbofil din data respectiva.

Comitetul de conducere solicita membrilor columbofili care fac parte din comisii, atentie si responsabilitate in verificarea seriilor porumbeilor prezentati pentru imbarcare.

Comitetul de organizare al concursurilor columbofile pe zona de Vest a hotarat interzicerea hranirii porumbeilor in lazile de transport.

Hranirea porumbeilor se poate face in lazile proprii, premergator prezentarii porumbeilor pentru imbarcare, iar pe timpul deplasarii catre locatiile de lansare se va face in jgheaburile  destinate adaparii, activitate care se va efectua ulterior.

Porumbeii vor fi hraniti exclusiv cu porumb de o calitate foarte buna, pe intreg anul competitional.

Comitetul de conducere solicita membrilor columbofili responsabilitate maxima in derularea activitatilor mentionate, cu respectarea prevederilor Regulamentului National Sportiv.

 

Responsabil Centrul Timisoara

            Constantin Tanase

                0722 896688

 

 





COMISII VERIFICARE SI IMBARCARE PORUMBEI

 ETAPA nr. 9

KECSKEMET  – 21.06.2014

IMBARCARE PORUMBEI – VINERI  - 20.06.2014 

LANSARE PORUMBEI – SAMBATA – 21.06.2014

IMPORTANT : Membrii care nu au participat la etapa TABOR, sunt rugati sa achite suma suplimentara la taxa de zbor 2014, in cuantum de 110 lei.

Porumbeii se aduc la Chisoda, in intervalul orar 16.30 – 17.30.

Imbarcarea porumbeilor incepe la ora 17.00.

Comisiile se constituie la locul imbarcarii, in functie de ordinea sosirii membrilor columbofili.

Columbofilii care nu se prezinta cu porumbeii in intervalul orar mentionat, nu mai participa la etapa in cauza.

Responsabil cu verificarea si imbarcarea porumbeilor pe  Centrul Timisoara pentru etapa  KECSKEMET este Constantin Tanase.

Comitetul de conducere solicita membrilor columbofili care fac parte din comisii, maxima atentie si responsabilitate in verificarea seriilor porumbeilor prezentati pentru imbarcare.

In functie de ora de sosire, fiecare columbofil primeste un numar de ordine, care va determina ordinea in care se va prezenta comisiei pentru verificarea si imbarcarea porumbeilor.

Comitetul de organizare al concursurilor columbofile pe zona de Vest a hotarat interzicerea hranirii porumbeilor in lazile de transport.

Hranirea porumbeilor se poate face in lazile proprii, premergator prezentarii porumbeilor pentru imbarcare, iar pe timpul deplasarii catre locatiile de lansare se va face in jgheaburile  destinate adaparii, activitate care se va efectua ulterior.

Porumbeii vor fi hraniti exclusiv cu porumb de o calitate foarte buna, pe intreg anul competitional.

Comitetul de conducere solicita membrilor columbofili responsabilitate maxima in derularea activitatilor mentionate, cu respectarea prevederilor Regulamentului National Sportiv.

 

Responsabil Centrul  Timisoara  

        Constantin Tanase

           0722896688





 

UPDATE  TABOR 2

Intrucat membrii columbofili din zona Buzias nu participa la etapa de fond  - TABOR 2, iar cei din Faget  au comunicat ca vor imbarca mai putin de 40 porumbei, transportul porumbeilor se va realiza  cu o singura masina.

Toti membrii  columbofili  participanti la concursurile columbofile 2014, trebuie sa achite la momentul imbarcarii,  o diferenta la plata taxei de zbor, in cuantum de 110 lei.

Trebuie mentionat faptul ca, pentru recuperarea sumelor de bani cheltuiti cu a doua masina si realizarea tuturor etapelor din planul de zbor  pentru anul 2014, administratorul asociatiei a propus initial plata unei diferente de 180 lei/membru.   Pentru diminuarea efortului financiar al membrilor columbofili, comitetul  a hotarat ca diferenta de plata sa fie de 110 lei.

COMISII IMBARCARE SI VERIFICARE PORUMBEI

 ETAPA nr. 8

TABOR  – 14.06.2014

IMBARCARE PORUMBEI – JOI  - 12.06.2014

LANSARE PORUMBEI – SAMBATA – 14.06.2014

 

IMPORTANT :

 Toti membrii columbofili trebuie sa plateasca suplimentar pana joi, la ora imbarcarii, 110 lei/membru.

 Banii sunt necesari pentru acoperirea cheltuielilor determinate de inchirierea celei de-a doua masini, pana in prezent, inclusiv pentru etapa din data de 14.06.2014 – TABOR.

Membrii care nu participa la aceasta etapa, achita suma mentionata la data primei etape la care participa.

 

Comisii imbarcare 2014 -  etapa nr.  8

 

Nr. Crt

Nume / Prenume

Nume / Prenume

Nume / Prenume

 

Benzing

Bricon 1

Mega

1

KARSCU ALIN

HANCIU FLORIN

OLAR BOGDAN

2

TANASE ALIN DORU

DUNGA GHEORGHE

LELE FLORIN

3

PRICOP CALIN

IONELE CATALIN

ILIA MARCEL

4

CUREA C-TIN

LUPSE  DECEBAL

 

5

GORDUNA LAURENTIU

      BRICON  - 2

 

6

RUS  LUCIAN

STAN MIRCEA

 

7

MAN VASILE

PERVA IOSIF

 

8

JOO  ALEXANDRU

BUGARIN REMUS

 

9

 

 STOIN SERGIU

 

   

BRICON – 3

 

10

 

PREDA NICOLAE

 

11

 

PRIGORIANU MIHAI

 

12

 

TICU MARIAN

 

13

 

MUNTEANU MARIUS

 

 

Membrii comisiilor de verificare a porumbeilor trebuie sa fie prezenti la Chisoda intre orele 15.30 - 15.55.

Intre orele 16.00 – 16.30 se verifica si se imbarca porumbeii columbofililor din comisii.

Membrii columbofili care nu fac parte din comisii aduc porumbeii intre orele 16.30. – 17.00.

Columbofilii care nu se prezinta cu porumbeii in intervalul orar mentionat, nu mai participa la etapa in cauza.

Responsabil cu verificarea si imbarcarea porumbeilor pe  Centrul Timisoara pentru etapa ABDA este Constantin Tanase.

Intrucat sunt conditii de canicula s-a luat decizia inchirierii a ½ din capacitatea masinii asociatiei din Arad, in scopul imbarcarii unui numar mic de porumbei/boxa si realizarii unui concurs reusit.

Membrul columbofil care nu poate participa la activitatea din comisie, din motive intemeiate, este obligat sa-si gaseasca un inlocuitor si sa anunte, in timp util,  responsabilul centrului de imbarcare.

In cazul nerespectarii precizarilor mentionate, membrul columbofil in cauza nu va putea participa la concursul columbofil din data respectiva.

Comitetul de conducere solicita membrilor columbofili care fac parte din comisii, maxima atentie si responsabilitate in verificarea seriilor porumbeilor prezentati pentru imbarcare.

In functie de ora de sosire, fiecare columbofil primeste un numar de ordine, care va determina ordinea in care se va prezenta comisiei pentru verificarea si imbarcarea porumbeilor.

Comitetul de organizare al concursurilor columbofile pe zona de Vest a hotarat interzicerea hranirii porumbeilor in lazile de transport.

Hranirea porumbeilor se poate face in lazile proprii, premergator prezentarii porumbeilor pentru imbarcare, iar pe timpul deplasarii catre locatiile de lansare se va face in jgheaburile  destinate adaparii, activitate care se va efectua ulterior.

Porumbeii vor fi hraniti exclusiv cu porumb de o calitate foarte buna, pe intreg anul competitional.

Comitetul de conducere solicita membrilor columbofili responsabilitate maxima in derularea activitatilor mentionate, cu respectarea prevederilor Regulamentului National Sportiv.

 

Responsabil Centrul  Timisoara

            Constantin Tanase

           0722896688

 

 





COMISII IMBARCARE SI VERIFICARE PORUMBEI

 ETAPA nr. 7

ABDA  – 07.06.2014

 

Comisii imbarcare 2014 -  etapa nr. 7

 

Nr. Crt

Nume / Prenume

Nume / Prenume

Nume / Prenume

 

Benzing

Bricon

Mega

1

TANASE ALIN - DORU

HANCIU FLORIN

OLAR BOGDAN

2

SOOS ANDREI

DUNGA GHEORGHE

LELE FLORIN

3

PRICOP CALIN

IONELE CATALIN

ILIA MARCEL

4

NOVAC IOAN

LUPSE DECEBAL

 

5

GORDUNA LAURENTIU

STAN MIRCEA

 

6

KAPUSI LUDOVIC

ZUBA LUCIAN

 

7

CSIPAI & FIII

PERVA IOSIF

 

8

GLIGOR IGOR

BUGARIN REMUS

 

9

   

 

10

   

 

 

 

 

Membrii comisiilor de verificare a porumbeilor trebuie sa fie prezenti la Chisoda, vineri, intre orele 16.00 - 16.25.

Intre orele 16.30 – 17.00 se verifica si se imbarca porumbeii columbofililor din comisii.

Membrii columbofili care nu fac parte din comisii aduc porumbeii intre orele 17.00. – 17.30.

Columbofilii care nu se prezinta cu porumbeii in intervalul orar mentionat, nu mai participa la etapa in cauza.

FOARTE  IMPORTANT !

Responsabil cu verificarea si imbarcarea porumbeilor pe  Centrul Timisoara pentru etapa ABDA este Constantin Tanase.

Membrul columbofil care nu poate participa la activitatea din comisie, din motive intemeiate, este obligat sa-si gaseasca un inlocuitor si sa anunte, in timp util,  responsabilul centrului de imbarcare.

In cazul nerespectarii precizarilor mentionate, membrul columbofil in cauza nu va putea participa la concursul columbofil din data respectiva.

Comitetul de conducere solicita membrilor columbofili care fac parte din comisii, maxima atentie si responsabilitate in verificarea seriilor porumbeilor prezentati pentru imbarcare.

In functie de ora de sosire, fiecare columbofil primeste un numar de ordine, care va determina ordinea in care se va prezenta comisiei pentru verificarea si imbarcarea porumbeilor.

Comitetul de organizare al concursurilor columbofile pe zona de Vest a hotarat interzicerea hranirii porumbeilor in lazile de transport.

Hranirea porumbeilor se poate face in lazile proprii, premergator prezentarii porumbeilor pentru imbarcare, iar pe timpul deplasarii catre locatiile de lansare se va face in jgheaburile  destinate adaparii, activitate care se va efectua ulterior.

Porumbeii vor fi hraniti exclusiv cu porumb de o calitate foarte buna, pe intreg anul competitional.

Comitetul de conducere solicita membrilor columbofili responsabilitate maxima in derularea activitatilor mentionate, cu respectarea prevederilor Regulamentului National Sportiv.

 

Responsabil Centrul Timisoara

            Constantin Tanase

           0722896688

 





Exemple de mesaje pentru concursurile de fond din weekend-ul 31.05-01.06.2014

fond.Esztergom.54321.2012.16.30.25

FOND.Gyor.98765.2013.17.05.11

FOND.Kielce.98765.2013.17.05.11

fond.Losice.12345.2011.15.29.58

fond.Mikulov.32345.2013.14.29.58

fond.PALANCA.42345.2010.16.29.54

Fond.rajka.52345.2012.16.19.38

fond.trebic.62345.2013.14.22.48

fond.wiena.72345.2011.16.59.38

fond.wiener.12345.2011.15.29.58

* fond.tabor ar.82345.2011.13.19.28

* fond.tabor bh.92345.2011.14.24.55

sau fond.tabor.102345.2011.16.21.25 (SMS-urile de la crescatorii din AR si TM vor intra automat la provizoriul Tabor AR, celelalte la Tabor BH)

 





COMISII IMBARCARE SI VERIFICARE PORUMBEI

 ETAPA  nr. 6 – TABOR - FOND

IMBARCARE – JOI – 29.05.2014

LANSARE – SAMBATA – 31.05.2014

 

Comisii imbarcare 2014 -  etapa  nr.  6 – TABOR

 

Nr. Crt

Nume / Prenume

Nume / Prenume

Nume / Prenume

 

Benzing 1 – 2

Bricon 1 - 2

BRICON - 3/MEGA

1

KARSCU ALIN

HANCIU FLORIN

OLAR BOGDAN *

2

TANASE ALIN DORU

VINTILA DORIN

LELE FLORIN *

3

CUREA C-TIN

STRIBLEA OVIDIU

ILIA MARCEL *

4

PRICOP CALIN

STRIBLEA SAMUEL

 

5

MIHAILEANU CRISTIAN

IONELE CATALIN

 

6

CRISTEA SABIN

JUCSOR LIVIU

 

7

DAVID IONEL

JUCSOR ZENO

 

8

VUCAN CRISTIAN

JUCSOR PETRU

 

9

MAN VASILE

JEBELEAN IOAN

 

10

MAGYAR COSMIN

PERIAN TITUS

 

 

 

Membrii comisiilor de verificare a porumbeilor trebuie sa fie prezenti la Chisoda, JOI,  intre orele 15.30 - 15.45.

Intre orele 16.00 – 16.30 se verifica si se imbarca porumbeii columbofililor din comisii.

Membrii columbofili care nu fac parte din comisii aduc porumbeii intre orele 16.30. – 17.00.

COLUMBOFILII CARE NU SE PREZINTA CU PORUMBEII IN INTERVALUL ORAR MENTIONAT, NU MAI PARTICIPA LA ETAPA IN CAUZA.

Iancu Tiberiu si Ursachi Radu vor imbarca porumbeii la centrul Lovrin intrucat au calitatea de observatori.

Reprezentantii Centrului Lovrin pot desemna doi membri columbofili care sa imbarce la centrul Timisoara in calitate de observatori.

Intrucat se estimeaza un numar mai mare de 3700 porumbei, cu mult peste posibilitatile de transport ale asociatiei noastre, pentru o etapa de FOND, consiliul director a hotarat ca transportul porumbeilor sa se realizeze cu masina asociatiei noastre si a asociatiei din Arad (in functie de numarul de boxe disponibile).

PENTRU O REPARTIZARE CORECTA A PORUMBEILOR PE BOXE, COLUMBOFILII PARTICIPANTI LA ACEASTA ETAPA SUNT RUGATI SA RESPECTE CU STRICTETE PROGRAMUL MENTIONAT.

Centrul de imbarcare LOVRIN are la dispozitie un numar de 42 boxe mici (capacitate maxima 28  porumbei/boxa, pentru etapele de Fond).

 

FOARTE  IMPORTANT !

Responsabil cu verificarea si imbarcarea porumbeilor pe  Centrul Timisoara pentru etapa nr. 6 este Constantin Tanase.

Membrul columbofil care nu poate participa la activitatea din comisie, din motive intemeiate, este obligat sa-si gaseasca un inlocuitor si sa anunte, in timp util,  responsabilul centrului de imbarcare.

In cazul nerespectarii precizarilor mentionate, membrul columbofil in cauza nu va putea participa la concursul columbofil din data respectiva.

Comitetul de conducere solicita membrilor columbofili care fac parte din comisii, maxima atentie si responsabilitate in verificarea seriilor porumbeilor prezentati pentru imbarcare.

In functie de ora de sosire, fiecare columbofil primeste un numar de ordine, care va determina ordinea in care se va prezenta comisiei pentru verificarea si imbarcarea porumbeilor.

Comitetul de organizare al concursurilor columbofile pe zona de Vest a hotarat interzicerea hranirii porumbeilor in lazile de transport.

Hranirea porumbeilor se poate face in lazile proprii, premergator prezentarii porumbeilor pentru imbarcare, iar pe timpul deplasarii catre locatiile de lansare se va face in jgheaburile  destinate adaparii, activitate care se va efectua ulterior.

Porumbeii vor fi hraniti exclusiv cu porumb de o calitate foarte buna, pe intreg anul competitional.

Comitetul de conducere solicita membrilor columbofili responsabilitate maxima in derularea activitatilor mentionate, cu respectarea prevederilor Regulamentului National Sportiv.

Responsabil Centr